Onko the killers indie-bändi?
the killers?
6
1092
Vastaukset
- naah
Eipä juuri. Miksi ylipäänsä jotakin tällaista pitää kysyä? Mitä teet tiedolla?
- Leppari79
Enpä menisi väittämään sinänsä mainiota The Killersiä indieksi.
- vaan
Onko Disco Ensemble?
- Mä tykkään
Kyllä DE on indie-bändi. Koska sehän poikkeaa valtavirrasta ja on suht. pienellä levy-yhtiöllä. Ja on just sen tyylinen. Kysyn vaan,miten Disco Ensemble liittyy Killers -juttuun.
- punky-funk
Se riippuu siitä, miten indie määritellään. Indie tulee independent (itsenäinen) sanasta. Killers levyttää Islandille, joka nykyisin on osa levyjätti Universalia. Tältä kantilta Killers ei ole Indie-musaa. Toisaalta indie- ja alternative leima tavataan lyödä major-levy-yhtiöidenkin bändeihin, mikäli musiikki on valtavirrasta poikkeavaa. Orkesteri olla musiikillisesti independent, vaikka takana onkin massiivinen markkinointikoneisto. Mutta kuka valtavirran määrittää?
Olinkohan selkeä. Tuskin. Älkäämme lokeroiko musiikkia liian ahtaasti, vaikka eri genrejä ei voikaan kiistää. Hyvä musa on vaan hyvää mjuzaa. - Puzzled
http://www.nyt.fi/musiikki/artikkeli/1101980233731
Olen pitänyt itteeni "indiemusan" kuuntelijana vuosikaudet, koska musiikkimakuni koostuu paljolti brittiläisestä rockmusiikista, jota Suomessa suht harva näyttää lähemmin tuntevan. Minulle enemmän kyse musiikin tyylistä kuin levy-yhtiöistä. Tai sitten niistä bändeistä joista on juttua NME:ssä.
Mulle Killers olis indietä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2172890Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1712546Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061182Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1321082- 681038
Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831035Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait276994Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka332971Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20919Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22778