IL tänään:
Valtiovarainministeriön luovuttamasta aineistosta ilmenee, että Garden Helsingin ”hakemus” oli tosiasiassa lainatakausta koskeva sivun mittainen pätkä diaesityksessä. ”Hakemus” on otsikoltaan ”esitys valtiolle” ja sisältää hankkeen perustietoja. Osa tiedoista on peitetty liikesalaisuuksin vedoten.
– Hanke-esityksen loppuun olen lisännyt sivun, ”esitys valtiolle”, jonka toivoisimme olevan keskustelun/hakemuksen pohjana, hankeyhtiön toimitusjohtaja Ilkka Kilpimaa kirjoittaa valtiovarainministeriölle lähettämässään sähköpostissa.
Esityksessä esitetään, että valtio antaisi 110 miljoonan euron suuruisen ehdollisen lainatakauksen areenan omistavan kiinteistöyhtiön seniorlainarahoittajille.
Tapasi Orpon esikuntaa
Projektia lobannut entinen ministeri Jan Vapaavuori on julkisuudessa kertonut maininneensa Garden Helsinki -hankkeesta pääministeri Petteri Orpolle (kok) ”ohimennen”. Iltalehden saamista sähköpostiviesteistä käy kuitenkin ilmi, että Vapaavuori kertoi tapaavansa asian tiimoilta myös Orpon esikuntaa sekä Helsingin tulevan pormestarin Daniel Sazonovin (kok).
– Tapaan torstaiaamuna pääministerin esikuntaa ja Helsingin todennäköistä tulevaa pormestaria Daniel Sazonivia asiassa. Teidän jatkuva tukenne hankkeelle on luonnollisesti samalla ensiarvoisen arvokasta, Vapaavuori kirjoittaa valtiovarainminsteriön kansliapäällikkö Juha Majaselle ja budjettipäällikkö Mika Niemelälle osoittamassaan viestissä.
Viesti, josta suurin osa on salattu, on lähetetty 4. helmikuuta 2025 eli noin kaksi kuukautta ennen kehysriihtä, jossa päätös investointituesta syntyi.
Ja kaiken tämän KOK, PERSUT, KD, RKP hyväksyi yksimielisesti !!!!!
– Toistan arviomme, että meille käy niin suora tuki (perinteinen tapa), jonka tulisi mielestämme olla vähintään noin 30 miljoonaa euroa tai vaikutuksiltaan sitä vastaava valtiontakaus.
Pääministeri Orpon hallitus myönsi Garden Helsingille lopulta 35 miljoonaa euroa ehdollista investointiavustusta osana kevään 2025 kehysriihen päätöksiä. Tuki on herättänyt lukuisia kysymyksiä ja saanut opposition älähtämään tuen antamisesta löyhin perustein.
Näin orpopurra juoni kymmenet miljoonat !
Anonyymi-ap
1
<50
Vastaukset 1
- Anonyymi00001
YLE:n uutisista voi lukea, mitä hallituspuolueiden (kok, persut, rkp, kd) ministerit puoliväliriihessään tiesivät Helsinki Garden -hankkeesta. Ministeriön kielteistä kantaa ei huomioitu, joten hankkeelle myönnettiin hallituksen puoliväliriihessä 35 miljoonan ehdollinen avustus.
Lobbauksesta ei tehty ilmoitusta rekisteriin.
https://yle.fi/a/74-20235167
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 751220
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔821137Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen241095Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t129965Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6918- 60854
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.73724Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132682Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast50652Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80632- 48547
Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua90540- 25512
- 36495
Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t11490- 110485
- 43477
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää40448- 19446
- 33405