Ei lopu. Siksi työttömien syyllistäminen on lopetettava ja ryhdyttävä tarjoamaan töitä riittävällä palkalla.
Työttömyys on työnantajien pihtaamisen tulosta.
Loppuuko työttömyys pihtaamalla
19
124
Vastaukset 19
- Anonyymi00001
Työttömien tulee ryhtyä sosiaalityöntekijöiksi, sillä silloin heistä tulee rikkaita:
https://palkkadata.org/sote-alan-palkat/sosiaalityontekija-palkka/
Sosiaalityöntekijä palkka eri puolilla Suomea
Nyt olemme käyneet läpi, millainen sosiaalityöntekijä palkka on työehtosopimuksen, datan ja suositusten mukaan. Lopuksi on vielä hyvä kääntää katseet avoimiin työpaikkailmoituksiin ja katsoa, kuinka hyvin niiden palkkailmoitukset ovat linjassa muun infon kanssa. Samalla näkee, miten maantieteellinen sijainti vaikuttaa (vai vaikuttaako) tulotasoon.
Tässä muutamia poimintoja Duunitorista:
Lahti: Sosiaalityöntekijä (lastensuojelu), Päijät-Hämeen hyvinvointialue, 4 633 €/kk
Vantaa: Sosiaalityöntekijä (psykiatria), HUS Psykiatria, 4 100–4 305 €/kk
Espoo: Sosiaalityöntekijä (aikuissosiaalityö), Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue, 4 281 €/kk
Helsinki: Sosiaalityöntekijä (vanhuspalvelut), Helsingin kaupunki, 4 222 €/kk
Orimattila: Perhetyöntekijä, Päijät-Hämeen hyvinvointialue: 3 055 €/kk
Lohja: Sosiaalityöntekijä (kotoutumispalvelut), Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue, 4 281 €/kk
Oulu: Sosiaalityöntekijä (lastensuojelu), Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue, 4 505,02 €/kk
Mikkeli: Sosiaalityöntekijä (lapsiperheet), Etelä-Savon hyvinvointialue, 4 707,56 €/kk- Anonyymi00005
Sosiaalityöntekijä on haitallinen otus. Itse loisii isolla palkalla veronmaksajien kukkarolla ja jakaa vielä lisää veronmaksajien rahoja kaiken maailman hamppareille ja ammattiloisille ja kuppareille.
- Anonyymi00007
Anonyymi00005 kirjoitti:
Sosiaalityöntekijä on haitallinen otus. Itse loisii isolla palkalla veronmaksajien kukkarolla ja jakaa vielä lisää veronmaksajien rahoja kaiken maailman hamppareille ja ammattiloisille ja kuppareille.
Kysykää nyt herranjestas orpolta ja purralta lupaa tuohonkin älyväläykseen!
- Anonyymi00002
Virkoihin voi hakea jos niitä on tarjolla ja hakijalla on tarvittava koulutus ja työkokemus alalle. Eli palstan nenänkaivelijat voi jatkaa tumputtamistaan
- Anonyymi00003
tuli kakat housuun. Oli niin hupaisa aloitus.
- Anonyymi00004
Minä olin työnataja vielä 4v sitten.
Oikeastaan aloin vähentämään töiden tarjoamista jo 10v sitten kun aloin kirjaaman ylös kaikki itse tekemäni hommat ja laksemaan niiden tuoton.
Huomasin että oman palkkani ja kakkien kulujen jälkeen toin firman kassaan 70 000€.
Sitten katsoin mitä tilikauden aikana jäi firman voitoksi niin se oli 2000€.
Tajusin että minun työpanoksen tuotto valui työntekijöiden tuottavuuden kompensointiin 68 000€.
Testasin sitten tuota laskelmaa ja potkin 4 työntekijää pois ja jätin yhden minulle työakveriksi.
Totta tosiaan, seuraavat 6 vuotta firman tulos pyöri 50 000€ -60 000€ kieppeillä.
4v sitten jäin eläkkeelle kuten myös se viimeinen työntekijä.
Jokainen tajuaa ettei minulla ole niin iso eläke että olisin pystynyt pitämään niitä 4 työntekijää töissä, rahaa olisi palanut vuosittain jotain 60 000€
Ja jotta ei päästä taasen parkumaan että työnjohdon vika niin kerron että työ oli urakkatyötä tilaajan osoittamassa paikassa tilaajan työnjohdon alaisuudessa. - Anonyymi00006
Nyt olisi kaikkein tärkeintä että saadaan uusi hallitus, työttömyys-ministeri marttinen orpon ja purran johdolla eivät ainakaan saa mitään hyvää aikaiseksi!
- Anonyymi00008
Saadaanko sillä tuottavuus/palkka suhde paremmaksi?
- Anonyymi00009
Tarvittaisiin yhteiskunnallista asemnemuutosta.
- Anonyymi00010
Yhteiskunnan maksamat yritystuet pois niin alkaa työ laittamaan Kokoomusta kannattaville
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Yhteiskunnan maksamat yritystuet pois niin alkaa työ laittamaan Kokoomusta kannattaville
Yhteislunnassa on hiukan liikaa adennetta, jossa ihannoidaan erilaisilla sijoituksilla elämistä. On se houkan outoa, että työstä saa vähemmän etua, kun pitää työntekijän elättää sijoittajatkin.
- Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Yhteislunnassa on hiukan liikaa adennetta, jossa ihannoidaan erilaisilla sijoituksilla elämistä. On se houkan outoa, että työstä saa vähemmän etua, kun pitää työntekijän elättää sijoittajatkin.
ilman sijoittajia ei ole yrityksiäkään.
- Anonyymi00013
kenelle se työn tarjoaminen hyvine palkkoineen mahtaa kuulua ?
miksi työttömät ei perusta itse itselleen työpaikkoja, ainako se pitää jonkun toisen tehdä jota sitten haukutaan urakalla!
minkälainen aatemailma se on joka aina odottaa että joku toinen taho järjestää minulle hyvän elämän, niinkö ? - Anonyymi00014
ei suomella ole mitään mahdollisuutta pärjätä millään sektorilla jos jokaiselle keksitylle virkaihmiselle pitää maksaa kokonaisena 7000 e per kk !
mistä se raha löytyy?
ulkolaiselta velkarahoittajalta jota valtio vä'littää tyhjänpyörittäjille.
kuten nuo sosiaalityöntekijät yhtenä porukkana. - Anonyymi00015
Työttömyys johtuu lopulta työttömän omista teoista, koska ei muuta tilannettaan toiseksi!
Lapsellinen ainainen valittelu tänne sivuille ei muuta tilannetta, mutta valittelut jatkuvat syytellen toisia tahoja omasta tekemättömyydestä?- Anonyymi00016
Työttömyys johtuu työnantajien ahneudesta.
- Anonyymi00018
Anonyymi00016 kirjoitti:
Työttömyys johtuu työnantajien ahneudesta.
Jos työntekijä tuottaa työnatajalle niin eihän häntä kannata potkia pois.
Jos työntekijä tuottaa tappiota niin ainoa järkevä teko on potkia kyseinen työntekijä pois.
Edelleen on se harhaluulo että työnataja ahneuksissaan potkii tuottavan työntekijän pois, luuletteko tosiaan että yritys tienaa sillä että kukaan ei tee sitä hommaa jota poispotkittu teki?
Jos työntekijä tuottaa tappiota niin silloin yritys välttyy tappiolta kun potkii työntekijän pihalle, onko se sitten sitä ahneutta?
Aivan liikaa nähdään niitä yrityksiä jotka ajautuvat konkurssiin kun eivät tee niitä kipeitä päätöksiä kulujen leikkamiseen.
- Anonyymi00017
Jos ei ole itsemurhat lisääntynyt työttömien päivärahojen saannin kiristystä vuoksi niin nyt ainakin lisääntyy.
- Anonyymi00019
Se on hyvä asia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7053060Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E72963- 42837
- 69776
- 88637
Olen pahoillani
Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi43569Poutalan onnettomuus
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit50541Harvinaisin persoonallisuustyyppi
Vihdoin löytyi selitys sille mitä olen. En olisi uskonut että löytyisi. Signs You Are the Rarest Personality Type o80475Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta
Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k25470Taisin vihdoin saada sinut ulos luuristani stalkkeri
Et selvästikään ole niin pätevä kuin luulet. Tai minä niin huono.82461