Ensi vuoden vaalit pelasti koulut

Anonyymi-ap

Nopea pakitus talviaikaisesta uhoamisesti säästää monen lapsen koulumatkojen muutoksen. Koulut jäävät nykyiselleen ja "tarkkailun alle".

4

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kyllä jaksavat kitistä kouluista, niitä pitäisi olla joka korttelissa, yhtään ei liikuta. Ennen muinoin koulumatkat olivat monia kilometrejä . Itselläni 7 km , ei valiteltu Kaikki pitäisi tuoda nenän eteen , joka huushollissa on varmaan fillari ja auto, kaksikin . , niillä pääsee, vaatii vähän viitseliäisyyttä.

      • Anonyymi00002

        Sama juttu itselläni, koulumatkaa oli, . Kovilla pakkasilla umpijäässä kun pääsi kouluun, sateella kuin uitettu koira, mutta niin vain mentiin. Se kasvatti luonnetta, ei takerru nykyään jokaiseen lillukan varteen.


    • Anonyymi00003

      Niitä koulujen tonttejahan moni taho kyttäsi liiketoimena uusiokäyttöön kun ovat hyvillä paikoilla. Tosin alkuvaiheesta tilanne on muuttunut kun vapaatkin tontit eivät kelpaa rahapulassa. Hyvinkäänkylän koulun tontti on todella iso ja sopisi useallekin "toimijalle". Siinä olisi mennyt muutama vuosi sitten peruskorjattu kiinteistö romutettavaksi. Vastapäätä hehtaaritolkulla peltoa isollekin omakotialueelle. Nyt joutuvat venttaamaan gryderit ja rahat homehtuvat holvissa.

      • Anonyymi00004

        Koulukiinteistöt saadaan nykyään purkukuntoiseksi kun vain halutaan. Onhan jo nyt purettu kohteita joissa todettiin homevaurio, joka ilmeni kuin tilauksesta. Se taas saatiin nopeasti esiin kun ensin pysäytettiin kohteena olevasta kiinteistöstä ilmanvaihto. Vuodenaasta riippuen hometta ilmenee hyvinkin nopeasti ja sitten vain kutsutaan mittaajat paikalle ja pöytäkirja tilaukseen. Homevauriokikkailu todettiin virallisesti ensimmäisen kerran 1970 vuosikymmenen alussa ns. energiakriisin aikana kun ilmanvaihto pysäytettiin "säästösyistä" ja myös muitakin virheitä tehtiin tietämättä seurauksista. Tosin valtiovalta suorastaan pakotti toimenpiteisiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      113
      1650
    2. 105
      1185
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1071
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      969
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      51
      870
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      128
      867
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      240
      838
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      70
      745
    9. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      719
    10. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      55
      709
    Aihe