Katsokaa artikkelin kaavasta missä on vastakkain Toyotan täyssähköautot ja Toyotan vetyautot. Siis saman automerkin käyttövoimat vastakkain. Ero on valtava täyssähköautojen hyväksi myyntitilastossa. Toyotakin siis viimein myöntää että täyssähköautot ovat voittaneet kisan.
https://www.ft.com/content/69422656-7a25-4bc7-b626-1e69d4da953c?fbclid=IwY2xjawIZ6nxleHRuA2FlbQIxMQABHcwtRWbsvog58ycSjT1KrE7-mHZ9Ju27gS6BAiaovN66eEw9tw6gh_EtMw_aem_rmeUvSmTee5dt6qkdiyoNw
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17752830/japani-on-epaonnistunut-vetytaloudessa-ja-vetyautoilussa-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17679482/miksi-vetytankkausverkoston-maissa-vetyautot-ei-mene-kaupaksi
Toyota myöntää että sähköautot menevät paremmin kaupaksi kuin vetyautot.
14
1327
Vastaukset
- Anonyymi
Mahtava myöntö.
- Anonyymi
Ei käy oikein Suomessa kaupaksi tojon nimihirviö, vaan aivan muut merkit johtavat sähköautojen myynnissä.
- Anonyymi
Uutisia missä kerrotaan Toyotan valmistavan lähivuosina useaa eri täyssähköauto mallia, joten kyllä Toyota tunnustaa että täyssähköautot menevät paremmin kaupaksi kuin vetyautot.
"Toyota on päivittänyt sähköautostrategiaansa tasaiseen tahtiin, ja viimeisimmät uutiset kuultiin marraskuun lopulla Brysselissä, missä Toyota järjesti jo perinteeksi muodostuneen Kenshiki-fooruminsa.
Sanoma oli selvä: Toyota tuo lisää sähköautoja mallistoonsa – tarkemmin sanottuna viisi kappaletta seuraavan kolmen vuoden aikana."
https://www.apu.fi/artikkelit/toyotan-tulevat-sahkoautot-ja-hybridit-talta-nayttaa-tulevaisuus
"13 000 euron sähkö-Toyotasta tuli välitön hitti – Myynti alkoi Kiinassa ja ensimmäisen tunnin aikana myytiin 10 000 autoa
Bozhi 3X:n tilauskirjat avattiin Kiinassa ja kiinnostus oli valtavaa. Jo ensimmäisen tunnin aikana autoja tilattiin 10 000."
https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/409b6ed0-1677-452d-95fd-d4ed8fc5ac2b
"Toyota on paljastanut julkaisevansa uuden sähköauton 12. maaliskuuta."
https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/97181e9f-a5b8-4154-b6b3-e91977de4b46
"Euroopassa, jossa täyssähköautojen (BEV) myynti on maailman huipputasoa, esittelee Toyota kolme uutta täyssähkömallia vuonna 2025 ja kolme lisää vuoden 2026 loppuun mennessä. Tämä lähestymistapa, jossa kuunnellaan asiakasta ja heidän tarpeitaan, on jo auttanut Toyotaa menestymään erinomaisesti Euroopassa. Vuonna 2024 Toyota saavutti kaikkien aikojen myyntiennätyksensä Euroopassa saattaen teille yli 1 217 000 autoa.
Vuoden 2025 loppuun mennessä Toyotalla on tarjota sekä täysin uusia ja uudistettuja malleja, jotka kilpailevat eurooppalaisten kuluttajien kysynnän kannalta keskeisissä B-, C- ja D-SUV-segmenteissä. Kaikki mallit kantavat Toyotan täyssähköautojen ydingeenejä: aito SUV-luonne ja käytännöllisyys, erottuvan moderni muotoilu, energiatehokas suorituskyky ja nelivetomallien todellinen etenemiskyky.
Laatu, kestävyys ja luotettavuus ovat kaikkien Toyotan tuotteiden tunnusmerkkejä, mukaan lukien täyssähköautot. Ehkä paras esimerkki tästä on täyssähkömallien korkeajänniteakkujen akkuturva. Akkuturva takaa huolettoman sähköautoilun jopa 10 vuoden tai miljoonan kilometrin ajaksi, kun akulle tehdään vuosittainen määräaikaisohjelman mukainen akkutesti."
https://autotoday.fi/tallaisia-sahkoautoja-toyota-tuo-eurooppaan-viela-tana-vuonna/ - Anonyymi
Ja nyt Toyota on myöntänyt että asiakas on oikeassa ja korjannut sähköautonsa paljon paremmaksi.
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/2f11eb18-8298-4883-a793-33ecd44d0f80 - Anonyymi
Toyota on kääntänyt kelkkansa kohti sähköautojen myyntiä.
"Samaan aikaan kun monet muut autovalmistajat ottavat askeleita taaksepäin mallistonsa sähköistymisen suhteen, Toyota aloittaa ennennäkemättömän ponnistuksen sähköautojen tuomiseksi markkinoille.
Japanilaislehti Nikkei Asia raportoi Toyotan kasvattavan sähköautojensa määrää mallistossaan viiteentoista vuoteen 2027 mennessä. Samalla Toyota tähtää miljoonan sähköauton valmistamiseen vuositasolla."
https://tekniikanmaailma.fi/raportti-toyota-aloittaa-valtavan-sahkoautoponnistuksen-tietaako-japanilaisjatti-jotain-mita-muut-eivat/- Anonyymi
Siis vuonna 2027 Toyota tarjoaa 15 sähköautoa.... ja yhtä vetyautoa? Eiköhän tämä jo kerro aika paljon että nyt ollaan tosissaan muuttamassa bisnesstragediaa kohti sähköautoja.
- Anonyymi
Jos Toyota todella uskoisi vetyautoihin, niin kehitystyötä ei laitetttaisi useisiin sähköautoihin vaan vetyautoihin. Tällöin myös Toyota ilmottaisi useista vetyautoista, jotka tulisivat markkinoilla lähivuosina... ilmoittikin useista sähköautoista.
- Anonyymi
Tässä youtubessa kerrotaan miksi Toyota muutti mielensä ettei vetyautoilla ole tulevaisuutta vaan sähköautoilla. Siis suuri autojätti, joka pitkään halusi uskoa vetyautojen nousuun.... joutuu viimeinkin myöntämään ettei sen arvio (uhkapeli) ollutkaan oikea ja nyt on valmistettava autoja mitä autoilijat oikeasti ostavat. Kokonainen vuosikymmen meni siis hukkaan tässä vetyseikkailussa.
Toyota Admits Hydrogen car failure - Rethinks Hydrogen Strategy - A Decade of Failure
https://www.youtube.com/watch?v=SucNHUBuq1M - Anonyymi
Helsingin sanomat myös kirjoittaa Toyotasta, joten käytännössä myönnetään että nyt ollaan vetyseikkailut käyty läpi ja pakko tunnustaa että kuluttajat haluavat ostaa täyssähköautoja, joten niitä valmistetaan koska ne menevät kaupaksi.
"Toyotalta käännös: Alkaakin lappaa sähköautoja markkinoille."
https://www.hs.fi/talous/art-2000011245016.html - Anonyymi
Toyotan strategia taisi olla aika fiksua. Kun hybridit menivät melko hyvin kaupaksi ja kallis infra lopulta kuoletettu, niin antaa ensin muiden autofirmojen kehitellä kalliit täyssähköautot ja sitten hyödynnetään heidän teknisiä ratkaisujaan omissa täyssähköautoissa, jolloin tuotekehitys seikkailussa säästetään paljon rahaa vaikka lähdettäisiinkin kilpailuun mukaan takamatkalta.
- Anonyymi
Ei ole Toyotalta kuulunut enään uutisia että uusia vetyautoja toisivat markkinoille.
- Anonyymi
Vetyauto on typerä vehje. Ei elinkelpoinen idea.
- Anonyymi
Toyotan sähköautoihin sijoittaminen etenee Yhdysvalloissa.
"Toyota on aloittanut tuotannon Pohjois-Carolinaan Yhdysvaltoihin rakennetussa akkutehtaassaan. Investoinnin suuruus on 13,9 miljardia dollaria, eli nykyisellä kurssilla noin 12 miljardia euroa.
Tehtaalla valmistetaan akkuja Camry-, Corolla Cross- ja RAV4-hybrideihin sekä tulevaan täyssähköautoon.
– Seuraavien viiden vuoden aikana aiomme investoida Yhdysvaltoihin vielä kymmenen miljardia dollaria (8,6 mrd euroa). Se nostaa kokonaisinvestointimme yli 60 miljardiin dollariin (52 mrd euroon), sanoo Ted Ogawa, Toyotan Pohjois-Amerikan johtaja uutistoimisto Reutersin mukaan.
Pohjois-Carolinan akkutehdas on Toyotan yhdestoista tuotantolaitos Yhdysvalloissa. Sen vuotuinen tuotantokapasiteetti on 30 gigawattituntia. Tuotantolinjoja on 14, ja se työllistää täydellä teholla toimiessaan 5 000 työntekijää."
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/f794a85a-1105-411e-9f23-7e229392c0c4 - Anonyymi
Tojo on kertonut jo päälle kymmenen vuotta että satsaa erilaisiin teknologioihin koska ei usko että lähitulevaisuudessa yksi teknologia oli ratkaisu kaikille kaikilla markkinoilla.
Nythän tuo näyttää olevan se totuus myös muille firmoille.
Vedystä voi joskus tulla jotain mutta ei se yleisty kymmeneen vuoteen merkittävästi. Tekniikka voi kuitenkin löytää tiensä raskaaseen liikenteeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.633776Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j883159Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin812381Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141620Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m701388- 921242
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä401172Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11011Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä551005- 47972