Toyota myöntää että sähköautot menevät paremmin kaupaksi kuin vetyautot.

Anonyymi-ap

Katsokaa artikkelin kaavasta missä on vastakkain Toyotan täyssähköautot ja Toyotan vetyautot. Siis saman automerkin käyttövoimat vastakkain. Ero on valtava täyssähköautojen hyväksi myyntitilastossa. Toyotakin siis viimein myöntää että täyssähköautot ovat voittaneet kisan.

https://www.ft.com/content/69422656-7a25-4bc7-b626-1e69d4da953c?fbclid=IwY2xjawIZ6nxleHRuA2FlbQIxMQABHcwtRWbsvog58ycSjT1KrE7-mHZ9Ju27gS6BAiaovN66eEw9tw6gh_EtMw_aem_rmeUvSmTee5dt6qkdiyoNw

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17752830/japani-on-epaonnistunut-vetytaloudessa-ja-vetyautoilussa-

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17679482/miksi-vetytankkausverkoston-maissa-vetyautot-ei-mene-kaupaksi

12

1217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mahtava myöntö.

    • Anonyymi

      Ei käy oikein Suomessa kaupaksi tojon nimihirviö, vaan aivan muut merkit johtavat sähköautojen myynnissä.

    • Anonyymi

      Uutisia missä kerrotaan Toyotan valmistavan lähivuosina useaa eri täyssähköauto mallia, joten kyllä Toyota tunnustaa että täyssähköautot menevät paremmin kaupaksi kuin vetyautot.

      "Toyota on päivittänyt sähköautostrategiaansa tasaiseen tahtiin, ja viimeisimmät uutiset kuultiin marraskuun lopulla Brysselissä, missä Toyota järjesti jo perinteeksi muodostuneen Kenshiki-fooruminsa.

      Sanoma oli selvä: Toyota tuo lisää sähköautoja mallistoonsa – tarkemmin sanottuna viisi kappaletta seuraavan kolmen vuoden aikana."

      https://www.apu.fi/artikkelit/toyotan-tulevat-sahkoautot-ja-hybridit-talta-nayttaa-tulevaisuus

      "13 000 euron sähkö-Toyotasta tuli välitön hitti – Myynti alkoi Kiinassa ja ensimmäisen tunnin aikana myytiin 10 000 autoa
      Bozhi 3X:n tilauskirjat avattiin Kiinassa ja kiinnostus oli valtavaa. Jo ensimmäisen tunnin aikana autoja tilattiin 10 000."

      https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/409b6ed0-1677-452d-95fd-d4ed8fc5ac2b

      "Toyota on paljastanut julkaisevansa uuden sähköauton 12. maaliskuuta."

      https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/97181e9f-a5b8-4154-b6b3-e91977de4b46

      "Euroopassa, jossa täyssähköautojen (BEV) myynti on maailman huipputasoa, esittelee Toyota kolme uutta täyssähkömallia vuonna 2025 ja kolme lisää vuoden 2026 loppuun mennessä. Tämä lähestymistapa, jossa kuunnellaan asiakasta ja heidän tarpeitaan, on jo auttanut Toyotaa menestymään erinomaisesti Euroopassa. Vuonna 2024 Toyota saavutti kaikkien aikojen myyntiennätyksensä Euroopassa saattaen teille yli 1 217 000 autoa.

      Vuoden 2025 loppuun mennessä Toyotalla on tarjota sekä täysin uusia ja uudistettuja malleja, jotka kilpailevat eurooppalaisten kuluttajien kysynnän kannalta keskeisissä B-, C- ja D-SUV-segmenteissä. Kaikki mallit kantavat Toyotan täyssähköautojen ydingeenejä: aito SUV-luonne ja käytännöllisyys, erottuvan moderni muotoilu, energiatehokas suorituskyky ja nelivetomallien todellinen etenemiskyky.

      Laatu, kestävyys ja luotettavuus ovat kaikkien Toyotan tuotteiden tunnusmerkkejä, mukaan lukien täyssähköautot. Ehkä paras esimerkki tästä on täyssähkömallien korkeajänniteakkujen akkuturva. Akkuturva takaa huolettoman sähköautoilun jopa 10 vuoden tai miljoonan kilometrin ajaksi, kun akulle tehdään vuosittainen määräaikaisohjelman mukainen akkutesti."

      https://autotoday.fi/tallaisia-sahkoautoja-toyota-tuo-eurooppaan-viela-tana-vuonna/

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Toyota on kääntänyt kelkkansa kohti sähköautojen myyntiä.

      "Samaan aikaan kun monet muut autovalmistajat ottavat askeleita taaksepäin mallistonsa sähköistymisen suhteen, Toyota aloittaa ennennäkemättömän ponnistuksen sähköautojen tuomiseksi markkinoille.

      Japanilaislehti Nikkei Asia raportoi Toyotan kasvattavan sähköautojensa määrää mallistossaan viiteentoista vuoteen 2027 mennessä. Samalla Toyota tähtää miljoonan sähköauton valmistamiseen vuositasolla."

      https://tekniikanmaailma.fi/raportti-toyota-aloittaa-valtavan-sahkoautoponnistuksen-tietaako-japanilaisjatti-jotain-mita-muut-eivat/

      • Anonyymi

        Siis vuonna 2027 Toyota tarjoaa 15 sähköautoa.... ja yhtä vetyautoa? Eiköhän tämä jo kerro aika paljon että nyt ollaan tosissaan muuttamassa bisnesstragediaa kohti sähköautoja.


    • Anonyymi

      Jos Toyota todella uskoisi vetyautoihin, niin kehitystyötä ei laitetttaisi useisiin sähköautoihin vaan vetyautoihin. Tällöin myös Toyota ilmottaisi useista vetyautoista, jotka tulisivat markkinoilla lähivuosina... ilmoittikin useista sähköautoista.

    • Anonyymi

      Tässä youtubessa kerrotaan miksi Toyota muutti mielensä ettei vetyautoilla ole tulevaisuutta vaan sähköautoilla. Siis suuri autojätti, joka pitkään halusi uskoa vetyautojen nousuun.... joutuu viimeinkin myöntämään ettei sen arvio (uhkapeli) ollutkaan oikea ja nyt on valmistettava autoja mitä autoilijat oikeasti ostavat. Kokonainen vuosikymmen meni siis hukkaan tässä vetyseikkailussa.

      Toyota Admits Hydrogen car failure - Rethinks Hydrogen Strategy - A Decade of Failure
      https://www.youtube.com/watch?v=SucNHUBuq1M

    • Anonyymi

      Helsingin sanomat myös kirjoittaa Toyotasta, joten käytännössä myönnetään että nyt ollaan vetyseikkailut käyty läpi ja pakko tunnustaa että kuluttajat haluavat ostaa täyssähköautoja, joten niitä valmistetaan koska ne menevät kaupaksi.

      "Toyotalta käännös: Alkaakin lappaa sähköautoja markkinoille."

      https://www.hs.fi/talous/art-2000011245016.html

    • Anonyymi

      Toyotan strategia taisi olla aika fiksua. Kun hybridit menivät melko hyvin kaupaksi ja kallis infra lopulta kuoletettu, niin antaa ensin muiden autofirmojen kehitellä kalliit täyssähköautot ja sitten hyödynnetään heidän teknisiä ratkaisujaan omissa täyssähköautoissa, jolloin tuotekehitys seikkailussa säästetään paljon rahaa vaikka lähdettäisiinkin kilpailuun mukaan takamatkalta.

    • Anonyymi

      Ei ole Toyotalta kuulunut enään uutisia että uusia vetyautoja toisivat markkinoille.

      • Anonyymi

        Vetyauto on typerä vehje. Ei elinkelpoinen idea.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      24
      5710
    2. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      162
      4182
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      14
      3747
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      68
      3133
    5. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      3073
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      90
      2987
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      30
      2745
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      157
      2696
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1815
    10. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      123
      1727
    Aihe