Miksi potilaat ei soita ja tilaa aikoja terveyskeskuksiin?

Anonyymi-ap

Ylen myöhäisuutiset: "Lääkärit ihmettelevät, miksi potilaat ei soita ja varaa aikoja, vaan ruuhkauttavat vastaanotot?" Minäpä kerron miksi eivät soita. Useat ikääntyneet ovat kroonisesti monisairaita. On erilaisia perussairauksia kuten verenpainetta, diabetesta, munuais- ja maksasairauksia, sydänsairauksia, nivelkipuja, reumaa ym. Liikkuminen on vaikeaa koska aamulla huimaa, tasapaino-, näkö ja kuulo ovat huonoja, jalkoja särkee ja päässä jumpsuttaa. Kävelymatka terveyskeskukseen ja bussipysäkeille on näin ollen ylivoimaista. Pyörääkään eivät kaikki pysty käyttämään, eikä kaikilla ole autoa tai autokyytiä, saatikka sukulaisia tai tuttuja lähellä, jotka auttaisivat. Työeläke on monilla pieni ja taksikyydit kalliita.
Kaikki terveydenhuollon omavastuiden maksukatot ovat pienituloisille hyvin korkeita ja aiheuttavat maksuvaikeuksia hyvin yleisesti kroonisesti sairaille.
Elinkustannukset kohoavat joka vuosi, vuokra, sähkö, liittymät, ruoka ja nyt etenkin terveydenhoitomenot niin että ihan hirvittää, koska sairauksia tulee iän myötä koko ajan lisää ja lisää. Monet iäkkäät sinnittelevät kotona sairauksiensa kanssa ja monen on pakko priorisoida mihin sairauksiin lähtevät hakemaan apua ja mitä on aivan pakko hoidattaa. Lääkärin vastaanottoaikoja ei uskalla tilata, koska ei voi tietää omaa vointiaan, jaksaako ja uskaltaako lähteä kyseisenä vastaanottoaamuna yksin hoipertelemaan tielle. Käyttämättä jääneistä ajoista sakotetaan, ja pienituloisena on viisaampaa tulla jonottamaan vastaanotolle kuin ottaa se riski ettei sitten pystyisikään tulemaan vastaanotolle varaamanaan aikana. Ongelmana on myös vastaanottoaikojen lyhyys. Jos ihmisellä on monia sairauksia, jää 15 minuutissa monta sairautta käsittelemättä kokonaan, mikä harmittaa vastaanotolta pois lähtiessä, koska tietää omat voimavaransa ja varallisuutensa "juosta lääkärissä" tämän tästä, varsinkin kun " nk. omalääkäri" vaihtuu koko ajan, eikä ole perillä asiakkaan tautihistoriasta, mikä nopeuttaisi sekin asioiden käsittelyä.
Tässä syitä miksi niin moni meistä sinnittelee kotona, ei tule eikä tilaa vastaanottoaikoja. Tulee terveyskeskukseen jonottamaan vasta sitten kun on ihan pakko ja on vielä sellainen otollisempi päivä kun jaksaa kävellä jonottamaan.

1

74

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      116117-palvelua ei vielä tunneta. Itse kirjoittelisin mieluummin kuin soittaisin ja kertoisin oireista puhelimella. Ei paljon auta kertoilla 116117-numerosta netissä, sillä monella ei ole nettiä. Voisivat lähettää siitä paperisen kirjeen kotiin ja muista uusista hyvinvointialueen palveluista. Hyvinvointialue? Mikä se on, moni kysyy sitäkin. Nykyään ei tilata sanomalehtiä ja kun ei ole netin käyttäjäkään, voi jäädä tiedoista vajaaksi. Aloittajan mainitsemat elämäntilanteet vaikeuttavat vielä sen lisäksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1205
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1039
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      582
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe