Pitkästä aikaa mullakin oli oikein kunnon paskaa lakanoissa, kun oli tuossa pienoinen mahatauti. On se vaan aikamoista havahtua siihen kesken unien!
Lakanat meni vaihtoon
Anonyymi-ap
5104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onneksi on pyykinpesukone keksitty, ei tarvitse rueta nyrkkipyykille.
Jos on salmonella-kananmunan, niin oireet täsmäävät kyllä.
https://www.munax.fi/yritys/ajankohtaista/takaisinveto-23-6-2026/
Minä tarkistin omat munani, olihan niissä salmonella-numeroisia mulkkuja (munia).
Ensin ihmettelin että: mitä helv... missä tuo numero on mistä tunnistaa, se on siis yksittäisen kananmunan kuoressa punaisella leima.
Eli jokainen kananmuna jonka ostat kaupasta on yksitellen tarkistettava ja kaikki pakkaukset onpakko avata, sieltä valikoida ei-salmonella-kananmunat.
AI-yhteenveto
Salmonellan tyypillisiä oireita ovat kuumeinen ripuli, vatsakivut, pahoinvointi ja päänsärky. Oireet alkavat yleensä 6–72 tunnin kuluessa tartunnasta ja kestävät muutamasta päivästä reiluun viikkoon.
Yleisimmät oireet
Vatsaoireet: Äkillinen ja vetinen ripuli, vatsakouristukset, pahoinvointi ja joskus oksentelu.
Salmonella yleensä paranee itsekseen 4-10 päivässä, mutta vaatii jsoksu lääkärinhoitoa.
Kanamunan kuorissa se salmonella yleensä on ja suositellaan, että kädet pestään, kun on kanamunia kosketeltu.
Salmonella tuhoutuu helposti yli +70 asteessa uunissa leivonnassa., kun sisälämpötila ylittää +70 astetta.
Ainakin pullan sisälämpötila on 90 astetta.
Suositellaan kuitenkin, ettei salmonellaisia kanamunia syötäisi.
Suositellaan häivittämään salonella munat, mutta ne voi viedä myös ostopaikkaan ja saa rahat takaisin, mutta tämä varmana edellyttää, että on ostokuitti tallessa ja tyhjästäkin rasiasta kuulemma saa rahat takaisin.
Kuitti on joko paperinen tai mobiililla, jos ei ole mobiilia, niin si ole kuittiakaan, jos ei ole paperista ottanut.
Uppista.