Kiiltävä iho?

jäbä

Kertokaahan vinkkejä, että millä aineilla saisi kiiltävän ihon kuriin. Olen käyttänyt joitain peruspuhdistustuotteita sekä kosteusvoidetta, mutta iho alkaa silti jonkin ajan kuluttua kiiltää. Finnejä ei ole.

4

595

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RiderGirl

      Kaupoissa on nykyään tuotteita joilla saa ihon kiillon kuriin, tai niin ainakin luvataan. Itse käytän L'oreal plénitude hydra-matt -sarjan kosteusvoidetta eikä iho juurikaan kiiltele. Tietysti myös ohut puuterikerros kosteusvoiteen päällä ehkäisee kiiltoa.

      • jäbä

        Onko tuotteessa tuoksua ja onko tuoksu voimakas, kuinka "feminiininen"?


        Ilmeisesti muuten tuote on mielestäsi ihan ok?


    • Minttu

      Jos tajusin oikein, on ihosi rasvaisuuden takia kiiltävä? Jos on niin, niin kokeilepa taputtaa ihoasi hellästi esim. ohuella vessapaperilla. Rasva jää siihen paperiin.

      Itselläkin on rasvainen ja kiiltävä iho, mutta minusta tuntuu, että rasvaisuus on vähentynyt huomattavasti, kun lopetin puuterin käytön kokonaan. Nykyään taputtelen rasvan (ja siinä samalla kiiltoisuuden) pois. Minusta tuntuu, että se ei enää edes rasvoitu yhtä paljon kuin ennen.

      Kannataa kuitenkin olla varovainen, jos on herkkä iho. Minulla on, ja ihooni jää joskus punaisia läiskiä tällä alueelle, mutta ainakaan ei kiiltele.

    • Bel

      ...kostesvoide on ainakin synergie pure- sarjassa.
      Itse käytän sitä ja toimii kohtuullisen hyvin. Hinta oli muistaakeni 5-7 €. Tuoksu ei ole kovin feminiininen, voide sisältää savea ja siitä kai tulee semmoinen hämärä tuoksu. :) Alussa aika voimakas, mutta kun sen levittää ja se kuivuu niin eipä haise juuri miltään.

      Niin joo, älä ota turhia paineita, vaikka pojalla iho vähän kiilteleekin, niin eipä ainakaan minua haittaa.;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      61
      15147
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      27
      3184
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      267
      2410
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      128
      1743
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      127
      1463
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      354
      1383
    7. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1203
    8. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      12
      1105
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      74
      936
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      115
      895
    Aihe