Koska yhdellä videolla tubettaja paistaa pihviä keittiössään, se oli ilmeisesti väärin tehty. Ensin vegaani kehuu tubettajaa kun hän pitää eläimistä, mutta ei ymmärrä miksi tubettaja toisella videollaan paistaa pihviä ja syö sitä, siis syö eläintä! se on kauheeeta se.
https://www.youtube.com/watch?v=_vDjHYFsXqM
https://www.youtube.com/watch?v=_vDjHYFsXqM
Vastaukset 17
Vanhimmat
Katsokaa videolta minkä näköinen se vegaani on! Tuon näköiseksi tulee kun syö pelkkiä kasviksia. Ihan kuin noita jostain elokuvasta, jostain todella pahasta elokuvasta.
Uli, uli. Koska ite syön läskiä ja sikiöitä, niin muidenkin pitää syödä...
Teit niin tai näin, aina väärinpäin :)
On se. Eläimet on annettu kyllä ihmisten käytettäviksi erilaisiin tarpeisiin, ruoka, vaatetus.. mutta ihmisen kuuluu arvostaa ja kunnioittaa eläintä. Kohdella häntä hyvin ja yksilönä, ei miljoonien dollareiden kiilto silmissä, huonoissa oloissa, häkeissä ja karsinoissa. Aikoinaan intiaanit kunnioittivat saaliseläintä, pyysivät saaliilta saalistukseen lupaa. Nämä eläimet kulki villeinä ja saivat onnellisen elämän. Ei niitä rahan kiilto silmissä lihotettu ja antibiooteilla myrkytetty.Kaksi aivan eri taajuudella kulkevaa asiaa, jos ymmärrätte.🤷♀️
Ja jos ja kun lihaa pystytään tuottamaan ilmasta laboratorioissa, ihminen voi taas syödä lihaa niin ettei kädet ole viattomien eläinten verentahrimat.🤷♀️
No ei ihan ilmasta, eläinsoluja siinä käytetään kasvatusalustana
Osut asian ytimeen, vaikka se ydin perustuu maailman suurimpaan rikokseen ja valheeseen.
Nuo saatanalliset säkeet ovat peräisin Raamatusta "eläimet on annettu ihmisten käytettäviksi...."
Sitten omaan ajatteluun kykenemättömät toistelevat niitä jonkinlaisena totuutena ja elävät sen mukaan.
Tämä on johtanut mielipuoliseen hulluuteen, teolliseen eläinten tuotantoon ja tappamiseen, käsittämättömissä mittasuhteissa, pelkästään pienessä Suomessa satoja miljoonia vuodessa, maailmassa satoja miljardeja. Raamatun oppien mukaan eläimistä on tullut hyödynnettävää materiaalia, vaikka joku lihaa syövä ihminen ei todellisuudessa ole possua arvokkaampi eläin.
Uli uli. Vuh vuh. Trollolloo.
Ongelma on se, että proteiinipitoinen liha maistuu hyvältä ja vie nälän tunteen paremmin kuin muu.
Vai olisiko kuitenkin niin, että sitä on helposti saatavilla? Jos olette maistelleet lihaa ilman mausteita ja paistopintaa, niin se ei maistu oikein miltään ja voi haista pahalta.
Olen opetellut tofun laittamista. Eilen tajusin oppineeni lopultakin sen maustamisen ja oikean rakenteeseen saattamisen. Oikea suutuntuma ja mausteet tekee siitä lihaa paremman ja vie nälän yhtä hyvin kuin liha.
Anyway, vaihtoehtoja on aika vähän. Jos kenellä hyvien kasvispihvien ohjeita, niin laittakaa tulemaan. Falafelit maistuvat suuhuni edelleen homeelta.
Kokeile ihan maitokaupassa myytävää vebabbia.
Vaihtoehtoja lihalle on kymmenittäin, tosin jos asut pienellä paikkakunnalla, eikä ole S-kaupan Prismaa, tai K-City Markettia, valikoima voi olla suppea, etenkin maalaispaikkakunnilla on vanhoillista ja Junttia porukkaa, uusille tuotteille ei ole kysyntää.
Jouluna ostin vege kinkun ja se oli paremman makuista, kuin porsaan lihan, miksi ei vaan ole myynnissä ympäri vuoden.
Seitan on tofua parempaa, Prismassa myytävät Vekonileikkeleet niin hyvän makuisia, parempaa kuin liha, jotta ongelma on siinä, ettei syö koko pakettia kerralla, maksaa alle 2e ja proteiinia enemmän kuin lihassa.
Kukaan ei tarvitse oikeasti enää lihaa yhtään mihinkään.
Voitsitko vaan suosiolla muuttaa helsinkiin, niinkun muutkin vihreät ja sateenkaariväet. Eiköhän se olisi ihan kaikkien kannalta parasta niin.
Hei hyvä! Kirjoitin ylös vekonileikkeet ja vebabin. Haluan maistaa niitä. Olen luultavasti nähnytkin, mutta jättänyt korkean jalostuksen tuotteina hyllyyn. En erityisesti välttele sellaista, vaan paremminkin ajattelen ihan liian paljon kaikkea.
Vaasan Baba hummis - Paahdettu sipuli on ollut viimeisin "maistuu hyvältä" löytöni, enkä ole todellakaan tutkinut sen lisäaineita.
Minä olen sekasyöjä eikä kiinnosta vit tuakaan kasvisburgereiden ölinät.
Sinun mielipiteellä, eikä kiinnostuksilla ei ole mitään merkitystä kenellekään. Olet vain tapettujen eläinten lihaa paskaksi prosessoiva mädättämö.
Olen syönyt lihaa viimeksi 30v sitten.
En ottaisi lihaa pois lapsilta, enkä raskasta työtä tekeviltä. Muut pärjäävät hyvin ilman.
Eläinperäisessä proteiinissa jotain, mitä hiukset tarvitsevat. Jotain tärkeää muullekin elimistölle siinä on pakko olla. Kasvisperäinen kalsium ei imeydy niin hyvin.
Lainsäädäntö on avainasemassa, ja maataloustuki. Tuet pois, niin ei ole eläinten keskitysleirejäkään.
Ihan hullua kasvattaa karjaa niin kylmässä, että pitää rakentaa maataloustuella seinät ympärille.
On olemassa rotukarjaa mikä kestää kylmää, kuten ylämaankarja. Mutta viherpiipertäjien takia niitäkin varmaan joudutaan pitämään ilmastoiduissa ja lämmitetyissä halleissa. Vaikka niille sopisi ulkoilma paljon paremmin ja ne varmasti itse pitäisivät enemmän luonnollisesta elämästä betonihallin sijaan.
Ei tarvisi kuin pellon ja sinne karjan, ne söisivät mitä löytäisivät, ja talveksi heinää jota heittäisi pellolle niille. Yhdellä pellollisella karjaa ruokkisi satoja ihmisiä.
Mutta pellot on varattu kasvissyöjien käyttöön, kasvatetaan moskaa niitten syötäväksi. Niistä on kauhea haitta luonnolle ja eläimille, ja myös muille ihmisille.