Suomen suurin ihmisoikeustapahtuma Helsinki Pride starttaa liikkeelle.
Mukana 100 000 marssijaa, ellei määrä vielä lisäänny edellisistä vuosista.
Presidentti Stubb: "Ei jätetä ketään yksin" ja laittaa sateenkaariliput liehumaan Presidentin linnassa ja Mäntyniemessä.
Petteri Orpo kertoo hallituksen olevan mukana Pridessä ja laittanut kuvan sateenkaarilipusta valtioneuvoston linnasta.
Nyt siis persut ja KD-puoluekin on hallituksen kautta mukana Pridessä.
Pe.ku
Nyt se alkaa! Presidentti ja hallitus mukana
21
123
Vastaukset 21
- Anonyymi00001
Mitä se haittaa?
Kun eivät vain istu mannerheimin tielle liikennettä tukkimaan.
Kun eivät ole niin hihhuleita, niin muutoin saavat hihhuloida vapaasti. - Anonyymi00002
Ruotsissa KD:n sisarpuolue on jo vuosia ollut marssin kärjessä ja saanut puolueen kannatuksen nousemaan reippaasti.
Samaa toivoisi Suomessakin KD-puolueelta.- Anonyymi00004
Siellä ollaan ruotsalaiseen järkevään tyyliin kehittämässä yhteiskuntaa eteenpäin.
- Anonyymi00003
Tuo on tyylikäs veto maamme johdolta.
- Anonyymi00005
Ei ole tyylikäs vaan kertoo lampaannahoista isolla palkalla !
Mitään todellista johtajuutta ei ole, ei suuntaa ei määränpäätä vaan tuuliviirit pyörii ja pullistelee tuulen mukana.
- Anonyymi00006
Koko aihe on naurettava ja lapsellinen keksimällä keksitty aihe !
Ihan samoilla faktoilla voisivat marssia vaikka punaisten uimapukujen haitoista kalojen sukupuolielämään ! - Anonyymi00007
Yay, go Pride! :)
- Anonyymi00008
Kunhan ei vain asetu esivaltaa vastaan.
Silloin olisi piru merrassa.- Anonyymi00011
Luotamme että piru on läpäissyt peruskoulun ja osaa avata merran peräsolmun.
- Anonyymi00009
Pyöräiltiin keskustaan. Ja kyllä, Priden vuoksi, puoleen vuosikymmeneen ei ole kulkuetta tullut nähtyä. Ei se nyt niin tärkeä asia ole. Mutta olihan se taas sellainen iloinen karnevaalimeininki.
Ihmisiä kulkueen lisäksi oli paljon kadunvarsilla ja positiivinen vire. Samanlainen kuin sambakulkueessa, se nyt nähdään joka vuosi, kun on ”kulmilla.”
-a-teisti- - Anonyymi00010
Kaikki meneillään olevat suuret hankkeet tuhoaa suomea!
Yks on tämä monivärihullutus.
Toinen on tuulimyllyhullutus.
Kolmas on naurettava vihreään siirtymä.
Ja seuraavaksi nousee turhaa turhemmat datakeskukset !
Noilla suomi kaivautuu jo pohjavesiin! - Anonyymi00012
Tänä vuonna Helsinki Priden teemana on ”vapaus kasvaa”. Kulkueessa marssi Helsingin poliisin mukaan noin 100 000 ihmistä.
Ihmisten lisäksi kadun varrella nähtiin pari aitolaista hakaristit selässään."...nähtiin pari aitolaista hakaristit selässään."
Lienevät ainoita jotka kannattavat näitä antigender uskovia.- Anonyymi00015
Mummomuori2 kirjoitti:
"...nähtiin pari aitolaista hakaristit selässään."
Lienevät ainoita jotka kannattavat näitä antigender uskovia.Olisikohan ollut mukana se sama heppu, joka oli muutama vuosi sitten aitolaisten porukassa kadulla ja oli vielä varustettu ulostepussilla, josta heitteli jätöstä kadulle.?
Pe.ku
- Anonyymi00013
ArtoTTT
Kyllähän kulkueen "suvaitsevaisuus" oli valtavaa.
Haista ***** Rowling
https://www.iltalehti.fi/palat/a4e4a0b4-5208-473f-b951-e3a72ff3109c- Anonyymi00014
Ei sen suvaitsematonta kuin aito avioliitto ry:n mielenosoitus kadunlaidalla. Vain toisillako on kritisoida?
- Anonyymi00016
Juu, muutama aitolainen hyökkäsi estämään väkivalloin marssia.
Heillä oli mukanaan kyltti, "”Jeesus ja aito avioliitto”.
Poliisi esti kyseisen aitolaisten väkivaltaisen hyökkäyksen .
"Välikohtaus Pride-kulkueessa: ”Yhtäkkiä poliisit hyökkäsivät”"
ttps://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a53dfed0-70d6-4df9-a953-2c4855a99991
Pe.ku
- Anonyymi00017
KD ja persut ovat itse olleet laatimassa Suomeen lakeja, eivätkä nyt ymmärrä, että heidän on itse niitä noudatettava.
On myös oltava hallituksessa mukana tukemassa niitä lakeja.
Räsänenkin sai tuomion laista, jota oli itse laatimassa.- Anonyymi00018
Sama on toistunut aina,
Huitovat sokeudessaan pelkästään itseään. - Anonyymi00019
Juu, se kolahtaa heillä omaan nilkkaan.
Aitolaisista osa on vaatinut itselleen oikeutta syrjiä muita, vaikka se on laissa kielletty
Pe.ku
- Anonyymi00020
Helsinki Pride 2026 on nyt myös ollut järjestelyiltään parhaiten onnistunut ja osallistujat ylistävät kaiken menneen hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2291974
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2601164- 20995
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125696- 38679
Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤224658Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa201587- 51425
- 38418
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell42412