Onko mitään vaaraa että munuainen ylikuormittuisi jos tuon verran juo ja onko vaaraa jos joka päivä yhden vuoden aikana juo 3 litraa vettä päivässä että munuainen ylikuormittuisi??
Vastaukset 8
- Anonyymi00001
Miksi sinun pitäisi juoda 3 litraa vettä päivässä ? Vähempikin riittää.
Suositus on, että joisi 1,5-2 litraa vettä vuorokaudessa.
Liiallinen veden juominenkin on vaarallista, eipä ensimmäisenä munuaisille, vaan aivoille. Oikein luit, aivot voivat vaurioitua, jos juo liikaa vettä.
Toki kesähelteellä on suositeltavaa juoda, nimenomaan vettä, ettei elimistö kuivu hikoillessa. Esim. alkoholi kuivattaa elimistöä, eikä kuivuminenkaan ole hyväksi.- Anonyymi00002
Minä kun oon ollu siinä luulossa että voi juoja huoletta 3 litraa vettä vuorokaudessa mut onko siinä mitään terveysvaaraa ja voisiko melko raskas elopainoni johtua liiallisesta nesteen, tässä tapauksessa vedenmäärästä kehossa??
Mun pitää varmaan alkaa mittaamaan vedenjuontiani tarkemmin. Se olisi varmin konsti ettei juo turhan liika-paljon. - Anonyymi00003
ääh sori sähän kerroit siinä olevan terveysvaara sori mä hätäilin. Ei ole täsä 7 vuoden aikana ilmennyt mitään terveyshuolia 3 litran vedenjuonnista vuorokaudessa mutta se on enemmänki tommonen heitto että noin kolome litraa saatan juua vettä mutta voi olla että juon vähemmän. En mittaa päivittäistä vedenjuontiani mut varmaan olis viisampi vai mitä? Siitä sainkin idean että alan tekheen niin.
Kyllä mä aika varma siitä että ainakin vähintään 2 litraa vettä juonu joka päivä tässä seittemän vuojen aikana. 3 litraakin mahdollista että ehkä vaihtelee 2 ja 3 litran väliä. - Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
ääh sori sähän kerroit siinä olevan terveysvaara sori mä hätäilin. Ei ole täsä 7 vuoden aikana ilmennyt mitään terveyshuolia 3 litran vedenjuonnista vuorokaudessa mutta se on enemmänki tommonen heitto että noin kolome litraa saatan juua vettä mutta voi olla että juon vähemmän. En mittaa päivittäistä vedenjuontiani mut varmaan olis viisampi vai mitä? Siitä sainkin idean että alan tekheen niin.
Kyllä mä aika varma siitä että ainakin vähintään 2 litraa vettä juonu joka päivä tässä seittemän vuojen aikana. 3 litraakin mahdollista että ehkä vaihtelee 2 ja 3 litran väliä.Voisit mittauttaa myös verensokerisi. Voi nimittäin johtua liian korkeasta verensokerista se, että täytyy juoda paljon. Olet lihava, voisit myös laihduttaa. Se alentaisi liian korkeaa verensokeria ja vähentäisi jatkuvaa janoa.
Korkea verensokeri on pidemmän päälle hyvin haitallinen, myös munuaisille.
- Anonyymi00005
Liiallinen nesteen saanti voi toki vaikuttaa myös turvotukseen. Elimistöön voi kertyä enemmän nestettä, jos juo tosi runsaasti.
Veren sokerin mittaus on yksi hyvä, koska sekään ei ole normaalia, jos koko ajan janottaa.
Taisi olla myös veren kalium ja natrium, jotka kertovat jotain nesteytyksestä.
Virtsan väristäkin pystyy näkemään, onko juonut liian vähän, tai kenties ehkä liikaakin.
Mitä tummempaa virtsa on, se kertoo, että elimistö saattaa olla kuiva. Ja toisaalta taas aivan liian vaalea virtsa, täysin väritön, kuin vesi, kertoo jo ehkä turhankin paljosta nesteen saannista.
Munuaisvika taas laittaa herkästi virtsan vaahtoamaan. - Anonyymi00006
Ei minulla ole mikään jano enkä ole ylipainoinen. Oon perusterve ja sopusuhtainen. Juon vettä paljon sen takia koska vesi on tärkeässä osassa elämääni koska oon kuullut että vettä pitää juoda 2-3 litraa päivässä.
- Anonyymi00007
Ja aloin nyt kirjaamaan ylös paperille juomisiani eli laitoin paperille nyt aamuna " 1 lasi vettä" ja lasken sen siten että juon vuorokaudessa 2 litraa vettä tai puolitoista litraa. Tarkoitus olisi koko loppuelämä kirjata ylös juomiseni.
Kun aiemmin sanoin että elopainoa minulla niin se johtuu lihasmassasta ja minulle sairaanhoitaja sanoi että olen sopusuhtainen. - Anonyymi00008
Sitä heti aina luullaan lihavaksi kun sosiaalisessa mediassa ihmiset kertovat korkeasta painostaan . Osalla korkia paino johtuu muista tekijöistä kuten raskas lihasmassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1161376
- 45921
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r133704- 70666
- 67626
- 53607
- 55565
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.101507Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20490- 34477
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e98470Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32468Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115463- 5458
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 49447
- 51445
- 52413
- 42410