Tällä mun "ystävällä" ei elämäänsä muuta tunnu mahtuvan enään kuin netissä surffailu ja tv. Aina kun tavataan niin saa kuulla pitkät jaaritukset miten se löys netistä taas jotain ihania kuvia jostain sarjasta ja miten se on niin rakastanut johonkin sarjan näyttelijään. Elää kuin teini jossain haavemaailmassa. Seuraavaksi sitten ruvetaan sepostamaan jostain sarjasta mikä ei edes Suomessa näy ja tietää vielä että se ei mua tasan kiinnosta ees. Sitten kun yritän jutella joistain muista asioista niin kunnollista juttelua ei saa edes aikaiseksi vaan rupee kääntään sillonkin juttelua johonkin nettisivuun tai televisio-ohjelmaan.
Päivät pääskyten se vaan istuu kotona ja viel kehuu että miten hän herää kaheksalta aamulla ja istuu keskiyöhön asti koneella, muita kavereita sillä ei oo ku mä ja en tiiä onko kohta enää muakaan.
Onko tuo ihan normaalia käytöstä? ottaen huomioon vielä että kyseessä on 25 vuotias nuori nainen?
Päivät pääskyten se vaan istuu kotona ja viel kehuu että miten hän herää kaheksalta aamulla ja istuu keskiyöhön asti koneella, muita kavereita sillä ei oo ku mä ja en tiiä onko kohta enää muakaan.
Onko tuo ihan normaalia käytöstä? ottaen huomioon vielä että kyseessä on 25 vuotias nuori nainen?
Vastaukset 4
Vanhimmat
En enää lopulta vastannut soittoihin, en jaksanut kuunnella " sitäsun tätä"tv-ohjelmahömppää. Se "ystävyys" jäi, en ole kaivannut.
Toinen yhtä paha tapaus on juoruilija. Juoruaa oman sukunsa kaikki asiat, sukuun kuuluvin asiat ja näitten sukulaisten asiat. Jos kysyt, mitä kuuluu, niin tulee litania kumminkaimanserkunveljensiskonpojan pyörästä, eipä jaksa enää sitäkään.
Mieluummin olen yksin.
Tuommonen haavemaailmassa eläminen on pitemmän päälle tosi ärsyttävää, varsinkin kun omassa elämässä rupee olemaan eri arvot. Tietty minäkin niitä elokuvia ja sarjoja katselen mutta elämässä on muutakin!! Voiko tuommoiselle mitään vaan annanko vain olla?
Älä hylkää, jos olet ihmisen liki ainoa linkki tosimaailmaan, vaikka rasittavaltahan tuo kuulostaa kieltämättä. Jos ehdottelisit toiselle jotain aktiviteettia? Aloittakaa joku harrastus.
Tuolla tv-osastolla Kauniiden ja rohkeiden alla yksi esittäytyi superfaniksi ja kertoi nauhoittaneensa jokaikisen jakson... voi luoja ja huh huh sentään.
Voin kuvitella, sen hankaluudet niiden ajastuksien ym nauhoitusongelmien kanssa... =rajoittaa elämää (jos sitä edes on!)