Voisin kuvitella ja tietenkin olen väärässä, että savolaisella aksentilla veromääräilijävirkamies on keksinyt tämän ja saanut kenties aloitepalkkion.
Eikö ole parempi, että pullot kerätään luonnosta, kodeista ja palautetaan uusiokäyttöön.
Eikö siitä vaivasta ole melko mitätön palkkio.
Ja niillä, jotka ryyppäävät paljon, toki on ene,män palautuspullojakin.
No. Kauppias saa ostostaan alvihyödyn, vähennyksen. Ja verottaja sen hälle hyvittää.
Nyt pitäisi ne alvit saada jotain kauttaa kuluttajilta. No taas. Jos palautuksista väännettäisiin jokin sivutuloja, olisi palautusvero kenties suurempi kuin kauppiaan saamaa oston alvihyvitys.
No sitten taas.
Kaikki pullot jos jäisivät maastoon juopottelujen jälkeen, vrt vappu, festarit jne. tarvittaisiin erityidkslustoa ja erityisvarustettuja ihmisiä keräämään niitä.
Tämäkös olisi ilmaista?
Vai onko tässä toinen taho, jolla olisi inteåressi palautuspullojen keräämiseen.
Jokin yritys? Tämä sitten veloittaidi kaupunkeja, tilaisuuksien järjestäjää jne.
Vilma
Ja minä sanon, että verottaja voisi tunkea palautuspullot ahteriinsa.
Nimilistan idea verottaa palautuspulloista?
11
123
Vastaukset
- Anonyymi00001
Nimilista on tietenkin nimilisti.
Oooo miten älykäs oikolukija!?
Vilma- Anonyymi00003
Eikä kun nihilisti
Apuaaaa.
Vilma
Aloituksesta menee terä
- Anonyymi00002
Kuulostaa kokomustan talousosaamattomuudelta. Vain umpijuntit äänestää kokomustaa lapaista ja Suomen tuhoavaa äärioikeistoa.
>Simiti<- Anonyymi00004
Joo. Sellaista näpertelyä ja höttöä.
Voisi niiltäkin jotain tasoa vaatia.
Vilma - Anonyymi00006
Anonyymi00004 kirjoitti:
Joo. Sellaista näpertelyä ja höttöä.
Voisi niiltäkin jotain tasoa vaatia.
VilmaKerran näin Urpopetterin Kokkolassa. Hitto mikä kynäniskainen, lyhyt ätmiääliö.
En ihmettele yhtään, että sitä sanotaan lapaiseksi.
>Simiti<
- Anonyymi00005
Kyse on tuloverolaista ei muusta. Siis verokarhu hallinnoi sitä.
Tässä(kin) asiassa kannattaa noudattaa tervettä järkeä.
- Sheena- Anonyymi00007
Niin. Tulovero olisi äkkiä suurempi kuin kauppiaan ostoista saama alvipalsutys.
Vilma
Terve järki olisi tarpeen monessakin asiassa.
Moniko tietää nykykuvion ja halutun kuvion?
- Anonyymi00008
Ihan turha alkaa mistään muutaman löytötökistä verottamaan, on suuremmat keräyskulut ja vaiva, kuin mitä tölkeistä rahaa saa.
Olin pyöräilemässä ja pyörälenkin aikana bongasin noin 6 tölkkiä.
En alkanut niitä keräämään, koska ei ollut mitään muivipussia, johon olisi voinut kerätä, enkä jaksanut keskeyttää hyvää pyöräilynopeutta yhden tölkin takia.
Olisi pitänyt jarruttaa, pysäyttää pyörä, laittaa pyörä kumoon, että saa noukittua tölkin.
Yhden 10/15 sentin tölkin keräämiseen kuluu enemmän rahaa, kuin mitä tölkistä saa.
Varmasti keho kuluttaa energiaa enemmän, kuin 15 sentin edestä, pyörän rengas voi puhjeta tölkin etsintä matkalla ja paikkaus maksaa enemmän, kuin mitä tölkistä saat.
Eikä kukaan tee töitä 15 sentillä/tunti, jota tölkin etsijä tekee.
Tölkin kerääjä pitäisi ennemminkin palkita, eikä rangaista, koska hän kerää tölkin eli roskan pois luonnosta.
Jos tölkki ajautuu pellolle, niin sen seuraksena voi lehmä kuolla, kun heinäntekokone silppuaa rehua ja heinät sitten kerätään ja paalataan.
Alumiinitölkin ohut terävä silppu menee sitten lehmän vatsaan ja aiheuttaa siellä pahoja vaivoja ja lehmä siihen kuolee.
Ne autoteiden varislla olevat tölkit olvat ylenesä autoilijoiden sinne heittämiä.
Pyöräiljät harvemmin mitään tölkkejä mukanaan kantavat, vaan juomapullossa on vettä/juomaa, eikä sitä heitetä pois, kun juomat on juotu, se täytetään uudelleen.- Anonyymi00009
Komppaan.
Mietitääns.
Miten verottaja saa tiedon minusta?
Pankkikortti?
Tarvitaan kortinlukija (vai kassa välittää tiedon verottajalle, että sinkku-x on palauttanut
3 tölkkiä.)
Tarvitaan ohjelma kassoille -> ei ilmainen/kulu ksuppiaalle.
Tarvitaan ohjelman ylläpito -> ei ilmainen/kulu kauppiaalle.
Kulu vähentää tosin tulosta ja siten verotus kevenee.
Vilma
Nyt kauppiaat rähinää.
Bimboja on monenlaisia. Joskus liikaa.
Toisaalta, nämä ovat taas niitä höttöasioita uutisiin. Oikeat asiat piiloon! - Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Komppaan.
Mietitääns.
Miten verottaja saa tiedon minusta?
Pankkikortti?
Tarvitaan kortinlukija (vai kassa välittää tiedon verottajalle, että sinkku-x on palauttanut
3 tölkkiä.)
Tarvitaan ohjelma kassoille -> ei ilmainen/kulu ksuppiaalle.
Tarvitaan ohjelman ylläpito -> ei ilmainen/kulu kauppiaalle.
Kulu vähentää tosin tulosta ja siten verotus kevenee.
Vilma
Nyt kauppiaat rähinää.
Bimboja on monenlaisia. Joskus liikaa.
Toisaalta, nämä ovat taas niitä höttöasioita uutisiin. Oikeat asiat piiloon!Varmaankin palautusrahat maksetaan pankkitilille, että näkyy sitten tiliotteess, että pullorahat.
Varmaan vaaditaan ostoskuitti, että voidaan vähentää ostettujen pullojen pantit loppusummasta. - Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Varmaankin palautusrahat maksetaan pankkitilille, että näkyy sitten tiliotteess, että pullorahat.
Varmaan vaaditaan ostoskuitti, että voidaan vähentää ostettujen pullojen pantit loppusummasta.Vika virke. Noin toimii nytkin.
Mutta, miten verottaja saa tiedon. Tarvitaan lisäohjelma. Sellainen urkintaohjelma verokarhulle.
Tänään näin melkoisen määrän palautettavaa. Olivat niistä juomista kauppiaalle maksaneet ja alvit sisältyivät ostoihin.
Joko on sokerivero? Lisäksi psnttivero.
Onpa huvit
Vilma
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1961502
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140944Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58921- 85902
- 53816
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t260711Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10710Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338671Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58664Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74636