Matteus 24
34 Totisesti minä sanon teille: tämä sukupolvi ei katoa, ennenkuin kaikki nämä tapahtuvat.
YLI 2000 VUOTTA VANHOJA IHMISIÄ ASUU JA ELÄÄ ISRAELISSA HALLELUJAA
14
<50
Vastaukset 14
- Anonyymi00001
Eihän ihminen koskaan katoa, vaan hänellä on kuolematon sielu. Osan ajasta se viettää tällä maapallolla.
- Anonyymi00002
Lausetta on vaikea kääntää ja tulkita. Muualla Raamatussa Jeesuskin kumoaa tämän ensi kuulemalta ymmärryksen: 'Kukaan ei tiedä, ei edes Poika vaan Jumala yksin'.
Sukupolvi saattaa tarkoittaakin sukukuntaa eli juutalaisia.- Anonyymi00007
Siis Raamattu ei ikinä tarkoita sitä mitä siinä lukee ????? !!!!!
Vaan aina ihan sitten jotain muuta !!!!! ?????
JA SITÄ PITÄISI USKOA ?!
Tilaan Aku Ankan ja rupeen lukee sitä.
- Anonyymi00003
Ei ihminen mihinkään katoa. Joutuu joko taivaaseen tai helvettiin.
Pieni hetki eletään täällä maan päällä. - Anonyymi00004
Mutta eihän tuossa sanota mitään, että ihmiset asuisivat ja eläisivät Israelissa. Aloittajalla on siis tosi alkeellinen älykkyystaso ja ymmärrys. Pistelee omiaan ja kaikki mitä pistää omanaan on tyhmää ja väärin. Taitaa olla joku ateisti tai liberaali. Heillä ei riitä järki tulkitsemaan Raamattua, vaikka kovasti aina yrittävät.
- Anonyymi00008
YLI 2000 VUOTTA VANHOJA IHMISIÄ ASUU JA ELÄÄ ympäri maailmaa HALLELUJAA
🤣
- Anonyymi00005
Se sukupolvi, joka näkee Israelin paluun. Ota kokonaisuus jakeesta 32 lähtien.
Matteus 24:
32 Mutta oppikaa viikunapuusta vertaus: kun sen oksa jo on tuore ja lehdet puhkeavat, niin te tiedätte, että kesä on lähellä.
33 Samoin te myös, kun näette tämän kaiken, tietäkää, että se on lähellä, oven edessä.
34 Totisesti minä sanon teille: tämä sukupolvi ei katoa, ennenkuin kaikki nämä tapahtuvat.- Anonyymi00013
Sama sukupolvi, joka näki Israelin uudelleensyntymisen 1948, näkee Jeesuksen paluun kuninkaana. Tuo sukupolvi on nyt 78-vuotiaita.
Toisessa kohtaa Jeesus sanoi, että hänen kuulijoidensa joukossa kaikki eivät maistaisi kuolemaa ennen kuin näkisivät kaiken tuon. Johannes tosiaan näki, ilmestyksessä.
- Anonyymi00006
Liian suurta osaa tässä näyttelisi Israel, joka on katkaistu viinipuusta ainakin toistaiseksi. Ei ole ollut merkkiäkään heidän kääntymisestään kansana, vaan yksittäisiä juutalaisia löytää uskon, pikku hiljaa. Suurin osa on kuollut uskomattomana. Muuta tietä ei ole kuin Jeesus K.
Näyttää, että suurin osa ihmiskuntaa menee kadotukseen uskottomina tai väärällä uskonnolla. Tämä on kipeä asia niin kuin kristittyjen vainotkin ja rassaa pahasti.- Anonyymi00014
Israelin uudelleen syntyminen, yhdessä päivässä, 1948, aloitti viimeisen sukupolven. Ahdistuksen aika loppuu ja Jeesus palaa meidän omiensa kanssa maan päälle kuninkaana, kun Jumalan kansan, Israelin jäännös yhteen ääneen huutaa häntä avukseen, Messiastaan.
Jaakobin ahdistuksen aja päätarkoitus on kääntää Jumalan kansa takaisin Jumalansa puoleen. Israel ja juutalaiset näyttelevä olennaista osaa näissä tapahtumissa. Tässä on välissä ollut tämä kahden tuhannen vuoden kirkon aika (ei minkään katolisen pakanauskonnon, vaan Jeesuksen omien seurakunnan, kirkon). Se päättyy ylöstempaukseen, jospa jo pian.
- Anonyymi00009
Ei ole Jeesus vielä tullut
Yli 2000 vuotta vanhoja juutalaisia asuu Israelissa
Matteus 24
27 Sillä niinkuin salama leimahtaa idästä ja näkyy hamaan länteen, niin on oleva Ihmisen Pojan tulemus.
28 Missä raato on, sinne kotkat kokoontuvat.
29 Mutta kohta niiden päivien ahdistuksen jälkeen aurinko pimenee, eikä kuu anna valoansa, ja tähdet putoavat taivaalta, ja taivaitten voimat järkkyvät.
30 Ja silloin Ihmisen Pojan merkki näkyy taivaalla, ja silloin kaikki maan sukukunnat parkuvat; ja he näkevät Ihmisen Pojan tulevan taivaan pilvien päällä suurella voimalla ja kirkkaudella.
31 Ja hän lähettää enkelinsä suuren pasunan pauhatessa, ja he kokoavat hänen valittunsa neljältä ilmalta, taivasten ääristä hamaan toisiin ääriin.- Anonyymi00011
Tuossa on jakeuissa 27-31 tämän asian ja aiheen kokonaisuus ja ydin. "Ei ole Jeesus vielä tullut"
- Anonyymi00012
On väärin ajatella ettei Israel pelastu.
Siellä pelastuu homotkin.
Joskin ei Jeesus niin eikä siitä puhunut, mutta niin vain pitää ajatella ja siunata Israelin homotus eikä ajatella että ovat millään tavalla, valittu kansa, muka eksyneet.- Anonyymi00015
Juutalaisista kaksi kolmasosaa tuhoutuu pedon kourissa. Kolmasosa pelastuu, uskoo Jeesukseen ja huutaa häntä avukseen Messiaanaan. Vasta, kun tuo tapahtuu, että Israel kansana kääntyy Jeesuksen, Messiaansa puoleen, Jeesus palaa näkyvästi maan päälle. Me, hänen seitsemän vuotta aikaisemmin ylöstempaamat, seuraamme häntä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen271539- 751289
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔841241Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m101074Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t1291035- 72936
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.90899Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok143737Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast52722Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.86697- 146614
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää54613- 50599
- 28598
Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t13589Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua91587Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä23581- 37568
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.94566- 46553