Työeläkeläisenä olen kateellinen työntekijöille

Työntekijällä on mahdollisuus saada lisätuloja ylitöitä tekemällä.

Työeläkeläisenä puuttuu mahdollisuus olla ylieläkkeellä ja saada siten enemmän rahaa arjen menoihin.

Se siitä yhdenvertaisuudesta.
17165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Nauraa kippurassa🤣🤣🤣
Ylieläkettä saa kun on töissä ollessa sijoittanut varansa hyvin eikä ryypännyt niitä,,,

Äänestä

Pahemmin ryypätä parintonnin palkalla. Ministereillähän on ilmaiset viinatkin.

Äänestä

Samaa mieltä.
Tämä työeläkkeellä olo on alipalkattua. Olet eläkeläinen 24h vuorokaudessa ilman mitään lisiä. Työntekijä on työssä yleensä 8h ja sen jälkeen vapaalla työtehtävistään. Eläkeläinen ei voi pitää muiden lailla kesälomia kun lomarahoja ei kerry vaikka olo jatkuu eläkeläisenä koko elinajan. On se niin väärin.
Kokkeli Persut voisivat saada työeläkeläisten ääniä jos lupaisivat seuraavissa vaaleissa ajaa meille työeläkeläisille lomarahat, heiltä nämä ufo lupaukset onnistuu.
T. Benny Hill

Äänestä

Ahne eläkeläinen roskaväki...

2Äänestä

Vanhat eläkeläispaskat tulevat tarvittaessa vähällä toimeen. Kuolo korjaa myös pois kuleksimasta, niin maalliset huolet häviävät.

1Äänestä
  • Onneksi kuolo korjaa myös paskoja työntekijöitä.

    Äänestä

Eläkeläinen on hyvä ja käyttää päivänsä menemällä töihin jos haluaa lisää rahaa eläkkeen päälle

Äänestä

Mutta on tämä eläkkeellä oleminen vaan niin ihanaa. Saa loikoilla aamulla sängyssä pitempään, saa reissata maailmalla missä ja milloinka huvittaa. Eikä tarvitse sitoa itseään mihinkään aikatauluihin, mitä nyt kansainvälisillä lentokentillä hoitaa itsensä kulloinkin oikeaan koneeseen. Kaiken kaikkiaan vapaana seikkaileminen on parasta, mitä voi kuvitella ja sen mahdollistaa eläkkeellä oleminen.

Äänestä

Olet väärässä,
työttömiltä otettiin pois sopeutettu päiväraha,
joka salli keikkatyön.

Äänestä

Ole huoleti. Et sinä enää jaksaisi 8 h + 8 h työvuoroa. Aiheuttaisit vain vaaratekijän työpaikalle 😃

Äänestä

Voittahan alkaa toisillenne omaishoitajiksi niin sitten olette ylieläkkeellä molemmat.

1Äänestä

Eläkeläinen voi tehdä edelleen töitä, ei kun etsimään töitä.
Ei ylitöitä tehdä kuin työnantajan tarpeeseen ja monissa töissä ylitöitä ei tehdä juuri koskaan.

Äänestä

Minua työeläkeläisen harmittaa vain yksi asia, miksi me emme saa lomarahoja, vaikka me olemme paljon enemmän lomalla?

Äänestä
  • Siinäpä olisi hyvä vaalilupaus jollekin puolueelle.

    Äänestä

Työnteko 68 vuotiaaksi asti kerryttää eläkettä.

Äänestä

Itse olen tehnyt 1 tunnin ylitöitä. Työkaveri teki joka pv. No, puoli päivää meni lapsen kanssa pulistessa puhelimessa.

Äänestä

Tuo on kyllä epäkohta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Työntekijällä on mahdollisuus saada lisätuloja ylitöitä tekemällä.

Työeläkeläisenä puuttuu mahdollisuus olla ylieläkkeellä ja saada siten enemmän rahaa arjen menoihin.

Se siitä yhdenvertaisuudesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu