A ja B eroavat. B on varaton, mutta A:lla on jonkin verran omaisuutta. Ei avioehtoa. Pesänjakaja määrää A:n maksamaan puolet omaisuudestaan B:lle tasinkona. A:n vaatimaan sovitteluun ei suostuttu. A nostaa moitekanteen käräjäoikeuteen. A voittaa kanteen.
A on jo maksanut sievoisen summan pesänjakajalle, mutta kuka maksaa moitekanteen kustannukset kun B on varaton? B ei kai myöskään osallistunut pesänjakajan kuluihin kun oli varaton? A siis kustansi pesänjakajan kustannukset yksin (pesänjakajan kustannukset otettiin pois hänen varoistaan).
Vaikka siis tuomioistuimen mukaan A:n omaisuudesta ei kuuluisi mitään B:lle, niin A joutuisi joka tapauksessa maksamaan sievoisen summan pesänjakajalle.
B puolestaan ei riskeeraa mitään.
Sovittelun kustannukset
7
424
Vastaukset 7
- Anonyymi00001
Jep. I know!!
- Anonyymi00002
Aina joku verenimijä osingoilla minä teen sulle paperit edullisesti
- Anonyymi00003
Se kannattaisi huomioida kanteessa ja vaatia, että myös pesänjakajan kustannukset huomioidaan osituksessa.
- Anonyymi00004
Pesänjakajan kystannukset otetaan ensin pois omaisuudesta ja loput jaetaan. Kyllähän myös B riskeeraa kun ei suostunut sovitteluun vaan lähti kaikki (50%) tai ei mitään linjalle.
- Anonyymi00005
Entä, jos B on vaatinut 50% toisen omaisuudesta ja tuomioistuin muuttaa tasingon osuudeksi vain10%, joutuuko vain B maksamaan oikeuden käynnin kulut (vaikkei siihen kykene) vai maksaako hän vain saamansa tasingon verran ja A maksaa loput?
- Anonyymi00006
Noi kyllä A: n kannattaa maksaa, että pääsee eroon loisivasta tyhjäntoimittajasta.
- Anonyymi00007
Ja jos B on jättänyt jonkin asian hoitamatta, niin pesänjakaja hoitaa asian omalla tuntiveloituksellaan ja A maksaa tunnit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.391690- 851072
P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys
Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓226980- 60977
Miten yksi ihminen
Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,42963Työttömiä suomalaisia ei saa töihin
Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss343899Olet lihonut kuin pullataikina
Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?47873Kyllä on ihmisillä paha olla
Harmi, kun se pitää kipata toisten niskaan. Noh, huhuhan kertoo, että koko palsta on menossa kiinni. Pitäneekö paikkan150714- 94702
- 54628