Kalliit kokeilulääkkeet ja yleisesti kalliit lääkkeet
eivät ole enää kaikille mahdollisia.Suomessa ihmisen
terveys ei enää ole ykkösasia.Tämä oli tietysti
tiedossakin vimmaisen säästöpolitiikan takia?
eivät ole enää kaikille mahdollisia.Suomessa ihmisen
terveys ei enää ole ykkösasia.Tämä oli tietysti
tiedossakin vimmaisen säästöpolitiikan takia?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyseessä on ahneiden sairauksien kustannuksella rikastumaan pyrkivien kapitalistisen riistotalouden lääkejätit, jotka tuovat uusia kalliita lääkkeitä veronmaksajien maksettavaksi.
Nyt porvarihallituksen persut ovat tulleet vasemmistoa vastaan ja marxilainen SDP voi vaalivoittonsa jälkeen jatkaa kansainvälisen kapitalismin lääkeyhtiöiden kurittamista.
Myös ulkopoliittisesti marxilaiset demarit kulkevat voitosta voittoon. Trump uhkaa vetää amerikkalaiset sotilaat pois Euroopasta ja Natosta, jolloin marxilaisten demarien ikuinen toive toteutuu.
Marxilaisten demarien toive on, että Suomen yliopistot kehittävät itse lääkkeet ja valtion oma lääkeyhtiö tuottaisi lääkkeet, kuten Valtion kuvaputkitehdas tuotti telkkarin kuvaputket.
Ei naurata porvaria, kun yhteiskunnallistaminen kulkee voitosta voittoon.
Aseiden ja asejärjestelmien ostossa ei hinnoilla ole väliä.
Maailman kalleimpien hävittäjien lisäksi ollaan nyt ostamassa n. puolen miljardin Saab-tutkakonetta.
Ukrainan sodan jatkamiseen menee myös jatkuvasti enemmän rahaa eikä säästöjä tehdä maahanmuuton kuluista.
Näin on asiat nyt priorisoitu.