Ryanairin kone lähti kreikan thessalonikista, niin lentokoneen ikkuna meni rikki. Ja ikkunan vieressä ollu mies alkoi imeytymään ikkunasta ulos. Mutta vaimo sai pidettyä miehen jalasta kiinni ja lentokone palasi kreikkaan.
Mutta jos mies ois ollu sinkku, ei ois kukaa pitäny kiinni ja siitähän se ois lentäny ikkunasta ulos. Että ei oo kivaa sinkulla.
Mutta jos mies ois ollu sinkku, ei ois kukaa pitäny kiinni ja siitähän se ois lentäny ikkunasta ulos. Että ei oo kivaa sinkulla.
Vastaukset 27
Vanhimmat
En taida enää ostaa istumapaikkaa ikkunan vierestä. 🤔
Täytyy kans jatkossa muistaa, että käytävä paikalle. Tosin en oo viimeaikoina enää muutenka lentäny mihinkää.
Mä istun aina ikkunan vieressä koska olen lentopelkoinen ja varsinkin laskeutuessa ja noustessa ja ennen kaikkea turbulanssin osuessa kohdalle mielenrauha säilyy paremmin kun pystyn omin silmin tarkkailemaan, missä mennään.
Mulle on kans ollu aina tärkee, että nään omin silmin missä mennään. Kyllähännse lentokapteeni kuuluttaa, mutta en koskaa saa siitä mitään selvää. Siitähän on se vitsikin, että kaikilla lentokapteeneilla on matala epäselvä ääni. Mutta jos ikkuna menis rikki, niin ainaki tällänen laiha sujahtas siitä läpi. Joskus oon oikein ihmetellykin moten pienestä mahtuu.
Jos se olis ollu palstan sinkku, niin sillä olis olu jesaria mukana ja se olis teippaillut ahterinsa kiinni ikkupokiin.
Ei se tosiasiallinen voimakas imuvirta kestä kovinkaan pitkään, kun se paine tasaantuu aika nopeasti. Toki jos hartiat mahtuvat helposti ikkuna-aukosta, niin eipä siinä montaa sekuntia tarvitakaan. Jos tilanne ei olisi niin saakutin pelottava, niin akveria voisi helposti auttaa lyömällä pari muuta ruutua rikki.
Tilastollisesti parhaat paikat koneessa on takaosan puolivälin tietämillä ja nimenomaan käytäväpaikat.
Niin palstasinkut onki vähän kekseliäämpiä. Selviintyy vaikeemmistaki tilanteista.
Niin ja kun putoaa, niin muistaa miettiä positiivisia...
Siinä 3-5 m korkeudella maasta voi miettiä, että on sitä tältä korkeudelta ennenkin hypitty.
Harva palstasinkkukaan taitaa silti jesarirullaa kantaa mukanaan lentokoneessa...
Nimenomaan, aina posin kautta! Jo lapsuudesta muistaa sen kuinka tippui pihakoivusta viiden metrin korkeudelta ja eniten sattui ne matkalla olleet oksat, ei se nurmimaa johon liito tyssäsi.
Ylipainoinen ei mahtuisi ikkunasta. Tekisi samalla uroteon kun tukkisi ikkunan. 🎖️
Sellanen USA size tyyppi.
Ihan tuurista olis kiinni. Jos sattuisi joku fat chick istumaan kuitenkin ikkunan puolella vieressä, niin jo posket tulppaisi reiän kivasti.
Ei tainnut olla turvavyö kiinni?
Että silloin tuli ei mahtuisi ikkunasta, mutta puristuksissa olisi.
10000 metriä korkeutta, jääkylmää ja aivot jäätyy.
Vilma
Lisäys. Että miten ois käynyt tälle sinkulle: yhtä huutoa tai ehkä ääni juuttuisi kurkkuun?
Kuin siinä pastillimainoksessa. Huurteista.
Vilma
Vatsan kohdalla olisi jumittanut.
xLiner
Joo-o. Minkähänlainen jumi? Hihhih. Käsilaukku vois karata. Jos putoisi Alpeille, oisko ötsimäinen kohtalo, kun ilmavirta tempaisisi laukun perään katsojankin samaa matkaa.
Vilma
No minä nyt ajattelin ihan peruspalstaätmiä otsikon sinkkuna. Puristakoot tiukemmin käsilaukkuaan.
xLiner
Sinkkumiehillähän on ns. Death Grip tai runkkarin ote, että peniksestä häviää tunto, kun puristaa liikaa, ettei sitten naisen kanssa enää tunnu miltään. Palstasinkku tarttuu penkistä treenatulla death gripillään eikä mikään häntä enää penkistä irroita. Hyvin tuossa siis kävisi.
Oli turvavöissä ja oli muutama muukin, kun vaimo pidellyt kiinni. Imu on niin kova ettei rouva hirmuinenkaan pitele miestä yksin, jos on ikkunasta imeytyäkseen ulos. Turvavyö taisi olla se oleellisin tae, että pysyi messissä.
Sinkut nyt joutaa taivaalle, vai miten sen nyt ottaa.
Nii-in. Oishan se noloa, jos jäisi Reinot käteen.
Vilma
Suurin osa palstalaisista taitaa olla kokoluokkaa, jotta peppu viimeistään olisi pelastanut.
Niin. Täytyy olla kaukaa vai korkealta viisas.
Vilma
Mä taas oon ymmärtäny, että sinkut on muita laihempia. Kun ei silleen ruoka ajoista tarvi välittää, ei oo lapsia ruokittavana, niin mitä sitä itekään yksin söis. Kauppakin on kaukana, kannattaako yhden leivän kyrsän takia lähtee.
Huoli pois. Miehen vaimo ja MUUT lähellä istuneet matkustajat tarttuivat häneen kiinni jaloista. Ts. vaimo yksin ei olisi saanut pidettyä kiinni.
Ikävästi tarina ei kerro mikä oli lentokorkeus. Ei tainnut olla 10 km korkeudessa.. siellä kun on 50-60 pakkasastetta - varma kuolema ja vähän vähemmissäkin pakkasasteissa.
- Sheena
Mehän ei tiedetä
työnsikö nainen miestä jaloista ulospäin vai vetikö.
Niinhä se on, kun siinä oli niitä muitaki pitämäsä. Mä kuitenki uskon, että se vaimon apu oli se ensmäinen ja ratkaseva nopee toiminta. Ei ne muut sieltä nojan takana ois ehtiny.
Moniko mietti, miten itse olis toiminut?