Työttömyys ei tule laskemaan vuosikausiin?

Tälläiset on ennusteet.Elikkä haarukka 10 - 15%
työttömyys uusi normaali.
23162
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Eihän se työttömyys voi laskea kun työpaikat vähenee tekoälyn ja bottien ansiosta. Niiden lisäksi töitä teetetään halvoilla ulkomaalaisilla. On se hullua kun massatyöttömyyden aikana suomeen otetaan ulkomaalaisia töihin. Se on se ahneus kun halutaan halpoja duunareita.

2Äänestä
  • UUNO T
    Sitaatteja
    "Bisnekset menee hyvin ja kunto on vallan mainio, tuntuu vähän siltä kuin tämä olisi elämäni onnellisin päivä!"
    "Minulla se on sellanen vävy, että sille en siirrä en penniäkään!"
    "Se Uuno tyri taas kaiken!"
    "Enpä ole ennen ajanut kaupungilla sataakahtakymmpiä ihan vain tullakseni pelkkää nakkia katsomaan."
    "Paljokohan Espanjan laki määrää miestaposta, pääsisköhän sitä ulkolainen pelkillä sakoilla?"
    "Nyt on rämmitty kohta kaks tuntia, tätä menoa ollaan pian Ruotsissa-"
    "Te hakkasitte nauloja minun palttooseeni!"
    "Ei nouse kuhilaat pelloista, ei. Kevätkynnötkin on myöhässä."

    Äänestä

  • AI-yhteenveto Sanna Marin ei työskentele Yhdistyneissä kansakunnissa (YK), mutta hän on toiminut pääministerikautenaan merkittävänä YK:n puhujana ja nostanut esiin erityisesti ilmastotoimia ja tasa-arvoa.Keskeiset yhteydet YK:hon:Pääministerikauden puheet (2020–2022): Marin edusti Suomea YK:n yleiskokouksissa ja tapahtumissa. Esimerkiksi maaliskuussa 2020 Marin puhui YK:n kansainvälisessä naistenpäivän tapahtumassa New Yorkissa ja marraskuussa 2022 hän piti Suomen valtionjohdon puheen YK:n ilmastokokouksessa (COP27) Egyptissä.Tulevaisuuden spekulaatiot: Julkisessa keskustelussa on spekuloitu Marinin mahdollisilla tulevilla kansainvälisillä huipputehtävillä, kuten YK:n johtotehtävillä.Nykyinen ura: Marin jätti eduskunnan syksyllä 2023 ja toimii nykyisin Tony Blair Instituten strategisena neuvonantajana. SYYLLINEN SUOMEN TALOUDEN TUHOON

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    AI-yhteenveto Sanna Marin ei työskentele Yhdistyneissä kansakunnissa (YK), mutta hän on toiminut pääministerikautenaan merkittävänä YK:n puhujana ja nostanut esiin erityisesti ilmastotoimia ja tasa-arvoa.Keskeiset yhteydet YK:hon:Pääministerikauden puheet (2020–2022): Marin edusti Suomea YK:n yleiskokouksissa ja tapahtumissa. Esimerkiksi maaliskuussa 2020 Marin puhui YK:n kansainvälisessä naistenpäivän tapahtumassa New Yorkissa ja marraskuussa 2022 hän piti Suomen valtionjohdon puheen YK:n ilmastokokouksessa (COP27) Egyptissä.Tulevaisuuden spekulaatiot: Julkisessa keskustelussa on spekuloitu Marinin mahdollisilla tulevilla kansainvälisillä huipputehtävillä, kuten YK:n johtotehtävillä.Nykyinen ura: Marin jätti eduskunnan syksyllä 2023 ja toimii nykyisin Tony Blair Instituten strategisena neuvonantajana. SYYLLINEN SUOMEN TALOUDEN TUHOON

    TULIN NÄIN JA TUHOSIN.'' SANNA

    Äänestä

Johtuu huonoista laiskoista osaamattomista työttömistä. Ei kukaan työnantaja halua surkeita palkata.

Äänestä

Suomen rahat on loppu jumalautaa, kun niitä jaetaan maasta ulos.

1Äänestä

Typerää edes kuvitella, että demarihallitus keksisi tyhjästä työpaikkoja. Yritykset niitä perustavat, jos on tarve ja se näyttää nyt huonolta. Irtisanotaan ja tehostetaan, sitä se on. Demareita ei tarvita yhtään lisää virkamiehiksi. Naisia varhaiskasvatukseen ja hoivapalveluihin, siinä se.

Äänestä

Tuo hyvä uutinen. Ei ainakaan työvoimatarjonnan takia yrityksille tarvi matuja afriikasta roudata suomeen

1Äänestä

V EROT VAAN NOUSEE TAPPIIN
SDP on sitoutunut velkajarruun. Puolueelta ja sen puheenjohtajalta Antti Lindtmanilta on tivattu mediassa konkreettisia talouslinjauksia. Ensi hallituskaudella sopeutettavaa on 8-12 miljardia euroa.

Tänä viikonloppuna Lindtman kertoi Ilta-Sanomille kuuden kohdan listasta. Siinä korostuu ennemmin verotus kuin menoleikkaukset.

Asiantuntijan mielestä SDP:n linja poikkeaa muista Pohjoismaista.

– Suomessa julkisten menojen määrä on selkeästi Pohjoismaiden suurin suhteessa bkt:hen ja veroaste on erittäin iso. Tätä taustaa vasten voimakas verojen korottaminen ei vastaa sitä linjaa, joka esimerkiksi Ruotsin sosiaalidemokraateilla on, taloustieteilijä Juha Tervala sanoo Verkkouutisille.

Entä antoiko lista konkretiaa siihen, mitkä olisivat SDP:n sopeutustoimet?

– Lista on varsin ylimalkainen kannanotto. Siinä on pari selkeää menovähennystä ja veronkorotusta, ja niiden lisäksi asioita, jotka eivät kuulu suorien menoleikkausten tai veronkorotusten piiriin, Tervala toteaa.

Hänen mukaansa SDP:n esittämät suorat sopeutustoimet ovat arviolta alle kaksi miljardia euroa. Muiden toimien vaikuttavuutta on vaikea arvioida ja osa niistä ei ole sopeutustoimia vaan rakenteellisia uudistuksia.

Euroopan unionin uuden lainsäädännön mukaan toimenpiteet, joita EU:n tarkkailuluokkalaisten pitää tehdä, ovat suorat menosopeutukset tai veronkorotukset. Rakenteellisia uudistuksia ei hyväksytä sopeutustoimiksi.

Ensimmäisenä listalla on yhteisöveroalennuksen peruminen. Sen staattinen vaikutus valtion talouteen olisi noin 800 miljoonaa euroa lisää verotuloja.

– Se kelpaa EU:llekin sopeutustoimeksi, Tervala sanoo.

Äänestä

Tuolla yhdesdä keskustelussa ehdotettiin että 300 000 työtöntä droonivahdeiksi rajoille että poliisi ja rajamiehet voi keskittyä muiden rikollisten jahtaamiseen kuin Ukrainan droonien.

Äänestä
  • Liian fiksu esitys , ei käy Purralle.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Liian fiksu esitys , ei käy Purralle.

    .

    Äänestä

  • Eipä noissa ole mitään vahtimista. Droonit käyvät lähellä raja-aluettamme ja jatkavat matkaa kohti ryzzää. Hyvä ukrot!!

    1Äänestä

Ei kallis suomi pärjää halpamaille me ollaan niin hävitty tää peli...

Äänestä

Miks vassut sitten haluaa ulkomailta lisää ukkoa tänne

1Äänestä
  • Ovat oman kansan vihollisia.

    1Äänestä

  • Ek haluaa 45 000 ulkomaalaista suomeen joka vuosi. Onko nekin vasemmistoa?

    Äänestä

Siitä johtuen. alimman sosiaaliturvan järjestämisestä tulee valtioiden suurin hyvinvointitekijä. Voimme valita, hyväksymmekö tosiasian eli muuttuneen työelämän ja tietotekniikkaan perustuvat palvelut vai syytämmekö työelämän ulkopuolelle jääneistä kansalaisiamme. Teollisuus jatkaa siitä mitä se on ja voi olla. Maa- ja metsätalous myös. Jälkelle jää perusturva, terveys ja elämän mielekkyys. Siitä tulee kynnyskysymys hyvinvoinnille ja onnellisuudelle.

Äänestä

Ennusteen mukaan työttömyys alkaa laskea ensi vuoden puolella. Tästä voidaan kiittää Anttia, jolle on jo luvattu pääministerin paikka vaalien jälkeen.

1Äänestä
  • SDP tuo toivoa ja valoa kansalaisille jo ennakkoon hyvissä ajoin.

    Äänestä

  • .

    Äänestä

  • Antti on luvannut itärajan auki ja lisää rahaa matujen kotoutukseen.

    Äänestä

Työvoimapula on huutava. Maahanmuuttoa on lisättävä ja geeniperimäämme parannettava uusilla, erilaisilla kansansairauksilla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tälläiset on ennusteet.Elikkä haarukka 10 - 15%
työttömyys uusi normaali.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu