Tällä viikolla uutisissa on kerrottu, että kela ei enää automaattisesti korvaa kaikille kalliita syöpälääkkeitä automaattisesti. Tässä taas yksi seuraus Suomen pahasti epäonnistuneesta kokoomusvetoisesta politiikasta. Rahaa riittää Ukrainan korruptiopesäkkeisiin lähetettäväksi sekä turhien ja kalliiden aseiden ostamiseen ulkomailta, mutta oman kansan hyvinvoinnista voidaan aina tinkiä. Jokohan suomalaiset viimeinkin heräävät ja huomaavat kusetuksen? Politiikan suuntaan pitää nyt vaatia täydellinen muutos.
Vastaukset 6
- Anonyymi00002
Suomen päättäjät nukkuvat varmasti yönsä paremmin, jos suomalaisilta perityillä verovaroilla kustannetaan Ukrainan hallinnon kultaisia vessanpyttyjä eikä Suomen terveydenhuoltoa. Tämäkin on eräänlainen arvovalinta.
- Anonyymi00003
Se on tätä kuuluisaa stubbilaista arvopohjaista realismia. Ukrainan korruptio ja Amerikan aseteollisuuden voitot ensin ja vasta sen jälkeen kotimaan tarpeet. Eipä voi muuta sanoa kuin täyttä idiotismia.
- Anonyymi00004
se taitaa kela pummien äänet raikua? no tuo yksi syy mennä töihin pois veronmaksajien taskuilta huom. minä en tiedä mistään mitään kuten telian mainoksessa
- Anonyymi00005
Hyvin huomaa, että et tiedä mistään mitään. Kelan lääkekorvaukset kuuluvat niin sosiaalipummeille kuin työssäkäyvillekin.
- Anonyymi00006
Tämä on vasta alkusoittoa. Tulevina vuosina tulette näkemään paljon rankempaa karsintaa ja priorisointia jos politiikan suunta ei muutu. Jokaisen suomalaisen on syytä toivoa, että kokoomus päätyy ikuiseen oppositioon ilman mitään veto-oikeutta mihinkään asiaan. Kokoomus on nyt taitonsa näyttänyt ja vienyt maan konkurssin porteille. Kullatut vessanpöntöt Kiovan hallintorakennuksissa ovat kokoomukselle tärkeämpiä kuin oman maan kansalaisten terveydenhuolto.
- Anonyymi00007
Nämä asiat kannattaa muistaa vielä seuraavissa vaaleissa, eikä pelkästään huudella täällä. Itse asioita ei voi kiistää, vaan kokoomus on politiikassaan epäonnistunut pahimmalla mahdollisimmalla tavalla. Mitään hyvää sen toiminnasta ei voi sanoa, vaikka vaalikauden alussa odotukset olivatkin korkealla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 831049
- 73882
Jasmin Vähäkangas paljastelee
Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut109637- 43585
- 47582
- 30552
Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat
Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t4536Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta
Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.164533Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61525Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t136518