Miksi Yle vaikenee Henry Nowakin tapauksesta?

Mistä tämä voisi johtua?
70370
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 70

Vanhimmat

Etkö tiedä? koska vain tietyn värisillä on ylelle on väliä siitähän se ryhmän niminkin jo tulee jota yle kannattaa eli blm ja nyt ei polvistella ylessä.

1Äänestä
  • Aijaijai!
    Novakia koskevat uutiset eivät ole lainkaan YLE:n viherstalinistisen linjan mukaisia.

    2Äänestä

  • Persu-uutiset hoitavat Britannian poliisin asioita. Onhan persut poliisienemmistöinen puolue.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Aijaijai!
    Novakia koskevat uutiset eivät ole lainkaan YLE:n viherstalinistisen linjan mukaisia.

    Ehkä ylen ja tappopolliisin dei-koulutus yhdistää.
    Dei-koulutuksen varjopulen yle uutisoisi?

    Äänestä

  • Miten aikuisella voi olla kyselyikä???

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Aijaijai!
    Novakia koskevat uutiset eivät ole lainkaan YLE:n viherstalinistisen linjan mukaisia.

    Täytyy vain vaivautua menemään YLE:n sivuille, voidakseen lukea uutisen Henry Nowakista, ei sen vaikeampaa. Uutinen on julkaistu 3.6.2026.

    Äänestä

Koska se oli rasistinen kuolemantuottamus.

Äänestä
  • Tarkoittanet murhaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Tarkoittanet murhaa.

    Vassari-wokettajat pani viattoman miehen kylmäksi, sinne 100 000 000 aiemman uhrin jatkeeksi.

    Äänestä

Koska ylen työntekiät on koulutettu täysin samalla woke deillä kun nämä britti poliisit oli koulutettu ja tässä on tulos.

Äänestä
  • Yle: Henry oli etuoikeuskehällä väärässä paikassa, oma vika!

    Äänestä

Jihtuisiko lukutaidostasi? Ylellä oli laaja juttu asiasta ja mellakoista 3.6.

1Äänestä
  • Syyttivätkö äärioikeistoa 🤭🤭😄😄😁😁😆😆😅😅🤣🤣😂😂

    Äänestä

  • Teko tapahtu jo viime vuonna ja yle oli täysin hiljaa kuukausia vaikka oli iso aihe briteissä nyt tuli paine julkasta edes joku uutinen toista se oli georgen kohdalla woke dei ylellä heti alko uutiset ei puolen vuoden päätä ylen woke dei väki polvisteli yms. oli georgen puolesta.

    1Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Syyttivätkö äärioikeistoa 🤭🤭😄😄😁😁😆😆😅😅🤣🤣😂😂

    Yksi poliisihenkilö siinä kai oli tekemässä kiinniottopäätöksen.

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Yksi poliisihenkilö siinä kai oli tekemässä kiinniottopäätöksen.

    Ylen mukaan siis noi mielenosoitukset tästä asista oli äärioiketolaista natsismia ja paha asia yle itse kanatti blm väkeä joiden tekimiä tuhoja voii jokainen käydä youtubessa ihmettelemässä jos ei satu muistamaan.

    1Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Teko tapahtu jo viime vuonna ja yle oli täysin hiljaa kuukausia vaikka oli iso aihe briteissä nyt tuli paine julkasta edes joku uutinen toista se oli georgen kohdalla woke dei ylellä heti alko uutiset ei puolen vuoden päätä ylen woke dei väki polvisteli yms. oli georgen puolesta.

    Niin väärin uutisoitu, ei tyydytä meitä, varmaan on takana joku salaliitto.

    Äänestä

ei ollut paikalla

Äänestä

on työkiirettä

Äänestä

nukkui pommin

Äänestä

torstai on huono päivä

Äänestä

testasi lukijoita kuinka reagoivat jos jättävät kirjoittamatta

Äänestä
  • Yle ilmotti juuri että sulkee some tilinsä eivät kestäneet palautetta siksi olisi aika laitaa yle maksuliksesi ne maksaa jotka haluaaa.

    Äänestä

hävisivät kilpailun

Äänestä

keräävät voimia ylenpalttiseen kaikenkattavaan artikkeliin taivaan ja maan välillä

Äänestä

tietokone meni rikki

Äänestä

koti paloi yöllä

Äänestä

toimittaja on lähetetty englantiin, mutta ei ole saapunut

Äänestä

sairastui päivähumalaan

Äänestä
  • Eikö sitä sanota, että Yle toimittajat on syntymähumalassa.

    Äänestä

Värillä on väliä.

Värillinen steroideilla pullistettu narkkaribodari painii aineista sekavana poliisin kanssa ja kuolee sairauskohtaukseen. Seurauksena tuhoisia mellakoita ja poliisit tuomitaan.

Värillinen puukottaa vimmaisesti valkoihoista. Poliisi raudoittaa puukotetun ja viimeistelee tapon. Seuraa mellakoita, joista valtiokoneisto intoilee että NYT mellakoitsijat ovat sellaisia jotka me saadaan murskata armotta.

Äänestä

ei tahdo olla täydellinen

Äänestä

sai kielen morkkiksen

Äänestä

tilaa alihankkijoilla artikkelin

Äänestä

AL petti

Äänestä

Siis poliisi Britanniassa töppäsi ja siitä nyt pitäisi kaikkien laulaa. Olihan ylen uutisissa kuva Starmerin ilmoituksesta asiassa.
Onko persulla jokin hajataitto näkökentässään tai jokin muu tarkkaavaisuus- ja ymmärtämishäiriö kun ei vaikuta ymmärtävän näkemäänsä tai sitten ei edes seuraa muita kuin valikoituja asioita kuin persu-uutisista.

Äänestä
  • Tämä tapahtu jo viime vuonna ja laulohan kaikki ylessä georgestkin kuukausi jopa polvistelivat ylessä miksi ei nyt? johtuuko se uhrin väristä?

    Maahan tuupertunut Nowak vetosi poliiseihin, että häntä on puukotettu.

    ”Enpä usko, että sinua on”, kuului vastaus.

    Hieman ennen kuolemaansa Nowak ehti sanoa vielä viimeiset sanat:

    ”En saa henkeä.”

    Nowakin sanat ”en saa henkeä” muistuttavat mustan amerikkalaisen George Floydin tapauksesta kuutisen vuotta sitten.

    Floyd kuoli pidätyksen yhteydessä valkoisen poliisin polven alla. Hänenkin viimeiset sanansa olivat ”en saa henkeä”.

    Floydin kuolema toimi kimmokkeena useille mielenosoituksille Britanniassakin. Tapaus vahvisti osaltaan jo aiemmin alkanutta Black Lives Matter (BLM) -liikettä.

    Britannian konservatiivipuolueen johtaja Kemi Badenoch sanoi tiistaina, että kaikkien niiden, jotka polvistuivat aikoinaan vieraassa maassa kuolleen Floydin muistolle, pitäisi tehdä niin nyt myös Nowakin muistolle.

    Äänestä

Sauli Niinistön umpilisäke kiinnosti enemmän

Äänestä

välit tulehtuneita

Äänestä

tesla sammui ja myöhästyi

Äänestä

on kevät masennusta

Äänestä

sai sähköiskun

Äänestä

YLEn pääuutislähetyksessä oli kattava juttu videoiden kanssa kyseisestä tapauksesta.
Pitäisikö avaajan mielestä jokainen tapahtuma toimittaa sinulle henkilökohtaisesti ja viipymättä ja tutkimatta asioiden taustaa ja todellisuutta?
Vai mikä oikein Persua ahistaa.
Taitaa olla vaan Persujen pahanolon ja menetyksen romahduksen syytä miksi pitää ottaa joku tuollainen instituutio hampaisiin ymmärtämättä ja ajattelematta kokonaisuutta ja työtä mitä YLE tekee?

Äänestä
  • Nyt vasta tämähän tapahtu jo viime vuonna jos et tiennyt ja on ollut isosti siitä asti esillä briteissä mikä ylellä kesti yli 6kk? soma woke dei koulutus kun näillä birtti poliiseillakin oli sekö esi tekmästä uutista viimisen 6kk aika tästä?

    Äänestä

  • Anonyymi00043 kirjoitti:

    Nyt vasta tämähän tapahtu jo viime vuonna jos et tiennyt ja on ollut isosti siitä asti esillä briteissä mikä ylellä kesti yli 6kk? soma woke dei koulutus kun näillä birtti poliiseillakin oli sekö esi tekmästä uutista viimisen 6kk aika tästä?

    Jospa linkittäisit jonkun näistä jutuista, minä kun en löytänyt? Paikallislehdessä oli uutinen puukotuksesta ilman nimiä, mutta julkinen käsittely alkoi vasta, kun yksityiskohtia tuli julki oikeudenkäynnin yhteydessä.

    Äänestä

WLM!

1Äänestä

Näkö putosi yllättäen ja silmälaseja ei riitä

1Äänestä

Ne oli elo apinoimassa nii ei kerennynnä

1Äänestä
  • Yleltä on oikeiston painostuksenkin vuoksi leikattu, joten jos juuri haluamiasi asioita ei ole siinä välittömästi tarjolla niin se saattaa johtua resurssipulasta. 📺

    Äänestä

Luulen, että perssinimustilla on kokous- tai tapahtuma-agendan laatimistalkoot meneillään ja sen vuoksi kirjoittelevat vimmatusti palstalle kaikkea muiden maiden wokeasioista kun meillä ei vielä ole pahemmin verta vuodatettu.
Kiinnostuksensa Pridejuhlaa kohtaan on myös kyltymätön, joten eivät malta pysyä siitä kaukana omien valkopotkijapoikensa seurassa.

Äänestä

Mustaihoisesta väkivaltaisesta narkkari huumemyyjästä Yle uutisoi kuukausia kun sattui kuolemaan poliisien käsissä yliannokseen.

Äänestä

Valkoihoisten mitta tullut täyteen

Äänestä

Ylellä ei ole yhtään uutista aiheesta, törkeää

Äänestä

Punayle

Äänestä

en pysty hengittää

Äänestä

Miksi nyt ei ole maailmanlaajuisia "Justice for Henry" ja white lives matter-tapahtumia?
Miksi poliisi ja jalkapallojoukkueet eivät polvistu Henrylle?
Hän kuitenkin oli hyvä ihminen, nuori opiskelija toisin kuin rikollisnisti-floyd.
Miettikää miten sairasta tämä kaikki on. Ja afrot vieläkin määkivät kuinka he ovat "alistettuja"

Muuten. muistatteko sen ukrainalaisen työtön joka oli menossa töistä kotiin ja afro vain kyömästi puukotti sen metrossa? Hänestä tehtiin muraaleja seinille mutta nyt melkein kaikki on tuhrittu tai vaadittu poistettavaksi. Siinä teille vähän kosketuspintaa afroista ja niiden palvojista.

Äänestä

Alkanut patanaamat ottaa kupoliin

Äänestä

Se on tuo rotu eroittelu valko ihoiset eivät ole olleet 15 vuoteen ylelle uutinen ,vain mustat jöte säkit heidän lemmikkejään 🤫

Äänestä

Niin, kaikki aivan äimän käkenä!

Äänestä
  • Kellään mitään käryä miksi Yle.

    Äänestä

"Tapaus on nostanut esiin Britannian poliisin rasisminvastaisen ohjeistuksen. Sen sanamuoto on herättänyt laajaa kritiikkiä.

Kansallisen poliisipäälliköiden neuvoston (NPCC) ohjeessa todetaan, että rodullinen tasa-arvo ei tarkoita kaikkien kohtelemista samalla tavalla tai ”värisokeutta”. Sen sijaan ohje kehottaa suhtautumaan jokaiseen yksilön tai yhteisön erityistarpeiden mukaan.

Jopa poliisiministeri Sarah Jones pitää ohjeen sanamuotoa ongelmallisena.

– Se antaa väärän kuvan. Kaikkia pitää kohdella tasa-arvoisesti, hän sanoi BBC:lle."

Eli tuo on sitä positiivista syrjintää jota vasemmistolaiset kovasti kannattavat.

1Äänestä
  • Henry Nowak kuoli wokettajien "luotiin".

    Äänestä

  • Järkeään voi jokainen itse käyttää. Se kertoo hyvästä ammattitaidosta.

    Äänestä

Eihän yle voi kertoa että oikeasti nämä matut ovat vaarallisia murhaajia? Kun on aina väitetty että matut on tulleet auttamaan meitä valkoisia ja laiskoja ihmisiä, jos nämä matut olisi niin hyviä kuin valtamedia kertoo, niin miksi näiden matujen omat maat ovat paskalättejä mistä pitää lähteä pakolaisiksi länsimaihin?

Äänestä
  • Nythän asiaa vasta Briteissäkin puidaan,ja siellä on toivottu turhien spekulointien välttämistä kun tutkinta on kesken.

    Mutta tänään oli uutisissa, että Oulussa on puukko heilunut taas mamutaustaista kohti. Selkään taas.

    Äänestä

YLE:llä kolme uutista Henry Nowakin tapauksesta. 2-4.6.2026 päiväykset.

Iltalehden hakutoiminnolla 1 uutinen aiheesta 2.6.2026. Iltasanomissa 3 uutista 2-3.6.2026. Helsingin Sanomissa 1 uutinen 3.6.2026.

2Äänestä
  • Aamulehti, Keskisuomalainen, Kaleva, Maaseudun Tulevaisuus, Ilkka-Pohjalainen, Etelä-Suomen Sanomat, Uusi Suomi ei yhtään uutista hakusanalla "Henry Nowak".

    MTV uutiset löytyi 2 uutista 3.6 ja 5.6.2026.

    2Äänestä

  • Anonyymi00067 kirjoitti:

    Aamulehti, Keskisuomalainen, Kaleva, Maaseudun Tulevaisuus, Ilkka-Pohjalainen, Etelä-Suomen Sanomat, Uusi Suomi ei yhtään uutista hakusanalla "Henry Nowak".

    MTV uutiset löytyi 2 uutista 3.6 ja 5.6.2026.

    Onko persulla jonkinlainen pöljyyshepuli päällä päivästä toiseen.?
    Kai persu ymmärtää, että Britannian poliisi tutkii omat asiansa. Sitä paitsi ruumisuutisoitavaa löytyy joka päivä Lähi-Idän ja Ukrainan tapahtumista

    Äänestä

Yksi äärioikeistolainen vähemmän, mitä sitten?

Äänestä

Kiusallinen uutinen Ylelle

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mistä tämä voisi johtua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu