Tuppurainen myönsi korruption SDP ja SAK välillä

Ainakin siltä kommenti A-studiossa vaikutti?
2455
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Ammattiyhdistysliike SAK? ja PRO? ja mitä muita? tukee SDP:tä ja sen ehdokkaita muun muassa vaalirahoituksella, kampanjoinnilla ja ohjelmatyöllä. Tätä yhteistyötä on toisinaan kritisoitu korruption kaltaisista piirteistä, kuten eturistiriidoista tai läpinäkyvyyden puutteesta.

Äänestä

Pitäisikö lakua muuttaa? Etujärjestöt eivät saa tukea puolueita?

Tuohan on juuri sitä korruptiota eli vastavuoroisesti tehdään asioita!

Äänestä
  • Muutos lakiin ASAP!

    Äänestä

Ammattiliitot maksavat vasemmistopuolueille vuosittain satoja tuhansia euroja piilopuoluetukea. TV1:n MOT-ohjelma paljastaa tänään, että SDP saa vuosittain lähes 400 000 ja Vasemmistoliitto noin 50 000 euroa rahoista, jotka on tarkoitettu ay-väen koulutukseen. Suurin palkansaajajärjestö SAK kieltää tukevansa puolueita.

Äänestä
  • oomimoi

    Äänestä

  • Mahtanee näillä AY:liitoilla olla jokin suoja kait,jota ei tuoda todellisuudessaan julki.
    Vas/Demarit nämä tosin saavat hyvät fyrkat,näistä ollaan vain hiiren hiljaa!

    Äänestä

Rakenteellinen korruptio ja kaksoisroolit: Poliittiset vastustajat ovat kritisoineet sitä, että SAK:n ja SDP:n johtohenkilöt vaihtavat usein suoraan rooleja keskenään. Tätä on luonnehdittu järjestelmäksi, jossa ammattiyhdistysliike ohjaa puolueen poliittista ohjelmaa omien etujensa mukaisesti.

Äänestä
  • Just!

    Äänestä

Hs:
Poliittiset virat ja henkilövaihdokset: SDP:n ja SAK:n välillä tapahtuu jatkuvaa henkilökiertoa. Puolueen entisiä poliitikkoja siirtyy SAK:n johtotehtäviin ja toisinpäin. Kriitikoiden mukaan tämä hämärtää ay-liikkeen puolueettomuutta ja johtaa siihen, että liitot ajavat ensisijaisesti SDP:n poliittisia tavoitteita.

Äänestä
  • Eiköhän EK:n ja Kokoomuksen suhde ole samanlainen. Tämä hallitus on suorastaan toteuttanut EK:n hyväksymää ohjelmaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Eiköhän EK:n ja Kokoomuksen suhde ole samanlainen. Tämä hallitus on suorastaan toteuttanut EK:n hyväksymää ohjelmaa.

    Persut ainoana vastustaa tuollaista kommari-kokkare-hyväveli-verkostointia!

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Persut ainoana vastustaa tuollaista kommari-kokkare-hyväveli-verkostointia!

    Niin totta!
    Riikka 🇫🇮❤️🇫🇮

    Äänestä

Saako liiterimanni akt:ltä tukea, kun on entinen betonikuski?

Äänestä
  • Jep?

    Äänestä

Sdp ja sak yhteys on ns. maan tapa korruptiosta! Eli ei edes huomata, että selvää korruptiota!

Äänestä
  • Onko muissa EU/maissa samanlainen korruptio ay-liike ja sosialisi-kommunisti -puolueet?

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Onko muissa EU/maissa samanlainen korruptio ay-liike ja sosialisi-kommunisti -puolueet?

    Hyvä kysymys!

    Äänestä

Voi teitä idiootteja. Ammattiliitot ajaa työtekijöiden asiaa ja SDP yhtä lailla on työväen puolella. Näin se vaan on.
Yhtä lailla kokoomus on EK asialla.
Persut on mitä on, ei mistään kotoisin.

Äänestä
  • Taitaa olla niin ,että persut ovat ainoina kaikkien suomalaisten puolella

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Taitaa olla niin ,että persut ovat ainoina kaikkien suomalaisten puolella

    Näin on! Persut on ainoa oikea puolue suomalaiselle!🇫🇮❤️🇫🇮

    Äänestä

  • Paskapuhetta - lainaus anderdrontilta! 🇰🇵

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Paskapuhetta - lainaus anderdrontilta! 🇰🇵

    Paskapuhetta on SDP:n valeet! Sitä tarkoitin!

    Äänestä

ddd

Äänestä

bvvb

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ainakin siltä kommenti A-studiossa vaikutti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu