Suvivirsi soi 🎶 ja Rahaa löytyy Ruikuttajille??? 💰💰💰
Päivi Räsänen aikoo laulaa suvivirren Riihimäen kirjastossa Samuli Parosen salissa 27.5.2026 klo 17.30 - 18.30. Varmaan siellä jotakin muutakin jutskataan.
"Kristillisdemokraattien kansanedustaja kirjoitti Twitterissä, että jo valmiiksi suunniteltu puolueen kirjastotilaisuus muuttui varsin ajankohtaiseksi. Suvivirren uskonnollisuus ja uskonnottomien lasten asema kappaletta soitettaessa on noussut yhdeksi viikon pääpuheenaiheista."
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5b6cd92f-3312-49b4-bbfe-3919f216c6bd
Päivi Räsänen aikoo laulaa suvivirren Riihimäen kirjastossa Samuli Parosen salissa 27.5.2026 klo 17.30 - 18.30. Varmaan siellä jotakin muutakin jutskataan.
"Kristillisdemokraattien kansanedustaja kirjoitti Twitterissä, että jo valmiiksi suunniteltu puolueen kirjastotilaisuus muuttui varsin ajankohtaiseksi. Suvivirren uskonnollisuus ja uskonnottomien lasten asema kappaletta soitettaessa on noussut yhdeksi viikon pääpuheenaiheista."
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5b6cd92f-3312-49b4-bbfe-3919f216c6bd
Vastaukset 55
Vanhimmat
Harmi kun niin myöhään tuli tieto tästä tilaisuudesta. Olisin muuten voinut matkustaa paikalle kuuntelemaan.
Helsingissä, täällä meidän koulussamme harjoiteltiin tänään suvivirren laulamista, joka kajautetaan kevätjuhlissa. Oli ilo kuunnella. <3
https://www.youtube.com/watch?v=Z0vXh5wPTyQ - mites tää on sallittua?
ja tääkin vastaus estettiin
kuka laulaisi Oodissa saman laulun?
Jaana Kavonius olis sen varmaan tehnytkin jose kukaa muu, mutta höänet ajettiin maanpakkoon ulkomaille.. pakolaisuuteen, kuten monet muutkin suomalaiset on apkotettu pakenemaan suomesta... kun EU-fasismi alkoi...
kai siellä nykyään joku sepastian Tynkkynen persu voi hoilata kumbaijaa
https://www.youtube.com/watch?v=W6_5k7Bv_zQ&list=RDW6_5k7Bv_zQ&start_radio=1
persut ratsastaa suvivirren avulla nyt äänestykseen että pääsee taas valtaan EU-maahanmuuttoa tekemään kokoomuksen apupuolueena
kai tää viestin linkki oli jumalan tahto?
Opetusministerin kanta suvivirteen:
– En tunne tämän tapauksen taustoja, mutta ajattelen, ettei Suvivirren laulaminen ole uskonnon harjoittamista. Yleisellä tasolla sanon, että opetusministerin kanta on, että Suvivirttä voi laulaa, hän sanoo IS:lle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012036085.html
Tuli sellainen päivä, että olen samaa mieltä RKP:n ministerin kanssa.
Kyllä on naurettavaa koko touhua taas kerran! Ja vielä joku kehtaa hakea korvauksia?? Suvivirsi lauletaan ja sillä hyvä!!!
Meillä ei tarvita mitään tasa-arvolautakuntia yms!
Meneeköhän joku tuonne vartavasten loukkaantumaan?
Menkööt kirkkoon veisaamaan.
Tilaisuus on vapaaehtoinen, ei ole pakko osallistua. Kirjastoonhan voi mennä kuka haluaa, ja koska haluaa.
Jos loukkaantuisi laulusta, niin ei kai sinne sitten mene.
Taas on saatu tehtyä kärpäsestä härkänen.
Kun kuuntelee suomalaista musiikkia vuosien ja vuosikymmenten varsilta, niin onhan niissäkin vaikka minkälaisia sanoituksia, liittyen vaikka mihin, eikä kukaan ole tainnut pahemmin loukkaantua.
Koulun kevätjuhlassa kerrotaan, että kohta laulamme suvivirren, ja oppilaat, jotka eivät halua olla läsnä voivat poistua. Olin paikalla, kun n. 400 oppilaasta 5 poistui, ja lopuista noin 30% on muslimeja. Että näin.
Ketkä?
Se urpo faija on varmaan siellä ja hakee korvauksia ?
Lapseni näki kaapuämmän kadulla ja tuli järkyttyneenä kotiin. Aion hakea tapahtuneesta korvauksia jostain, kunhan keksin mistä ?
Britanniassa tuollaisesta kauhistumisesta saa sakot, joten älä kerro kellekään. Voi tulla kalliiksi.
Englanti on sisällisodan partaalla.
On tämä aika ihmeellinen.Kuka ei tykkää suvivirrestä ,joku haluu olla mitä sukupuolta milloinkin,joku homoilla ,jollain liian pienet tissit toisella liian isot .joku vaatii rasvaa pakaroihin ollakseen onnellinen. Silti voivat huonosti aamen.
Kaksi eri asiaa kun SaastaKristitty Räksä Räkättäjä laulaa kirjastossa ilmoitettuna aikana ja taasen koulussa ei ilmoitettu vanhemmilla laulettavan uskonnollisia kappaleita!!!
Toinen asia sitten olisi jos SaastaKristitty Räksä Räkättäjä ilmestyisi kirjastolle rääkymään ilmoittamatta etukäteen josta voisikin saada tuomion ja heitettäisiin ulos,,,
Otitko ihan varmasti aamulääkkeesi? Nyt näyttää mittari olevan aika punaisella,
Mt-ongelmaiset on sitten erikseen.
Tämä viestisi kertoo Sinusta kaiken. Säälin sinua.
Soitetaan sitä paljon muutakin hömppämusaa.
Aivan kamalaa jos ei ilmoiteta etukäteen. Sehän järkyttää koko yhteisöä.
Saako siitä korvauksia jos altistuu tahtomattaan räpille.
Pitäähän räpistä jotain saada. Kysy siltä urpolta faijalta valitusohjeita.
Jos räppäri on mustaihoinen, siitä on tykättävä viimeistään silloin, jos demarit pääsevät hallitukseen.
Uskomatonta,että tällaista keskustelua yleensä käydään.Suvivirttä on aina laulettu koulujen päättäjäijuhlissa ja LAULETAAN EDELLEENKIN siihen ei matujen ja jonkun rahanahnen espoolaisen kielteisellä mielipiteellä ole mitään painoarvoa ,jos virsi häiritsee menkööt ulos pihalle siksi aikaa.
Tasa-arovovaltuutetun ja valtakunnansyyttäjän mielipiteellä sen sijaan on, nyt kun Räsänen on ilmoittanut laulavansa samaa virttä, korvaukset maksetaan ihan varmasti.
Tosin, siitä saattaa tulla pienoinen ongelma jos kaikille maksetaan, kohta valtiolla on 3 miljoonaa korvausvaatimusta tulossa.
Sehän lyöttäytyy taas sinne joukkoon ja ulisee kun ei päässyt pois oli pakko kuulla.
Ollapa joku islam, hindu, tms laulu niin silloin ei varmaan ole mitään ongelmaa.
Toivottavasti tilaisuutta turvataan ettei laitavasemmiston väkivaltainen uhka pääse estämään ilmaisua.
Yllätetään vasut ja lauletaan varpunen jouluaamuna.
Julmaa. Hehän voivat kuolla järkytyksestä.
Ei vaan masennukseen.
Hyvä Päivi! Täytyyhän tälläiset änkyrät ja tyhjänpalttiset laitakunnat saada ruotuun.
Nyt näette,kuinka vaarallista on liika vieraskansoitus yleensäkin. Hyvin usei rengeistä tulee i s ä n t i ä.
Muslimien kanssa se on väistämätöntä. Sotastrategin väsäämä järjestelmä. Allah on siinä vain siksi kun ihmiset nyt kumminkin haluaa uskoa johonkin, ja muuten ne voisi karata uskomaan vaikka Jumalaa tai Buddaa ja koko homma hajoisi käsiin. Islamista ei karata.
Ei ollut Suvivirsi ongelma ennen matuinvaasiota.
Ongelma on siis matuinvaasio.
Se on ongelma moneen muuhunkin asiaan.
Suvivirsi, eikä mikään uskonto kuulu kouluun
No ei, mutta hieman sietokykyä kiitos.
Evoluutio-uskontokin pois koulusta.
Haukkuukohan homot samassa tilaisuudessa kirjastossa?
Saattaahan heitä tulla sinne Päiviä haukkumaan.
Nämä ei oo suvee nähny nää hikkyt eli hikikomorit koska ovat huoneistonsa perätuvas..siis vanhempien..ihakösittämätöntä..
Meidän tuttavaperheisiin on osunut näitä himahiippareita 2 eli "terrorisoivat" vanhempia eivätkä lähe aikuisena menemään omiin maisemiin..MT panokset on Suomessa Tuplattava ja laitettava osa sairaaloista b-mielisairaaloiks kuten Nikkilä, Hattelmala olivat. Nikkilän sairaala takas!!
On se komerossa puuhailu hikistä hommaa. 🥵
Tämä isä Ojalahan voisi muuttaa perheineen esim. Afganistaniin.niin siellä ei varmasti lauleta suvivirttä. Nasima varmaan mielellään a.uttaa
"nyt puhuu korvauksia vaatinut perheenisä"
Voi jumalaut sitä leikkipeliä. Kyllä suvivirsi kuuluu suomalaiseen kouluun, ei kesä tule ilman virttä.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012035477.html
Ja kuten artikkelistakin lukee, asia olisi ollut soviteltavissa jos Espoo olisi halunnut ja vielä vain yhden euron symbolisella korvauksella!!!
Jotenka Espoon kaupunki sai mitä tilasi kun ei suostunut,,,
Pienet on murheet näillä Suvirrestä mielensä pahoittajilla! Upea kappale, hienot sanat ja kuuluu ehdottomasti koulujen päättäjäisiin keväisin!
Alatte sekoamaan lopullisesti....
Suvivirsi on vanha perinne.
Hyvä Päivi.
Ensimmäistä kertaa kannatan Päiviä.
Laulakaa, kaikki paikallaolijat.
Kaunis ja herkkä kevään aloituksen laulu.
Julistin kotitonttini ateismivapaaksi vyöhykkeeksi.