Voiko sellaiseen puolueeseen luottaa nytkään

joka syyllistyi maanpetokseen 1918, kun aloitti kapinan - kysyn vaan?

SDP siis.
32198
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Voi, on hölmöä kuvitella että puolue on sama kuin 100 vuotta sitten.

Äänestä
  • Kerran petturi, aina petturi.

    1Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Kerran petturi, aina petturi.

    Juuri niin.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Juuri niin.

    Koska punaisten tarkoitus oli väkivallalla kumota Suomen valtiosääntö ja valtiojärjestys heidät tuomitiin valtiopetoksesta, ei maanpetoksesta.

    Äänestä

  • Samat arvot sillä on edelleen.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Kerran petturi, aina petturi.

    Demarit suunnittelevat jo keskitysleirejä eri mieltä oleville.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Demarit suunnittelevat jo keskitysleirejä eri mieltä oleville.

    Montakos keskitysleiriä rakennettiin edellisen demarihallituksen aikana ja minne ne rakennettiin?

    Äänestä

EI VOI EI KOSKAAN LUOTTAA...

Äänestä
  • Koskaan ei voi luottaa äärioikeiston öyhöttäjiin. Se on jo palstalta tuhannesti nähty että valehtelevat aina kaikesta yhtä törkeästi kuin pahimmat ryzzänkätyrit.

    Äänestä

No en äänestä demareita.

Äänestä

Suomi nousuun SDP🌹❤️🇫🇮👍

1Äänestä
  • Kuvaavaa kun pietarin trolli peukuttaa sdp.tä . Kyllä natsi natsin tuntee.

    1Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Kuvaavaa kun pietarin trolli peukuttaa sdp.tä . Kyllä natsi natsin tuntee.

    En ole natsi.😇 Kannatan punamultayhteistyötä.🌹🍀Sillä on Suomi rakennettu.🇫🇮👍

    Äänestä

Eivätkä ole anteeksi pyytäneet.

Äänestä

No ei helkutissa voi! Ei ikinä!

Äänestä

SDP oli ensimmäinen sosialistipuolue, päämääränään kommunismi Suomessa, josta monistuivat myös muut vasemmistolaispuolueet: SKP, SKDL, jotka sulautuivat myöhemmin muodostaen Vasemmistoliiton.

Äänestä
  • Vihreisiin meni myös noista puolueista entisiä kovanlinjan vasemmistonuoria.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Vihreisiin meni myös noista puolueista entisiä kovanlinjan vasemmistonuoria.

    Kommunistit piiloutuivat. Suojaväristä puhuttiin.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Vihreisiin meni myös noista puolueista entisiä kovanlinjan vasemmistonuoria.

    Taistolaisia. Eikö ole ovelia miten ne koettaa kätkeytyä ja esittää ihan muuta kuin ovat. Vihreät etenkin.

    Sosdemeissä Sanna Marin on seuraajineen vasemmistodemari. Hän on itse kertonut nuorempana empineensä, valitseeko vihreät, vasliiton vai demarit. Demarit valitsi koska uskoi siten etenevänsä pisimmälle ja isolla puolueella olevan enemmän nostatusta/kannattajia.

    Äänestä

Kaikki Suomen nykyiset punaviherpuolueet ovat revisionisti-sosiaali-liberaali-kulttuurimarxistisia.

Äänestä

Jos katsoo miten viime hallituksen ja aikaisemmin meni. Urpilaisen jakamat rahat kreikalle ja sen jälkeen afrikan pestissä vain 27000e/kk.Sannan syömät aamiset veronmaksajien piikkiin ja muutenki nuo bile ja huume epäilyt ja sannan tytin uniber paljonko meni noin omasta mielestä veronmaksajien rahoja ja itä rajaa saatu kiinni tuli sieltä vaikka minkälaista ja vasemmisto vain nauroi.

Äänestä

Ei ikinä.

Äänestä

Towereihin ei voi luottaa.

Äänestä
  • Oikeisto duunaa perinteidensä malliin. Köyhät kyykkyyn ja vaikka hengiltä jos niikseen tulee. Mummujakin kuolee.

    Äänestä

Voi, koska demarit eivät aloittaneet mitään kapinaa. Mutta puolueeseen joka valehtelee 24/7 ei voi luottaa!

Äänestä

Joku tuossa aiemmin kertoi, että on tyhmää vedota puolueeseen yli 100 vuotta sitten.Mikään puolue ei ole enää sama.

Mutta harvapa puolue toteuttaa yli 100 vuota sitten tekemiään puolueohjelmiaan.
Mutta SDP:pä tekee, kuten esim. terveydenhoidon yhteiskunnallistaminen, yksityisen työterveyshoidon lopettaminen, ulkoistussopimusten purkaminen ilman vahingon korvausta, yksityisen maatalouden alasajaminen jne.

Äänestä

Ketkäs nykyisistä SDP:n poliitikoista olivat tuolloin mukana? Kerro?

Äänestä

Äärioikeiston öyhötyspersuille ottaa niin koville se, että demarit on ylivoimaisesti Suomen suosituin puolue ja jatkaa vakuuttavassa gallup-johdossa. 7 % edellä kokoomusta ja 10,7 % edellä persuja.

Äänestä

Ei voi.

Äänestä

Ketkä nykyisistä uusnatseista oli mukana tekemässä hirmutekoja Aatun kanssa.
Jos eivät olleet, kuten ei kukaan nykydematreistakaan ollut punakapinassa, niin tarkoittaako se, että nykyään kansalliset sosialistit ovat yhtä hyväksyttyjä kuin internationaliset sosialistit vaikka molemmilla on kädet veressä?

Äänestä

Täysin mahdotonta.

Äänestä

Ei voi luottaa. Teot puhuvat paljon

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

joka syyllistyi maanpetokseen 1918, kun aloitti kapinan - kysyn vaan?

SDP siis.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu