Kyllä, Maailmanpankin tilastojen mukaan Suomi oli vuonna 1988 bruttokansantuotteella mitattuna maailman kahdeksanneksi rikkain maa. Tämä sijoitus perustui asukaskohtaiseen kansantuotteeseen, joka eli tuolloin voimakasta nousukautta ennen 1990-luvun alun syvää lamaa.Haluatko tietää:Miten Suomen verrokkimaat (kuten muut Pohjoismaat) sijoittuivat samassa tilastossa?Mikä on Suomen nykyinen sijoitus BKT:lla mitattuna?
Vastaukset 13
- Anonyymi00001
1970 luvulla suoomeen syntyi tukipummien alkujoukko.
- Anonyymi00002
Satama jätkä pisti rahaa omaan taskuun ja tukipummien taskuun.
- Anonyymi00003
Kekkosen jälkeen suomi on mennyt vain alaspäin.
APUKOULUTASON MATEMATIIKALLA TÄMÄKIN ONNISTUU!- Anonyymi00004
Kekkonen loi maajussien tukijärjestelmän ja nöyryyden venäläisiä kohtaan sekä karkotti miljoona suomalaista ulkomaille.
- Anonyymi00005
Halonen hali Putinia ja sai sieltä valtavan Somaliläjän helsinkiin demarikarjakseen .
- Anonyymi00006
Anonyymi00004 kirjoitti:
Kekkonen loi maajussien tukijärjestelmän ja nöyryyden venäläisiä kohtaan sekä karkotti miljoona suomalaista ulkomaille.
Maataloutta tuetaan koko eurostoliitossa
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Maataloutta tuetaan koko eurostoliitossa
Tuskin Kekkosen käsialaa se
Anonyymi00005 kirjoitti:
Halonen hali Putinia ja sai sieltä valtavan Somaliläjän helsinkiin demarikarjakseen .
Koivisto kylläkin otti somalit tänne Suomen riesaksi.🌹☠️👎
- Anonyymi00008
Vasemmistoaate tuli vahvaksi Kekkosen jälkeen ja tämä suisti talouden kohti pudotusta. Missä näette vauraan ja menestyvän vasemmistolaisen maan eli sosialismin?
- Anonyymi00009
Vasemmistoaate on luotu ainoastaan ottamaan, ei antamaan. Tässä syy talouden kurjuuteen.
- Anonyymi00010
Tuhottu on hyvinvointi. Kokoomus päästettiin hallitukseen.
- Anonyymi00011
Kokoomuksen johdolla aloitettiin maamme rahvarantojen jako ulos liian löysillä vakuuksilla, seurauksena pankkikriisi
Kokoomus on saannut jatkaa samaan malliin Persujen tukemana typerien äänestäjien ansiosta. Kokoomus vei meidät markkinatalouteen EU:n ja kurjuuteen.
Kannattaa miettiä kenelle seuraavaksi äänenne annatte jos muutosta haluatte. - Anonyymi00012
Kun demari Koivisto päästi kokoomuksen sotkemaanSuomen asoita on asiat menneet päin helvettiä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921582
- 831062
- 68985
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su385981Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t177924- 94851
- 64633
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on60622Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta170603- 37598