Suurmies Putin toteuttanut asioita joihin ei moni olisi pystynyt

Anonyymi-ap

Maailma on viime aikoina ollut monien muutosten edessä joita ilman Putinia ja tämän henkilökohtaista vaikutusta ei olisi varmasti voinut tapahtua .


Pohjoiseen on tullut 1300 kilometriä uutta Natorajaa venäjälle ja Ukrainasta on tullut venäjän rajalle Euroopan suurin läntinen sotilasmahti .

kaikki muistamme ajan jolloin Ukraina oli täysin aseeton lähes ilman puolustusvoimia oleva naivi maa joka teki "turvallisuussopimuksia venäjän kanssa " ja Skandinavia Suomi /Ruotsi akselilla oli nurettavin ajatuksenakin Natossa ...sitten aloitti putin missionsa ja kaikki muuttui...

18

178

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Suurmies saa kolmen päivän erikoisoperaationkin kestämään vuosikymmenen. Sitä varmaan harmitti kun ei päässyt aiemmin sotaan mukaan niin järjesti ihan oman.

      • Anonyymi00018

        Aloittaja on putinistitrolli. Ei oikeastaan kannattaisi vastata.
        Putin on saman tason suurmies kuin Hitler, Stalin, Mao, Tsingis-kaani, Netanjahu ja muut kansanmurhaajat.


    • Anonyymi00003

      Muistamme hyvin ajan, jolloin Suomi oli vielä itsenäinen maa, eikä ollut uhka kenellekään.
      Nyt on toisin.

      • No ketä se Suomi nyt taas uhkaa?


      • Anonyymi00004
        moloch_horridus kirjoitti:

        No ketä se Suomi nyt taas uhkaa?

        Varmaankin samoja tahoja, jotka pelkäävät AZOVilaisten tatuointeja. Ne on niin hirveitä, että sen takia niitä pitää kiduttaa ja tappaa.


      • Anonyymi00005

        Toisin tosiaan, koskapa rajan idänpuolen valtio ryhtyi terroristivaltioksi.
        Onneksi rajan länsipuolella ymmärrettiin ryhtyä toimiin neutraloida uhka.


      • Anonyymi00008

        Putinin kääntöpuheessa vastapuolen puhtaatkin puolustustoimet ovat hyökkäystoimia häntä vastaan.


    • Anonyymi00006

      Ryssimisen mestari elää edelleen itärajan tuollapuolin ja pian muurien takana

    • Anonyymi00007

      Putin aikoo liittää vielä muutaman maan EU ja Nato jäseneksi ennen kuin alkaa maatumaan

      • Anonyymi00009

        Hyvä Putin! Jatka samaan tyyliin!


    • Anonyymi00010

      Putin on jo alkanut kannustamaan venäläisiä popsimaan lemmikki läimiään koska Mac Donalds ei tule saapumaan enää Venäjälle.

    • Anonyymi00011

      Nostan myssyä Trumpille ja Amerikkalaiselle liberalismille. Monessa muussa maassa Trumpin tavoin käyttäytyvä olisi jo laitettu hoitolaitokseen .

    • Anonyymi00012

      Tähän ei pysty kuin Putin!!

      Venäjän vaikutusvalta on viime vuosina romahtanut, Vladimir Putinin suureellisista unelmista huolimatta. Näin kuvailee Human Rights Foundationin ohjelmajohtaja, korruptio-asiantuntija Casey Michel. The Wall Street Journalissa Michel toteaa Venäjän pitkään viitanneen entisiin neuvostotasavaltoihin ”lähiulkomaina”, ja käytännössä pitäneen niitä etupiirinään. Viimeistään Ukrainan sota kuitenkin osoitti, että Putinin suurvaltaunelmilta puuttuu pohja, ja yhä useammat lähiulkomaat ovat nyt kääntämässä selkänsä Kremlille.

      Michel mainitsee esimerkkinä Armenian, jossa länsimieliset voittivat parlamenttivaalit kesäkuun alussa. Putin uhkasi maata Ukrainan kohtalolla, mutta äänestäjät eivät tästä piitanneet. Maata voi siten tuskin pitää venäläisenä vasallina, Michel toteaa.

      Moldovassa Venäjän tukema separatistialue Transnistria on taas taloudellisen romahduksen partaalla, eikä paluu Moldovan yhteyteen enää vaikuta mahdottomalta.

      Tutkija näkee myös selvän trendin Keski-Aasiassa, jonka maat ovat viime aikoina lähentyneet Kiinaa. Sekä Kazakstanissa että Kirgisiassa historioitsijat ovat näkyvästi ryhtyneet tekemään pesäeroa suureen naapuriinsa. Kazakstanissa maan historia halutaan Neuvostoliiton sijasta sitoa voimakkaammin mongolien Kultaiseen ordaan, ja molemmissa maissa nuoremman polven tutkijat kuvailevat Neuvostoliittoa ja Venäjää imperialistiseksi ja kolonialistiseksi toimijaksi.

      – Tämä kehityskulku, jossa entiset siirtomaat etääntyvät vanhoista isäntämaistaan, on tuttu muidenkin imperiumien historiasta. Kun Venäjän strateginen katastrofi Ukrainassa käy yhä ilmeisemmäksi, ei ole yllättävää, että muut entiset siirtomaat lähiulkomaiden joukossa pyrkivät vauhdilla irti Moskovan vaikutusvallasta, Michel kirjoittaa.

      Poikkeus joka vahvistaa säännön on hänen mukaansa Valko-Venäjä, joka on lähiulkomaista ainoa selkeä Kremlin liittolainen.

      Michel kehottaa Yhdysvaltoja jatkamaan Ukrainan, Armenian ja Moldovan kaltaisten maiden tukemista, ja siten nopeuttamaan Venäjän alueellisen vaikutusvallan romahdusta.

      – Yhdysvallat voi auttaa paljastamaan Venäjän todellisuuden: se ei ole maailmanlaajuinen suurvalta, eikä, kiitos Putinin, enää edes alueellisena suurvalta.

      • Anonyymi00013

        Ei edes sisäinen suurvalta.


    • Anonyymi00014

      Putin on uuden aikakauden vetäjä ja viitoittaa tulevaisuuden.(Brics)
      EU-edustaa globalisteineen romahtavaa systeemiä....nämä asiat nähdään livenä.

      • Et ole ymmärtänyt, että Putin Kalsarimyrkyttäjäö on imperialistinen fasisti. Tai ehkä oletkin, kun itsekin olet sellainen.


    • Anonyymi00016

      "Imperialismi tarkoittaa valtion pyrkimystä laajentaa omaa poliittista, sotilaallista tai taloudellista vaikutusvaltaansa. Tämä tapahtuu alistamalla muita alueita tai kansoja, usein muiden valtioiden kustannuksella"

      Tiltun mielestä Putin on Vapahtaja. Hän kukistaa imperialismin!

    • Anonyymi00017

      Tiltu on päästään pahasti sekaisin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      159
      1061
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      717
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      128
      666
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      648
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      639
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      615
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      571
    8. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      560
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      34
      554
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      528
    Aihe