https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/2c721c90-9a09-4d10-bd31-7a67c3e1813b
eikös monet mm volvo palaa valmistamaan polttomoottorautoja? audi,mersu jne
eikös monet mm volvo palaa valmistamaan polttomoottorautoja? audi,mersu jne
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Diesel olisi oikein hyvä voimanlähde edelleen, mutta sen käyttö on verotettu piloille. Ennen sentään polttoaine oli halvempaa, nyt senkin hinta on tahalleen nostettu pilviin. Ajoin edellisen auton 170 tkm -> 300tkm 500€ korjauskuluilla, DTEC.
Miten tuo liittyy asiaan? Yksittäinen kokemus jostain tai peräti satua.
Kukaan ei palaa enää valmistamaan sinun häkäpönttöautojasi.
Tuossa kerrotaan diesel-autojen kysynnästä.
Toyota lopetti diesel-koneiden tekemisen jo yli 10 vuotta sitten kun sen dieselit oli täysiä susia. BMW teki dieselkoneet Toyotalle jonkun vuoden kunnes diesel-tojojen myynti loppui kokonaan.
Oliko BMW myös 1.2T Corollan moottorin valmistaja?
Toyota Corolla 1,2 T Active 85 kW / 116 hv 2019vm.
Toyotan dieselit loppuivat koska nämä typerät adblue ym systeemit heikensivät moottoreiden kestoa ja toimivuutta. Romuiksi meni kaikkien valmistajien dieselit sen jälkeen.
Toptuus on se, että sen diselit olivat kaikkein kestävimpiä. Toyota lopetti dieselhenkilöautojen valmistamisen vuoden 2018 loppuun aivan muista syistä. Ympäristö.
Näiden kahden automallin moottorit ”kestävät loputtomiin” – Autovahinkokeskus ei saa kaupaksi millään.
https://www.is.fi/autot/art-2000005663216.html
BMW ei ole valmistanut Toyotalle koskaan tuollaisia moottoreita.
Juurikin nuo ympäristön takia laitetut adblue ja puhdistusjärjestelmät heikentävät dieseliä. Runkomoottorit ehkä kestää, mutta järjestelmät ei. Olen niitä nähnyt kuinka paskoja ovat.
Muutama valmistaja on lykännyt polttomoottorin valmistuksen lopettamisen ja se johtuu vain yleisestä maailman tilanteesta, eli lamasta ja epävarmuudesta tulevasta.
Sähköautoa kehitetään kokoajan ja uusia malleja tulee myyntiin.
Se että Toyota ei ole osannut tehdä lupaamaansa laajaa sähköauto mallistoa ja kaikki solidstate akustolla, ei tosiaankaan merkitse muuta kuin ette he eivät osanneet pitää lupauksiaan ja tarvitsivat kiivaasti muiden apuja, että saivat edes jotain kehnoja rykäyksiä markkinoille.
Älä valehtele. Eivät ole tarvinneet muiden apuja.
Tähän saakka apuja on tullut Subarulta, BYDilta, Suzukilta ja Stellantikselta. Farkku BZ on kokonaan Subarun suunnittelema ja valmistama. Toyotalta tulee vain merkit päihin.
Voiko Toyota sähköauton akusto todella maksaa 43000€ ??
Vastatkaa ennenkuin tajuttomuus tulee....???
Hölmö ei ole se joka pyytää. Jaguariin akku maksaa kolme kertaa noin paljon. 120 000 EUR.
PM-auton akun vaihto maksaa 100-300€
EV-auton akuston vaihto maksaa edelleen 15000-40000€ tai Toyotassa vielä enemmän ?
Nokkelimmat saattavat hoksata eron ennen pyörtymistä !?
Saahan sitä tuollaitakin kuvitella.
Toyotan tulos romahti: -50 %!
Toyota raportoi perjantaina ensimmäisen neljänneksen tuloksen pudonneen peräti 50 prosentilla verrattuna vuoden takaiseen kvartaaliin.
Voitto putosi puoleen
Ensimmäisen kvartaalin aikana liikevoittoa kertyi 3,6 miljardia dollaria. Vastaava tulos viime vuonna oli 7 miljardia euroa.
Toyota osaa nämä hommat koska on maailman eniten autoja markkinoille tuottava firma.
Kahden Toyotan automallin moottorit kestävät lähes loputtomiin.
Autovahinkokeskuksen ei kannata edes yrittää myydä niitä, sillä vanhatkin odottavat hyllyssä.
Toyotan Hiacen ja Hiluxin moottorit eivät hajoa oikein ikinä, Pirkkalan autovahinkokeskuksen asiakaspalvelu- ja laatuvastaava Aki Reinikka kertoo.
https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000007443122.html
Näiden kahden automallin moottorit ”kestävät loputtomiin” – Autovahinkokeskus ei saa kaupaksi millään:
https://www.is.fi/autot/art-2000005663216.html
Tuo moottori on täysin Toyotan kehittämä ja valmistama. Kenelläkään muulla ei ole osaa eikä arpaa tuon mottorin suunnittelussa ja valmistamisessa. Siksi se onkin kaikkein kestävin moottori.
Mitäpä Toyotan D-4D-moottoreita täällä 20 vuotta haukkunut Skoda-hörho sanoo tähän?
"Älä valehtele. Eivät ole tarvinneet muiden apuja."
Fakta on se että BMW teki dieselit Toyotalle loppuaikoina kun Toyotan omat dieselit oli niin kuraa,
https://newsroom.toyota.eu/2019-verso-16-d-4d-first-toyota-to-be-equipped-with-bmw-group-sourced-diesel-engine/
Ettekö te tojofanit edes seuraa sen verran asioita että kenen tekemiät ovat koneet joita myydään tojoina?
Tämä on kuitenkin autopalsta. Pitäisi olla edes perusasiat hallussa kun kirjoittaa autoista.
Mitä niillä tiettyjen toimittajien valheilla on väliä.
Bensa on ruohonleikkureille ja moottorisahoille, sähkö taas hammasharjoille ja hiutenkuivaimille, oikeat autot kulkee dieselillä.
Jos tykkää pitää tankkausrukkasia tankatessaan ja syödä heinää😂😂😂 diesel on naku, naku ,naku nallaa.
"Mitä niillä tiettyjen toimittajien valheilla on väliä."
Ei kukaan toimittaja ole valehdellut, BMW teki Toyotalle dieselit ja kaikki sen tietävät.
Mikö ongelma sulla on totuuden suhteen?
Ostakaa luotettava Toyota. Jo 34. käytössä eikä koskaan mitään isompaa vikaa.
Tämähän on ihan normaalia vaihtokauppaa. BMW teki Toyotalle dieseleitä ja Toyota antoi opastusta BMW: lle hybridi valmistukseen.
BMWn oppi asiasta näytti olevan ettei hybridejä ole mitään syytä tehdä. BMWllä ei ole koskaan ollut mallistossa Toyotan kaltaisia hybridejä.
Vetyautojen osalta Toyota joutui yli 10 vuoden yrittämisen jälkeen myöntämään ettei saa vetyautoja kaupaksi joten tuovat noin 15 sähköautoa markkinoille vuonna 2027.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18818799/toyota-myontaa-etta-sahkoautot-menevat-paremmin-kaupaksi-kuin-vetyautot-