Hän toi lapsuudessani turvaa ja loi kunnioitusta Suomen maata ja sen kansaa kohtaan. U.K.K. toimi heikompien puolesta, että köyhien perheiden lapset eivät aivan nälkään nääntyisi, silloin alkoi lapsilisien maksut - ensin neljä kertaa vuodessa ja myöhemmin joka kk. Vaikka mitä hänestä puhuttaisiin ja kaunaa jotkut jaksaisi kantaa, on kokonaiskuva todella vaikeana ajanjaksona kaikin puolin positiivinen, kun Suomen kansan hyvinvointia rakennettiin Kekkosen johdolla. Suomi oli velaton ja töitä riitti ihmisille - jopa ilman koulutusta, mikä on aivan täysin toista, kuin nyt on! Kun Koivisto tuli Kekkosen tilalle, turvallisuuden tunne haihtui ja pelko tulevasta hyökyi silmille jättiaallon lailla ja tässä sitä sitten ollaan tyhjän pussin kanssa, Suomen kansa.
Minulle Kekkonen oli Ainoa Oikea Presidentti
Anonyymi-ap
33109
3Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Hän oli kommunisti
PERSUJEN VENNAMO OLI PÖPI
Isä Veikko oli hieno mies
Ja vitut ollut kekkonen kainuussakin antoi köskyn aikanaan kun matimäkeen kommreita lahdattiin 🤫
Kekkonen oli skinhead
OI MAAN SUURI ISÄ, LÖIT NATSEILLE LUUN KURKKUUN.
Kekkonen oli nuorena fasisti
Vaikka Kekkonen oli nuorena kansallismielinen ja mukana heimosodissa, hänen linjansa erkani avoimesta fasismista 1930-luvun alussa. Vuonna 1932 hän erosi AKS:stä yhdessä yli sadan muun maltillisen jäsenen kanssa, koska järjestö tuki fasistista Mäntsälän kapinaa.
Ja Suomessa oli Ladat ja Mosse ja Volgat muodissa. Ihmisten rahat meni korjaamoille. Ja ku NL kaatui alkoivat länsiauto tulla todella maahan ku KEKKONEN kuoli niitä alkoi tulla enemmän katukuvaan enemmän..
Kekkonen ja Mannerheim kukistivat Mäntsälän kapinan ja kielsivät Lapuanliikkeen kansaa hajoittavana toimintana. Oikeat valtiomiehet pyrkivät aina yhdistämään kansaa.
Vielä 1960-luvulla länsiautot olivat heikkoja romuja verrattuna Volgiin, Mosseihin ( ja Ladoihin 70luvun mallit) ja ainoat helposti saatavilla olevat mallit, jotka kestivät Suomen tieverkkoa.
Mäntsälän kapinan kukisti Ukko-Pekka Svinhuvud
Täysjärkisille Kekkonen on maanpetturi.
Muistan kun ensimmäiset vaalit oli odotuksessa saada kekkoselle seuraaja niin kysyin "milloin valitaan seuraava kekkonen?"
😄😄
Onhan sekin suuri siunaus että suomi on joskus saanut pitää niin kauan hyvän johtajan. Yleensä kun jossain maassa juuttuu sama johtaja pallille niin se on paha johtaja.
Kekkonen oli keskustalainen oikea kansan presidentti. Otti toki liikaa valtaa muttei käyttänyt sitä omaksi hyödykseen.
Koivisto sitten edusti kovaa pankkiliberalismia ja halonen oli höppänä.Ahtisaari oli huudossa ulkomailla muttei suomessa.
Niinistö on nykyajan toiseksi paras ja stubbi näyttää kyllä reikänsä hoitavan.
Se oli sitä aikaa, kun oli pakko nöyristellä itään päin. Siksi Kekkonen oli oikea presidentti Suomelle, ettei alkanut olemattomilla voimillaan uhoamaan.
Persujen oppi-isä Siitoin heitettiin tyrmään.
Hieno mies
Kenraali Adolf Ehrnrooth totesi, että Kekkonen hoiti idänsuhteet ryyppäämällä. Ja tämä oli arvostava toteamus telkkarissa taannoin.
Nikita oli Urkin hyvä ryyppykaveri ja kävi täällä Urkin synttäreilläkin.
Venäläiset suhtautuvat epäluuloisesti tyyppeihin, jotka eivät juhlissa ryyppää isäntien tavoin.
AI:
Kekkonen isännöi ja osallistui usein raskaisiin illanistujaisiin Neuvostoliiton johdon, kuten Nikita Hruštšovin kanssa. Hänen kerrotaan kestäneen suuria määriä väkeviä alkoholijuomia säilyttäen silti toimintakykynsä ja neuvottelutaitonsa paremmin kuin keskustelukumppaninsa. Alkoholin ja saunomisen yhdistelmällä oli merkittävä rooli luottamuksellisten suhteiden rakentamisessa ja ylläpitämisessä itänaapuriin. Kekkonen onnistui usein saamaan neuvotteluissa etulyöntiaseman tilanteissa, joissa toinen osapuoli saattoi menettää arvostelukykynsä alkoholin vuoksi.
Niinhän nykyäänkin ulkosuhteet on henkilösuhteita. Jos pomot ei tykkää toisistaa niin mailla on huonot välit.
Menetetyn Karjalan palauttaminen oli Kekkosen unelma, joka jäi toteutumatta.
Sanovat, että Jeltsin olisi antanut Karjalan kaljapullosta, mutta Koivisto ei huolinut, koska mukana olisi tullut niin paljon "roinaa".
-miksi sinulla ei ole tukkaa, lapinmies kysyi
-tukka ja järki eivät pysy samassa päässä, Kekkonen vastasi
-kumpi lähti ensin, lapinmies jatkoi
Tohtori Heikki Urmas väitti, että Kekkonen vetkutteli virasta luopumista, koska ei halunnut Koivistosta presidenttiä.
Yritti viivyttää suomen kaatumista, joka tänään on päätynyt raatorähmällään -asentoon.
Hän ei olut biseksualisti kuten nykyinen
Urkin pään kallistuttua Manu alkoi brorin, liikasen ja holkerin kaa putsaa hyybat ja omaisuudet hyväkäspiireille.
Juuri näin tapahtui. Heti UKK:n kuoltua pääsi Kokoomus vuoden päästä hallitukseen ja alkoi Suomensyöjät tekemään työtään.
Noin valitettavasti kävi.
Mitä se Kekkonen ryssien kanssa niin kaveerasi, olisi aloittanut sodan Neuvostoliittoa vastaan, niin olisi ollut oikea, isänmaallinen suomalainen!