tarvitsee uuden pesäjutun niin kun pesivät kai 2-3 kertaa kesässä, kun itse jättiläinen rakentaa hienon uuden kallis juttu ... jos tuntipalkkoja laskisi..
jotenkin hassua kun pikkulinnut kirjosiepot..
Anonyymi-ap
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Luulin että linnut pesisivät vanhoihin koloihin, pesiin tai linnunpönttöihin. Tarvitsevatko ne aina uudet pesät joka kerta? Linnunpönttöjen suuaukon läpimitan kanssa kannattaa olla tarkkana. Oravat ja minkit ovat viheliäisiä tuholaisia mitä tulee linnunpöntöissä pesiviin lintuihin. Sopivan suuaukon koko kannattaa tarkistaa luotettavilta tahoilta jos niitä alkaa itse väsäämään.
Suuaukko ei saa olla liian pieni eikä liian iso, vaan sopiva. Metallinen pelti asetetaan vissiin sen takia suuaukon ympärille jotteivät tikat pääse koputtamaan suuaukkoa isommaksi kuin millaiseksi ihminen on sen valmistanut.