Meni taas suomalaista nelisen vuotta elämästä aivan hukkaan, kun saatanan tunarit uskoitte populisteja ja äänestitte sillä perusteella äärioikeiston tuhoamaan maan asioita.
Seuraavaksi on vuorossa – Suomen kansan onneksi – Lindtmanin johtama punamultahallitus, joka taas vuosien alakulon jälkeen potkii Suomen mahtavalle nousu-uralle, mikä tulee jatkumaan niin pitkään kuin Lindtmanin hallituksetkin.
Seuraavaksi on vuorossa – Suomen kansan onneksi – Lindtmanin johtama punamultahallitus, joka taas vuosien alakulon jälkeen potkii Suomen mahtavalle nousu-uralle, mikä tulee jatkumaan niin pitkään kuin Lindtmanin hallituksetkin.
Vastaukset 63
Vanhimmat
Orpo tekisi miehen työn, kun kaataisi hallituksensa ja järjestettäisiin ennenaikaiset eduskuntavaalit. On hölmöä tuhlata Suomen tulevaisuutta enää muutamaa kuukautta enempää.
Kokoomuspersujen hallitus on onnistunut tehtävässään, eli nostanut työttömyyden 1990 luvun tasolle.
Talousosaajien puolue vauhdissa.
Kokkari PM Jyrki Katainenkin teki 47 miljardia velkaa, Orpo tekee niinkuin Kokoomus aina tekee...lisää velkaa.
Kokoomus ei pääse enää jatkossa hallitukseen. Ja sitten leikataan kunnolla yritystuet ja järjestötuet.
Koronakriisin työllisyys ilman koronaa. Laman aikainen työttömyystaso pian. Hyvin nää vetää.
Eiköhän äänestetä sama poppoo ens kaudeksi viemään lomat, palkat ja siirtämään loputkin työnantajan kulut veronmaksajille ja työläisille!
Suomi suohon ekaksi!
Vuonna 1998 oli yhtä paljon työttömiä kuin nyt. Siihen aikaan ei ollut mitään ilmaisia työharjoitteluita ja työnäytteen antamisia yms. joten todellisuudessa työttömyys on nyt paljon korkeampi.
Nykyhallituksen olisi siis pitänyt leikata vielä paljon enemmän. Seuraavalla hallituksella kokoonpanosta riippumatta tämä on edessä. Mitä me sitten rääymme: kauheeta kun noi leikkaa, kauheeta kun noi vaan ottaa lisää velkaa.
Kommarit laittaa suomen kasvukuralle.
Antista saadaan kyllä hyvä pitkäaikainen pääministeri, sellainen Kalevin kaltainen.
Kyllä.
Miten työttömien, mamujen, virkamiesten, verovaroin palkattujen sotelaisten ja yksityisellä puolella palkansaajina olevien ym. puolue voisi saada rajua kasvua aikaan? Kertokaas ne keinot jo lopultakin, Nyt ei lakkoilu ja ylisuuret palkankorotusvaatimukset taida siihen auttaa.
Porvarituubaa suollat öyhöttäjä.
Kerro nyt ihneessä äläkä lässytä tuota porvari sitä porvari tätä. Et taida osata vastata, ei muuten Lindtmankaan. Persujarru pois 13 kertaa älylaseista luettuna ei riitä.
Hienosti osasit vastata ja perustella vastauksesi 👍🥳🤗
Katos katos sosialisti sosialisti puolueessa hellan lettas sentään sosialisti
No sitähän se on yksinkertaisesti, pitääkö se sinulle vielä tulkita ja toistaa kaikki tyhmyydet mitä hallitus on tehnyt?
Yksinkertaisen vassarin yksinkertainen vastaus?
Joo, ja luettele samalla sen edellisen hallituksen leikkaukset sekä pysyvät menojen lisäykset.
Kykenetkö?
On sulla kova luotto demujen
bileisiin.
Tiedätkö sinä, mitä sosialidemokratia tarkoittaa?
Sitä maaltamme suurin osa odottaa, mutta turhan paljon on heitä, jotka eivät ymmärrä, että mikä sen meille takaa.
Lipponenhan sen hyvin kuvaa tällä videolla:
https://yle.fi/a/20-112561
Meinaat sosialistit
Mikä teitä nykyhallitusken puolustelijoita vaivaa? Kaikki valtiontalouden tilastot huutaa pelkkää negatiivista ja te täällä näitä puolustelette? Miksi ihmeessä?
Vai tuntuuko se oma virhearvio liian vaikealta myöntää edes itselleen?
Viinikan mukaan työllisyysasteen trendi on ollut tällä tasolla viimeksi alkuvuonna 2021, jolloin oltiin vielä toipumassa koronapandemian aiheuttamasta notkahduksesta.
Mikähän Petterin tekosyy tälle on, kun nyt ei ole pandemiakaan enää pahimillaan? Muualla EU:n alueella työttömyys on pienempi, joten suhdanteetkaan ei oikein kelpaa selitykseksi.
Ihmettelen samaa. Mitä hyvää nykyhallitus on muka tehnyt tavallisille suomalaisille? Muissa maissa hallitukset toimivat kansalaisten parhaaksi, ainakin demokratioissa, mutta Orpo-Purran tuhohallitus palvelee vain EK:n tavoitteita ja on myös pettänyt keskeisimmät vaalilupauksensa.
Mutku Sanna..tai sitten Sofia Erikoisjoukoissa.
Miten tämä on edes mahdollista? Miten näin umpisurkea hallitus voi vielä olla pystyssä? Miten tuo pullaposki kehtaa tulla vielä selittämään jotain huonoista suhdanteista?
Suomessa on tasan yksi ongelma ja se on tämä hallitus jota suurin osa kansasta vihaa ja joka myös on alusta saakka tehnyt selväksi että vihaa kansalaisia ja etenkin tavallisia palkansaajia, jotka eivät kuulemma ole ansainneet elintasoaan.
Koska kokoomuksen ja persujen kannattajat hyväksyy ihan minkä tahansa määrän epäonnistumista, jos niiden puolueet selittää niille, että kyllä nyt varmasti köyhiä, työttömiä ja maahanmuuttajia kuritetaan.
Käytännössä nämä tuhoaa yhteiskuntaa ennätyksellisesti kuten Trump amerikassa. Työläisten oikeudet, sosiaaliturva, peruspalvelut, luottoluokitus, työllisyys, tuloerot, velanotto, hyvinvointi.
Sehän on sosialisti puolue
Olisiko pitänyt jakaa vastikkeetonta rahaa tuplaten velalla?
Kansa vihaa hallitusta, kun pitäisi vihata omaa saamattomuuttaan. Koulutettu kansa ei muka parempaan pysty. Onko opetettu jo liian hyvään, Työn ei farvitse tuottaa mitään jaettavaa, päinvastoin voidaan tuhlata yhteisiä rahoja omaan palkkaan ja kuluihin. Virkamiesten kalliit ulkomaanmatkat on oikein hyvä esimerkki hälläväliä tyylistä.
Uskomaton rekrybuumi alkaa Suomessa. Uusia työpaikkoja syntyy ennätysvauhtia. Kansa vaurastuu.
Eikä kenenkään tarvitse tehdä yhtään mitään 🤗
Kerropas nyt tänne päin sosialisti sosialisti puolueesta miten. Räxyttää ku sosialisti. Muttei sosialisti Kerropas miten. Ja viettökös pis eläkeindeksin köyhiltä ja duunareilta ja eläkeläisiltä pois kuten biimexi?? Ja lupaatte vappusatanen jälleen sosialisti mitä teidän sosialisti puolueessa lupasitte mikä ei toteutunut?? Vastaileppas nyt sosialisti puolueessa ku kysytään??
Kyllä. Käy kuten Marinin hallituksen aikana, jolloin työllisyyskin pomppasi uuteen ennätykseen ja kansalaisilla oli luottoa tulevaisuuteen.
Kaivinkoneet vaihtuvat lapioihin, elementit paikallavaluun, betoniautot betonimyllyyn ja kottikärryihin, lakaisukoneet katuharjoihin, pakettiautot hevos- ja maitokärryihin jne jne. Pankkiautomaatit ja nettipankit vaihdetaan kassajonoihin. Pois tekoälyt ja automaatio. Työllisyys kohentuu.
Kyllä taustalla oli halukkaat investoijat, matalat korot jne, ei riitelevä sosialistihallitus mainioine Työkanavineen.
Moni kärsii loppuikänsä ylisuurista asuntoluotoista laskevilla asuntojen hinnoilla. Yhtiölaina ei laske mihinkään.
Velka rahalla ja oli piikki auki kuten Antti sanoi. Ja oli itsekkin sosialisti sosialisti puolueessa
ELÄKÖÖN ANTTI
Eläköön Antti. Sosialisti puolueessa oleva Sosialisti
Rahaahan on, takaamme sen. Jos loppuu niin otetaan rikkailta ja lainataan. Töihin ei tarvitse kenenkään mennä. Tekoäly ja robotit tekevät ne yksinkertaiset työt, joihin meidän piti käyttää ennen hyvää vapaa-aikaa.
Valoa on viimein tunnelin päässä.
Kyllä se vain patterikäyttöinen aatteenpunainen hehkulamppu.
Tai vastaantuleva juna.
En malta edes odottaa. Mutta se on varmaa, että tiedossa on hyvä aikakausi suomalaisille.
Mitä aiot nyt tehdä, kun et malta odottaa? Opiskelet, kuntoilet, raitistut?
Tämä nykyinen hallitus ei ole päässyt edes tavoitteitaan kohti, vaan jopa ajautuneet kauas, kauas niistä.
Kyllähän se kertoo, että joko ne tavoitteet ovat olleet pelkkää valhetta tai sitten tavoitteiden asettelu on täysin pielessä ja osaamatonta joka todella huolestuttava asia myös.
Ja varsinkin kun kaikki olleet politiikassa jo vuosia, että pitäisi olla toimintatavat ja faktat tiedossa.
Vastaileppas nyt sosialisti sosialisti puolueessa: viettekö uudestaan pois eläkeindeksin köyhiltä ja duunareilta ja eläkeläisiltä?? Ja lupaatte uudestaan vappusatanen jota ette toteuta?? No sosialisti Vastaileppas ku kysytään
Alatsä mulle? Ethän sä mulle ala? Mulle ei kannata alkaa!
Ei avutonta pikkupoikaa voi laittaa pääministeriksi. Nähtiinhän se jo mitä toinen pääministeri harjoittelija Marin sai aikaan. Täys tuhoa koko halltuskausi. Näyttää siltä ettei demarien riitaisasta porukasta löydy kyvykästä pääministeri ehdokasta.
Mitä tekee pääministerillä, joka on nähnyt ja kokenut omien sanojensa mukaan kurjuutta jo lapsesta asti.
Eli juuri oikeanlainen henkilö, joka ei ole kultalusikka suussa syntynyt vässykkä, joka ei tiedä tavallisen kansalaisen elämästä mitään.
Lindtmann lupaa laittaa juutalaiset leireille, ja tulla itse kaasuhanaa kääntämään.
Osa pitää lupausta hyvänä ja osa ei.
Eikö se ole demareiden muslimiveljeskunnan tehtävä, kuten islamisaation edistäminenkin SUOMESSA!
In Antti We Trust.
Laittaa kasvuun velan ja mamujen määrän.
Toivottavasti Orpo älyää kaataa täystuhohullutuksensa ja saadaan uudet vaalit pian.
Jos demareiden muslimiveljeskuntahallitus toteutuu taas ja saavat kepun mukaan talkoisiin jatkamaan islamisaation tukemista ja Suomen muuttamista islamilaiseksi takapajulaksi, niin olen varma etteivät yritykset ja yrittäjät jää sitä tukemaan…
Kyllä ei voi enää muuta kuin katkerasti nauraa tälle suomalaisten kattettomien lupausten ja odotusten jatkuvalle suoltamiselle! Missä se SDP;n uskottava vaihtoehto on? Se ei ole ainakaan ottaminen entistä enemmän velkaa! Jokaisen vastuullisen suomalaisen kannattaa nyt alkaa tosissaan varautumaan siihen vaihtoehtoon että Suomen talous kaatuu, hallituksen väristä riippumatta.
Sosiaalidemokratia on taloutta nousu-uralla pitävä yhteiskuntamalli, jossa koko kansan maltillisella vaurastumisella ylläpidetään tasaisista kasvunkierrettä.
Maltti on valttia.
Muu ei kasva kun mamujen määrä ja velat.
Hyvä homma.