Olo on jokseenkin epätoivoinen. Parisuhde voi muuten hyvin, olemme aikuisia ihmisiä. Ongelma on se, että mieheni ei kestä sitä, että lähden johonkin reissuun kavereiden tai työporukan kanssa. Ongelmaa ei ole, jos tulen yöksi kotiin, mutta yön yli reissut aiheuttavat pitkäkestoista ahdistusta, syyllistämistä ja riitoja. Näitä reissuja ei todellakaan ole usein, mutta nyt olisi tiedossa useampi tälläinen kesälle/syksylle. En haluaisi näistä kieltäytyä, se on todella arvojeni vastaista. Ja kyse on siis vain yhden yön reissusta esim ystävän luokse toiselle paikkakunnalle. Olen eroakin miettinyt, surettaa vain niin paljon kun ilman tätä suhde olisi hyvä. Emme ymmärrä toistemme näkökantoja tässä asiassa. Hän ei kiellä minua lähtemästä, mutta näyttää kyllä sen jos lähden. Haluaisin olla tässä parisuhteessa, mutta tuntea itseni vapaaksi. 😢
Vastaukset 26
- Anonyymi00001
Eikö miehesi sitten käy koskaan missään? Mustasukkainen? Harmi, että noin. Pelkääkö hän, että petät vai mikä syy? Ei ihan normaalia olla tuollaisesta pahana.
- Anonyymi00002
Onko hänellä menneisyydessä jotain ikäviä kokemuksia? Toivottavasti saatte puhuttua asiat. Reissustahan voi olla kanssa yhteydessä. Liika on tietenkin liikaa.
- Anonyymi00009
Luottamuksen puute synnyttää turhia riitoja. Onko toinen luottamuksen arvoinen? Sillä on merkitystä.
- Anonyymi00003
Molempia et voi saada joudut itse valitsemaan miehesi ei halua pakottaa valitsemaan kysymyksenä silti miksi olet hänet kanssaan jos kavereiden kanssa lentäminen kerran on tärkeämpää
- Anonyymi00004
AP vastaa. Miestä ei nykyään kiinnosta käydä missään itsekseen, siis niin että olisi yön poissa. Lupa olisi kyllä mennä. Mies on mustasukkainen ja ilmeisesti kärsii kovasti, että jotain tapahtuu kun olen muualla. Selittää tätä myös niin, että pelkää esim että loukkaan itseni jotenkin. On kuulemma pettynyt, kun mulla on tälläistä haluja joita en oo aiemmin tuonut esiin. En ole siis todellakaan jatkuvasti liitelemässä kavereiden kanssa vaan nyt sattui tulemaan pari kutsua kesälle ystävien luokse, jotka kauempana asuvat. Eikä muutkaan näihin tapahtumiin puolisoa vie, joten siksi menisin yksin. Emme asu yhdessä, meillä ei ole yhteisiä lapsia, joten tämä ei ole mitenkään häneltä pois, aiheuttaa vain hänelle ikävää tunnetta joka minun tulisi nyt huomioida ja jättää kaikki menot menemättä.
- Anonyymi00005
Mahdoton tilanne väittäisin että olette pari joka ei sovi yhteen mutta haittoja joita tulee myös jos luottamus ei toimi puolin ja toisin
- Anonyymi00006
Hankala tilanne. Minusta sinun pitää silti mennä, koska itse haluat niin. Täytyyhän elämää elää. Olet onneton jos et mene ja onneton jos menet? Miehen on pystyttävä joustamaan ja sitä voi opetella. Ehkä hänenkin olisi hyvä nähdä kavereita? Toivottavasti saatte keskusteltua asiasta vielä. Hänen pitäisi iloita puolestasi, että sinulla on ystäviä. Olet turvassa heidän kanssa.
Loppujen lopuksi ei ole oikein, että jos hän ei halua käydä missään, niin sitten sinäkään et saa. Varmemmin suhde kaatuu siihen kuin ystävien näkemiseen. - Anonyymi00021
Onhan tuo aika outo tilanne, kun ette edes asu yhdessä. Haluaako hän hallita sinua ja elämääsi ?
- Anonyymi00007
No voi että.
- Anonyymi00008
Sano muuta.
- Anonyymi00014
Hyvin sanottu.
- Anonyymi00020
Oli kyllä aivan pöyristyttävä tämä palstaäijän teennäinen esitys
- Anonyymi00010
Eli miehesi pitää sinua epäluotettavana. Aika moinen viesti sinulle.
- Anonyymi00019
Täällä sitä koetaan taas vahvasti palstaäijän, eli aapeen upeaa spektaakkelia, jossa titityy purkaa vihaansa vastailemalla itselleen tosi hämäriä skenaarioita. Hienoa jos tämä sen väsäämä terapiamuoto toimii katkerille tapauksille👍
- Anonyymi00011
Miks ihmeessä roikotat sitä miesparkaa parisuhteessa, kun juoksut on juoksematta?
Vietä villi sinkkukesä vapaana. Toivottavasti joku kohtelee sua joskus noin. Kyllä se nainenkin voi olla sika, vaikka kuinka lehmäkuoro täällä sua komppaisi.
Miksei mies voi tulla sinne kaveriporukkaan mukaan? - Anonyymi00012
No minä en tuollaista muijaa kattelisi yhtä päivääkään, mutta miehesi on ehkä hieman erilainen, tossukka.
- Anonyymi00015
Sitten on tietysti ihan yhtä ok jos miehesi lähtee vastaavasti poikien kanssa yhteiselle matkalle Thaimaaseen tutustumaan paikallisiin nähtävyyksiin ja pitämään hieman hauskaa?
Mies ehkä järjen tasolla tajuaa, että sinun on voitava mennä, mutta tunteen tasolla tuntuu pahalta.
Jos sinulla on itselläsi puhdas omatunto, niin minusta sinun kannattaa mennä. Ystävät ja sukulaiset ovat yhtä tärkeitä kuin puoliso ja ystävyyssuhteitakin pitää vaalia.
Moni unohtaa ystävänsä kun rupeaa seurustelemaan ja eron hetkellä katuu sitä.- Anonyymi00016
Jos ystävät on tärkeämpiä kuin oma kumppani, niin kannattaisi jo alunperin valita ne ystävät sen kumppanin sijaan.
Anonyymi00016 kirjoitti:
Jos ystävät on tärkeämpiä kuin oma kumppani, niin kannattaisi jo alunperin valita ne ystävät sen kumppanin sijaan.
Ei tärkeämpiä, mutta ehkä yhtä tärkeitä tai vähintään tärkeitä. Ketä on jäljellä, jos kumppanin kanssa tulee ero? Ne on ne ystävät, tai kuka lohduttaa jos kumppani kuolee?
- Anonyymi00017
Yogamies kirjoitti:
Ei tärkeämpiä, mutta ehkä yhtä tärkeitä tai vähintään tärkeitä. Ketä on jäljellä, jos kumppanin kanssa tulee ero? Ne on ne ystävät, tai kuka lohduttaa jos kumppani kuolee?
No mihin vttuun sitä kumppania ylipäätään tarvitset jos ystävät on yhtä tärkeitä??? Miksei ne kumppanit sinulle vaan riitä?
- Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
No mihin vttuun sitä kumppania ylipäätään tarvitset jos ystävät on yhtä tärkeitä??? Miksei ne kumppanit sinulle vaan riitä?
tarkoitin siis että miksei pelkät ystävät vain riitä?
Anonyymi00017 kirjoitti:
No mihin vttuun sitä kumppania ylipäätään tarvitset jos ystävät on yhtä tärkeitä??? Miksei ne kumppanit sinulle vaan riitä?
"Miksei ne kumppanit sinulle vaan riitä?"
Kumppanin kanssa tehdään eri juttuja kuin ystävien. Suhde kumppaniin on niinsanotusti intiimi (mitä se kenenkin päässä tarkoittaa). Ystävän kanssa voi taas mennä esimerkiksi tapahtumiin joihin kumppani ei välttämättä halua. Ystävät ja sukulaiset voivat auttaa vaikkapa muutossa tai lastenhoidossa ja kuten jo aiemmin sanottua, ystävät ja sukulaiset ovat se kuuluisa turvaverkko jos kumppani jättää.- Anonyymi00023
Yogamies kirjoitti:
"Miksei ne kumppanit sinulle vaan riitä?"
Kumppanin kanssa tehdään eri juttuja kuin ystävien. Suhde kumppaniin on niinsanotusti intiimi (mitä se kenenkin päässä tarkoittaa). Ystävän kanssa voi taas mennä esimerkiksi tapahtumiin joihin kumppani ei välttämättä halua. Ystävät ja sukulaiset voivat auttaa vaikkapa muutossa tai lastenhoidossa ja kuten jo aiemmin sanottua, ystävät ja sukulaiset ovat se kuuluisa turvaverkko jos kumppani jättää.Sukulaisista ja ystävistä on sinulle hyötyä jos kumppani jättää. Olet jotenkin riippuvainen ympärillä olevista ihmisistä. Pitäisikö sinun itsenäistyä ensin ennenkuin alat suhteisiin. Kokeile pärjäätkö aivan yksin ja jos pärjäät, niin ihmissuhteesi on paljon kestävämmällä pohjalla. Ja joo parisuhde on yhteinen sopimus jossa päätetään asioista yhdessä tai ainakin keskustellaan niistä. Hyvät ystävät ei jätä vaikket heidän kyljessä aina olekaan.
On hyvä muistaa, että me olemme erilaisia parisuhteissa. Kaikki ei ole joustavia ja me halutaan eri asioita. Parisuhde on kompromissi. Anonyymi00023 kirjoitti:
Sukulaisista ja ystävistä on sinulle hyötyä jos kumppani jättää. Olet jotenkin riippuvainen ympärillä olevista ihmisistä. Pitäisikö sinun itsenäistyä ensin ennenkuin alat suhteisiin. Kokeile pärjäätkö aivan yksin ja jos pärjäät, niin ihmissuhteesi on paljon kestävämmällä pohjalla. Ja joo parisuhde on yhteinen sopimus jossa päätetään asioista yhdessä tai ainakin keskustellaan niistä. Hyvät ystävät ei jätä vaikket heidän kyljessä aina olekaan.
On hyvä muistaa, että me olemme erilaisia parisuhteissa. Kaikki ei ole joustavia ja me halutaan eri asioita. Parisuhde on kompromissi.Eihän se mitään riippuvaisuutta korosta, vaan päin vastoin minuilla on useampia vaihtoehtoja.
Jos vain nyhjäisin kumppanini kanssa , niin silloinhan olisin riippuvainen.
Tällä keskustelun aloittajallahan on mies, joka tuntuu olevan riippuvainen parisuhteesta ja kumppanin poissaolo ahdistaa ja aiheuttaa riitoja.
"Hyvät ystävät ei jätä vaikket heidän kyljessä aina olekaan."
Näin sopii toivoa, mutta olen eri mieltä. Ystävyys viilenee jja menee sellaiseksi hyvän päivän tuttavuudeksi ellei sitä pidetä yllä.
- Anonyymi00022
Kyllähän kumppanin lisäksi täytyy myös ystäviä olla.
Kuka ottaisi sellaisen kumppanin, joka käskisi hylkäämään ystävät ?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 781144
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä28852Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19725- 46589
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13577Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja180542Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita123510Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13510Maajussi-Tarjan Marko-rakas täräyttää suhteen alusta - Meinasi tulla hätä käteen Viinijuhlilla
Maajussi-Tarja ja Marko löysivät toisensa pari vuotta sitten romanssimielessä. Nyt Marko kertoo suhteen alusta: https:/3447On ollut syyllinen olo viime päivinä
Olen niin täpöllä ollut sinussa kiinni tunteiden tasolla. Unet ja kaikki. Nainen, toisaalta tuntuu pahalta, mutta kun si23440