Mikä tarve ja kenellä on saada viinaa suoraan kotiin?

Eikö tarvitse käydä enää edes ulkona ja vaihtaa kusisia kalsareita puhtaampiin housuihin? Eikö nyt ehdi kuluttaa tarpeeksi Kelatukia? Eihän tuollaista alle 8 % kuraa juo kuin viinanhimoissaan.
22<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Ehkä se on osa valtion tulojen vähentämispolitiikkaa, joka on äärioikeiston suurin saavutus? Sipilän hallitus myi valtionyhtiöt. Nykyhallitus laittaa juljiset palvelut kuurille ja tekijät kortistoon. Eihän se kuluja vähennä, jos niitten kumminkin pitää elää?

Ja niinpä onkin otettu velkaa ihan ylikylkien ja viety leipä heikoimpien suista. Ja saatu työttömyyslukemat, jotka ovat vuosituhannen suurimmat!

* tirsk* voisin kysyä, onko munaa katsoa tosiasioita silmiin?

Äänestä
  • --> "ylikylkien.." - missä päin tuo hauska sana on käytössä? Tuskin lännessä...

    Äänestä

  • Tapajuoppo ei jaksa kävellä alkoon.

    Äänestä

Onko Woltkuskilla alkometri? Voisi saada turpaan, jos kieltäytyisi luovuttamasta

Äänestä

Alkon voisi lopettaa, suuri säästö.

Äänestä
  • Valtiolta jää miljardin verotulot saamatta. Oikeisto hurraa, Naula yhteiskunnan arkkuun taas!

    Alkon alkoholijuomaverollinen liikevaihto laski vuonna 2025 1 028,6 miljoonaan euroon edellisvuoden 1 116,8 miljoonasta eurosta. Tämä tarkoittaa 7,9 prosentin supistumista liikevaihdossa, mikä heijastui suoraan myös yhtiön liikevoittoon. Liikevoitto putosi 36,7 miljoonasta eurosta 22,5 miljoonaan euroon.

    Äänestä

  • Säästöä tulee henkilökohtaisesti vain lopettamalla alkoholin käyttö.Viinanjuojat ovat hyviä veronmaksajia.

    Äänestä

Viinat maitokaupan hyllyihin samoin kuin sivistysmaissa. Ei niissä maissa viinahyllyjen edessä näe ihmisiä, no korkeintaan suomalaisia, viinejä kyllä ostavat.

Äänestä
  • - Painu kuusen juurelle tonkkasi tykö, juoppomulli, se kuvaa sinun "sivistystäsi".

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    - Painu kuusen juurelle tonkkasi tykö, juoppomulli, se kuvaa sinun "sivistystäsi".

    Sävystä päätellen sinulta on loppu sekä viinat että rahat ja Kelapäivään on pitkä aika.

    Äänestä

On se stnan kumma, kun herrojen suurimpia murheita on viinansaannin "PULLONKAULAN" avartaminen. PerkeIetto!

Terveiset taas täältä 61330-Koskenkorvan kulmilta.

Äänestä
  • Kelarahat takaisin ja heti.

    Äänestä

Lakiin olisi pitänyt lisätä kellonajan mukaan muuttuvat hinnat. Klo 21 jälkeen tulpahinta ja klo 24 jälkeen nelinkertainen hinta.

Äänestä

kaalot on iät ajat tuonhet ponun kothin

Äänestä
  • Feijan tietotoimisto.

    Äänestä

Tapetaan jo huonokuntoiset juopot kotiinsa, ei tarvitse kuskata laitoksiin.

Äänestä

Porvareilla on itselläänkin pitelemistä viinan kanssa, Leikkiä kuitenkin pitää. Älä vähättele esim. keskikaljan alkoholisoittamista.

Äänestä

Toiset tilaa ruokaakin yhtenään ja muita kaupan tarjontaa.
Säälittäväksi on mennyt jos elämä on betonikuutiton sisällä ja somen lumoissa, eikä kykene edes kaupassa tai ravintolassa käymään.

Äänestä

Ei tuo laki ole tehty köyhiä varten. Nyt rikkaat voivat tilata kalliita konjakkeja ja viinejä laatikottain suoraan vierasvenesatamiin Swanilleen.

Äänestä

Ei tarvitse tuoda kotiin alkojuomia. Minä käyn Alkossa, jos jotain haluan.
Se on aivan helppoa, siinä ei tarvitse säätää mitään lakeja uudestaan, eikä tarvitse ketään kuljettamaan juomia.
Aivan helposti tuo onnistuu.

Äänestä

Nyt voi viettää kalsarikännejä samassa asussa viikkotolkulla, jos haluaa!

Äänestä

Miksei sallita 24/7 myymäläautoa, jossa on yleisimmin myyty viina- ja viinivalikoima. Varkauksia varten tarvittaisiin kyllä pari aseistettua vartijaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Eikö tarvitse käydä enää edes ulkona ja vaihtaa kusisia kalsareita puhtaampiin housuihin? Eikö nyt ehdi kuluttaa tarpeeksi Kelatukia? Eihän tuollaista alle 8 % kuraa juo kuin viinanhimoissaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu