Näin pitää naisia kohdella että suhteessa pysyy kipinä:https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012019885.html Jännämiehen käsittelyssä oma vaimo, arkipäivätkin olivat jännittävyyttä täynnä kun vaimo ei tiennyt pääseekö töihin vai ei. Huomaa että vaimo olisi MILLOIN TAHANSA VOINUT LÄHTEÄ POIS jos vaan olisi niin halunnut tehdä. Mutta se jatkuva jännityksen tunne piti hänet koukussa ja kotona kiinni.
Kilttivaimo jännämiehen käsittelyssä
Anonyymi-ap
14360
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Yksikään "kilttivaimo" ei lähde mukaan tuollaiseen ohjelmaan. Tokko noilla on yhdelläkään ihan kaikki muumit laaksossa.
Ensitreffit alttarilla -ohjelmassa naimisiin menneen pariskunnan liitto alkoi onnellisesti. Sitten mies alkoi alistaa vaimoaan taloudellisesti ja henkisesti.
Tämän jutun lähteenä olleet käräjäoikeuden asiakirjat paljastavat miehen väittäneen, että nainen on häntä huonompi. Nainen kertoi oikeudelle, että fyysinen väkivalta alkoi tönimisenä ja mies kävi häneen käsiksi useasti. Välillä mies väänsi kädestä, otti kuristusotteen ja löi naisen päätä. Kaikista teoista ei nostettu syytettä.
Ensimmäinen tuomioon johtanut teko tapahtui parin yhteisessä keittiössä. Mies kimpaantui, kun astianpesukoneesta oli roiskunut vettä hänen päälleen. Väsynyt uhri oli tokaissut miehelle, että tämä voisi joskus siivota jotain. Silloin mies otti vaimoaan kurkusta kiinni, työnsi hänet toisen huoneen vessaan ja sylkäisi päälle.
Yli puoli vuotta myöhemmin avioparille syntyi jatkuvasti riitaa siitä, että vaimo oli alkanut opiskella ja tehdä töitä. Yksi helmikuinen sunnuntai riita oli päättynyt siihen, kun vaimo tunsi, että kumppani iski hänen selkäänsä esineen. Iskusta jäi jälki, mutta nainen ei tiedä, millä esineellä häntä lyötiin.
Kolmas teko tapahtui seuraavana kesänä. Loma oli ollut raskas ja riitaisa. Kun nainen alkoi myöhään illalla puhua siitä, miten väsynyt oli, mies tokaisi tälle: ”turpa kiinni. oo hiljaa”. Sen jälkeen mies otti kuristusotteen ja iski luunapin naisen otsaan.
Elokuussa pari istui ruokapöydässä ja mies piteli silmäänsä. Kun nainen kysyi puolisoltaan, mikä tämän silmää vaivaa ja kehotti tätä lepäämään, mies suuttui ja löi vaimoaan avokämmenellä poskelle.
Samassa kuussa pariskunta meni mökille, missä mies hermostui, kun kaivo oli mennyt pilalle eivätkä he saaneet vettä. Seuraavana aamuna vaimo yritti rauhoitella miestä. Mies pillastui jälleen, otti naisesta kuristusotteen ja löi naamaan.
Nainen kirjoitti tapauksesta puhelimeensa viestin, mutta jätti sen sitten lähettämättä kaverilleen, koska ei halunnut huolestuttaa ketään. Väkivaltaa seurasi kaoottinen päivä, jonka aikana mies käski vaimoaan ”tappamaan itsensä” ja ”menemään järveen”.
Kuukautta myöhemmin nainen oli jo mennyt mökillä nukkumaan, kun hän kuuli ulkoa huutoa. Ulkona mies taisteli ruohonleikkurin kanssa ja toisti kysymystä, että tuleeko tämä osa nyt näinpäin leikkuriin. Kun nainen käski miestä lopettamaan eikä osannut vastata kysymykseen, mies löi tätä kasvoihin terassilla. Lyönnistä jäi kasvoihin punainen jälki ja kipu.
Myös pariskunnan arkiaamut olivat usein riitaisia ja nainen pelkäsi menettävänsä työpaikkansa, koska myöhästyi usein miehen hyökkäysten vuoksi töistä. Kerran mies suuttui, kun nainen käski häntä vaihtamaan likaantuneen paidan toiseen. Mies hermostui niin, että löi naista, jolloin nainen lähti pakenemaan, mutta joutui kääntymään eteisessä, koska unohti avaimensa. Silloin mies otti vaimoaan hiuksista kiinni ja painoi kurkusta.
ennen joulua mies hermostui, kun nainen ei suostunut etsimään hänen housujaan. Vaimon mukaan nainen etsi usein miehen tavaroita, ja kun niitä ei löytynyt, se oli hänen vikansa. Kun nainen tokaisi ”voitko vittu ottaa toiset housut”, mies sanoi ettei voi ja kuristi puolisoaan voimakkaasti. Sen jälkeen mies otti naista tukasta kiinni ja iski polvella alaselkään.
Tammikuussa mies alkoi sättiä ja haukkua vaimoa rajusti tämän sukulaisista, taloudellisesta tilanteesta ja työurasta sen jälkeen, kun vaimo oli liukastunut rappusissa. Kun nainen käski miestä poistumaan, tämä iski häntä kaksi kertaa niin kovaa päähän, että nainen pelkäsi voivansa menettää tajuntansa.
Oli komea mies joten nainen ei eroa vaikka mies on hullu ja väkivaltainen.
Onko tuossa sarjassa ollut joskus mukana joku komeakin mies? Miksi ihmeessä sellaisen on tarvinut mennä tuollaiseen epätoivoisten ohjemaan mukaan?
Jos olet katsonut niin kerro kuka mies oli? Urheilullinen, oliko kamppailulajiharrastaja. "Television unelmapari". Aika harva noista taisi naimisissa pysyä viikkoa pidempään.
Minähän kysyin, että onko tuossa muka joskus joku komeakin mies ollut ja mitä hittoa sen ota tarvinut tuonne mennä?
En tiedä, kun en ole sarjaa katsonut.
Feministit usuttivat koko länsimaisen yhteiskunnan vihaamaan kilttejä ja kunnollisia miehiä. Nyt kaikki yhteiskunnan naiset joutuvat maksamaan hintaa jännämiehiin sekaantuessaan.
Ikävää.
Kiltti mies meni ohjelmaan ja paljasti todellisen luonteensa.
#METOO voittopotti on sitä suurempi mitä enemmän nainen sepittelee.
Tyhmiä naisiakin on, mutta älä yleistä. Suurin osa naisista ei katsoisi tuollaista päivääkään ja siksi sinäkin ap olet naiseton.🤷♀️
Jaa niin että tämä oli täysin poikkeustapaus, yksittäistapaus. Miksi näistä vastaavista tapauksista saa sitten lukea lehtien sivuilta joka päivä?
Minulle ei voi koskaan tapahtua noin, koska en halua uutta parisuhdetta enää koskaan, en minkään ikäisen miehen kanssa!
Lasteni isä ei ollut koskaan väkivaltainen eikä huutanut koskaan!