Voitto otetaan keinolla millä hyvänsä?
Vastaukset 16
- Anonyymi00001
Tuo on ollut selvää alusta alkaen.
Putinin tavoite on koko Ukrainan valtion olemassaolon lopettaminen itsenäisenä valtiona ja kaikkien sen maiden liittäminen Venäjään.
Eihän Putin tunnusta minkään itsenäisen Ukrainan eikä sen kansan olemassaoloa. Putinin mukaan se on vain osa Venäjää. Siinä ei ole paljoa neuvoteltavaa.
Putin tietää että ei saa koko Ukrainaa neuvottelemalla, joten jatkaa sotaa. Kukaan alainen ei uskalla kertoa hänelle, että ei taida saada sotimallakaan. - Anonyymi00002
Neuvottelut ovat homoja varten. Sotimalla nuo sodat on aina käyty. Oikeus on aina seurannut voittajan miekkaa. Tappion kärsineet ovat väärässä. Hyvin yksinkertaista.
- Anonyymi00003
Venäjä etsii viidettä vuotta voittoisaa keinoa. Ei ole löytynyt, eikä löydy.
Häviö odottaa.- Anonyymi00016
Tuskin löytää keinoja, joista voisivat olla jälkeenpäin ylpeitä. Sen länsi on jo oppinut Ukrainan sodan aikana, että sitä tunnetta venäläisille ei kannata antaa, koska se ruokkii heitä toimimaan silloin jatkossakin samoin.
Venäjä on historiansa kangistama maa, joka ei tunnu oppivan juurikaan menneistä. Muunneltu totuus venäjällä kukoistaa ja siten ruokkii valheellisia mielikuvia siitä, missä ovat ja miten heitä tullaan kohtelemaan jatkossakin.
Venäjään ei ole luottaminen niin kauan kuin Putin hovinarreineen ovat päättämässä Venäjän asioista. Venäläinen sokeus on sitä, että propagandan kyllästämänä eivät kykene katsomaan peiliin ja eivät kestä kritiikkiä itsestään siten, miten muu maailma heidät näkee ja kokee.
- Anonyymi00004
Venäjä tulee häviämään vielä paljon enemmän kuin vain Ukrainan sotansa. Sodan raakuudesta huolimatta, on hienoa havaita, kuinka tuo maailman suurin valtio tuhoaa tietoisesti itseään. Pirullisen hitaasti, mutta todellakin varmasti.
Nyt Ukraina on saanut sellaiset aseet, että sota viedään päivittäin venäjän omille alueille. Kuten olemme jo nähneet, katoaa venäjältä sodan jokaisena päivänä paljon. Niin miehiä, kuin myös välttämätöntä infrastruktuuria, itse sotamateriaalia unohtamatta. Venäjä on luuseri ja se on tuon kohtalonsa ansainnut täysin omaehtoisesti.- Anonyymi00014
Juuri äsken tiedotettiin Ukrainan onnistuneista droneiskuista moskovaan aiemmin tänä yönä.
- Anonyymi00005
Ihan niin kuin japaninsodassa jo reilu sata vuotta sitten.
- Anonyymi00006
Venäjä rupeaa vasta käynnistelemään sota-konettaan. Tästä on hyvä jatkaa tulevat vuodet. Hyvältä näyttää.
- Anonyymi00008
Kyllä enemmän näyttää siltä, että koko venäjä on sammumassa.
- Anonyymi00015
Saattaa olla jopa totta, kuinka putin valmistelee uutta liikekannallepanoa? Mitä sitten? Pystymetsästä väkipakolla naaratut ja kouluttamattomat nuoret miehet ovat rintamavastuuseen joutuessaan Ukrainan lihamyllylle sitä parasta pikaruokaa. Venäjällä ei ole mahdollisuuksia, eikä edes aikaa kouluttaa em. nostomiehiä riittävästi, joten jälleen kerran on noutajalla töitä.
- Anonyymi00007
Japanin sodassa Venäjän mahtava laivasto ammuskeli Japaniin mennessä peloissaan englantilaisia kalastuslaivoja ja kum saapuivat perille, Japani otti murskavoiton Tsushiman meritaistelussa.💪
- Anonyymi00009
Hyvältä näyttää ja nautinnollista on katsoa kuinka bunkkeripelle upottaa maansa auna vain syvemmälle suohon.
- Anonyymi00010
Rauhanneuvottelut kun olisivat ainoa tapa pelastaa Venäjän kansa
- Anonyymi00011
Putin on valinnut tiensä. Se on varma tuho. Eivätkä mitkään venäjän suhteet ulkomaailmaan palaa enää ennalleen, jos ja kun sota joskus päättyy.
- Anonyymi00012
Kaikki on muuttunut Euroopassa Ukrainan sodan alun jälkeen. Nato sai lisää jäseniä ja nyt varustautuminen laukkaa reippailla kierroksilla. Kaikki ovat tunnustaneet ja myöntäneet venäjän aiheuttaman sotilaallisen uhan. Tämä Defacto ei kumoudu nykyisen sodan päätyttyä.
- Anonyymi00013
Siihen ei Putinin ja Lavrovin elinaika riitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3011273Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma301047- 64867
- 71847
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html420705- 47629
Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen72598- 38582
Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M77574Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl450563