Esittäisin muutaman kysymyksen.

Anonyymi-ap

Hei,
Olemme pieni media-alan opiskelijaryhmä Etelä-Suomesta. Aloitimme viime talvena kahdeksanosaisen YouTube-dokumenttisarjan tuotannon. Sarja käsittelee erilaisia kansanperinteitä ja ilmiöitä, jotka ovat juurtuneet nykypäivän Suomeen – osa niistä jopa 1800-luvulta saakka.
Tällä hetkellä työstämme jaksoa nimeltä ”Kun napanuora ei katkea”. Aiheeseen liittyen tarvitsisimme paikallisten näkemyksiä ja kokemuksia.
Täällä päin Suomea kyseinen ilmiö ei ole erityisen tunnettu, mutta internetin keskustelupalstojen perusteella Etelä-Pohjanmaalla, erityisesti Kuortaneella ja Ruonan kylässä, on vielä noin kymmenen vuotta sitten puhuttu varsin yleisestä ilmiöstä, jossa keski-ikäiset miehet jäivät asumaan vanhempiensa luokse peräkammareihin ja vinttitiloihin työttöminä, usein myös runsaasti alkoholia käyttäen.
Mikä on tilanne nykyään? Onko vanhempien elätettävänä jo uusi sukupolvi, vai mahdollisesti edelleen sama joukko, josta keskusteltiin kymmenen vuotta sitten? Jos näin olisi, vanhemmat olisivat jo eläkeiässä ja ”pojat” lähestyisivät viittäkymmentä ikävuotta.
Tätä on vaikea uskoa, mutta juuri siihen kaipaamme vastauksia.
1800-luvulla oli tavallista, että vanhin poika jäi aikanaan talon isännäksi. Tästä tuskin kuitenkaan on enää vuonna 2026 kyse. Minkälainen talon jatkaja tai isäntä olisi henkilö, joka on koko aikuisikänsä ollut työttömänä, alkoholisoitunut ja elänyt äitinsä ruokkimana lähes viisikymppiseksi asti?
Muutamia kysymyksiä aiheeseen liittyen:
Miksi aikuiset miehet jäävät vanhempiensa elätettäviksi?
Hävettääkö se heitä itseään?
Hävettääkö se vanhempia?
Miksi on niin saatanan vaikeaa mennä töihin?
Osallistuvatko nämä vätykset kodin yhteisiin menoihin?
Tekevätkö he kotitöitä?
Mitä sukulaiset ajattelevat tilanteesta?
Vihjailevatko vanhemmat koskaan, että pitäisikö nyt vittu ryhdistäytyä ja lähteä omilleen?
Jos aihe herättää keskustelua ja saamme vastauksia, matkustamme heinä–elokuussa Kuortaneelle kuvaamaan jaksoon kuvitusmateriaalia. Olisi myös hienoa saada haastatteluun muutama aito vätys, mikäli sellaisia löytyy ja haastatteluun suostutaan.
Videoidut haastattelut toteutetaan luonnollisesti täysin anonyymisti, sillä kuka vittu nyt tällaisista asioista omalla naamallaan YouTube-dokumentissa kertoisi.
Kiitämme etukäteen vastauksista sekä mahdollisesta yhteistyöstä.
Ystävällisin terveisin,
Heidi - Paikallaan Productions

16

233

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Aivan mahtava aihe! Etelä-Pohjanmaalla peräkammarin poikia edelleen on. Yksi iso syy on se, ettei opiskella. Iskä hankkii pojalle mopon, jottei pojasta vaan tulisi naismaista. Jää läksyt lukematta kun pittää päästä muiden poikien kanssa keulimaan. Sanotahan: Pojat on poikia. Pojan perustelut on jotta iskältä saa rahaa.

    • Anonyymi00002

      S-h-a vois tulla haastetaltavaksi jos muutama olut palkkiona

      • Anonyymi00007

        Alajärventiellä on myös yks klonkun näköinen kaveri jolta kannattaa yrittää saada haastattelu. Jättäkää perjantailtana portaille kaljalaatikko yhteystietoineen. Pienen uhon jälkeen sieltä varmasti haastattelu tulee. Selevinpäin ne on ku lepakot auringon paistees.


    • Anonyymi00004

      Kyllä tämä 80:nen , 3;men lapsen yksinhuoltaja mummo on sitä mieltä että
      se on siitä kotikasvatuksesta kiinni.
      Tästä aiheestahan voisi jutella maat ja mannut miksi ,miten päädytään
      elämässä tällaiseen tilanteeseen,Varsinkin jos on fyysisesti terve ihminen.

      • Anonyymi00005

        Saako pilu


    • Anonyymi00006

      Minkä nimessä asioitte?

      • Anonyymi00008

        Huu haa huhhei.


    • Anonyymi00009

      Mahtavaa että pojat jää katsomaan ikääntyvien vanhempien perään. Justiinsa niinku ennen vanhaa.

    • Anonyymi00010

      Eikös se ollut Ruotsin aikaisissa laeissa että vanhin poika peri kaiken ja muille ei jäänyt mitään - siksi lähdettiin amerikkaan ja muualle

      • Anonyymi00012

        Joo vissihin. Nythän saattaa kolome aikuusta miestä asua äitinsä nurkis jotta kaukana on amerikan reissut nykypäivästä.


    • Anonyymi00013

      ap..tuohan on mammismiä teitte tutkimuksen mamuista nehä elää aikuisiksi kotona ja akat tienaa onko sdp..läisyyttä tutkimuksessa

      • Anonyymi00016

        Hei.
        Ei liity poliitiikkaan mitenkään tämä tutkimus.
        Vain ja ainoastaan ruonalaisiin luusereihin.


    • Anonyymi00014

      Sehän on nolouden huippu ku ensi muutat omilleen, sitte ku vähä vastustaa nii muutetaan takaasi äidin luo. Alajärventien klonkku ei oo tainnu ikinä eres asua omillaan, se on ihan aito peräkammarinpoika ja siis aivan pakko saada teidän dokumenttiin.

      • Anonyymi00015

        Aloittajan on turha paukutella henkseleitä tämmösillä peräkammari-poika tai äitinsä luona asuva vanhapiika halveeramisilla.
        Omilleen kotoaan pois muuttaneissa on pilvin pimein sellaisia tyyppejä jotka reilun sadantonnin pankkilainaa lyhentäessään eivät tajua että ovat vain pankilla talkkarina siinä velalla hankitussa talossa aina siihen päivään saakka kunnes koko asuntolaina on kuitattu pois maksetuksi.


      • Anonyymi00017
        Anonyymi00015 kirjoitti:

        Aloittajan on turha paukutella henkseleitä tämmösillä peräkammari-poika tai äitinsä luona asuva vanhapiika halveeramisilla.
        Omilleen kotoaan pois muuttaneissa on pilvin pimein sellaisia tyyppejä jotka reilun sadantonnin pankkilainaa lyhentäessään eivät tajua että ovat vain pankilla talkkarina siinä velalla hankitussa talossa aina siihen päivään saakka kunnes koko asuntolaina on kuitattu pois maksetuksi.

        Nii meinaakko jotta parempi asua äireen nurkis ikänsä ku maksella asuntolainaa? Et taira asua omillas?


    • Anonyymi00019

      Onko kysymyksiä auki?

      Tulkaapa paikanpäällä kyselemään, terutvloa!

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      134
      847
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      619
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      558
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      533
    5. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      522
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      41
      463
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      438
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      397
    Aihe