Room. 3:31
Kumoammeko me siis lain vetoamalla uskoon? Emme suinkaan, me päinvastoin vahvistamme sen mitä laki sanoo.
Kumoammeko me siis lain vetoamalla uskoon? Emme suinkaan, me päinvastoin vahvistamme sen mitä laki sanoo.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 104
Vanhimmat
Lakia noudatetaan toistelemalla Raamatun jakeita.
Lisämausteen siihen antaa se, että herjaa Paavalia, koska hän on ristiriitainen siinä että korostaakin vain ristiinnaulittua Kristusta ja kaikki muu on roskaa. Jopa laki.
Lopputulema on se, että lopulta vaaditaan vain yhden lain noudattamista ja muut ovat laittomuuden tekijöitä kun eivät tätä kaikkea ymmärrä.
Kyllä Paavali käytti lain pykäliä kun kyse oli naisten alistamisesta ja vaientamisesta.
1. Kor. 14:34
naisten tulee olla vaiti seurakunnan kokouksissa. Heidän ei ole lupa puhua, vaan heidän on oltava kuuliaisia, niin kuin lakikin sanoo.
Jeesus tulee!
Muista niellä - kurlaamista pidetään kuitenkin pyhän siemenen pilaamisena.
Ja menee...
Ja ns. Jumala on transu!
Jeesus sanoo, että kaikki Jumalan Raamattuun kirjoitetut lait ovat voimassa tuhatvuotisen valtakunnan loppuun asti. Vasta sitten Henki vuodatetaan kaiken lihan ylle. Leijona ja lammas ovat silloin vierkkäin, eikä kukaan opettele sotimaan. Mutta se aiks on vielä kaukana tulevaisuudessa.
Matt. 5:17
"Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan. En minä ole tullut kumoamaan, vaan noudattamaan."
Matt. 5:18
Totisesti: laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat, ennen kuin kaikki on tapahtunut. [Luuk. 16:17]
Harva sitä epäjumalan lakia kuitenkin noudattaa maallisen tuomion pelossa.
Paavalin ei tarvinnut noudattaa lakeja, koska hän nautti Rooman hirmuvallan suojeluksesta mafiamiesten tapaan.
Ap. t. 22:29
Ne, joiden oli määrä kuulustella Paavalia, jättivät hänet heti rauhaan, ja komentaja pelästyi, kun havaitsi sidottaneensa Rooman kansalaisen.
Paavali ja koko Juutalaisten pyhien miesten murhakopla olisi kuulunut lukkojen taakse.
Tappoi Juutalaisia pyhiä miehiä "monta pyhää miestä".
Ap. t. 26:10
Niinkuin minä myös tein Jerusalemissa, ja salpasin monta pyhää vankihuoneisiin, kuin minä ylimmäisiltä papeilta olin saanut vallan; ja kuin he tapettiin, mielistyin minä heidän tuomioonsa.
Kristuksessa eläminen tarkoittaa juuri lakien ja käskyjen mukaan elämistä mahdollisimman hyvin.
Jeesus Kristus: Totisesti: laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat, ennen kuin kaikki on tapahtunut.
Ei ole vielä taivas ja maa kadonnut.
Jeesus lähetti lisää lainopettajia, mutta heitä kohdellaan huonosti.
Matt. 23:34
"Kuulkaa siis: Minä lähetän teidän luoksenne profeettoja, viisaita miehiä ja lainopettajia. Toiset heistä te tapatte ja ristiinnaulitsette, toisia ruoskitte synagogissanne ja ajatte takaa kaupungista toiseen."
Juu ja KANNATTAA LUKEA NYT SE JEREMIAN KIRJAN 7. LUKU, MITÄ ISRAELIN JUMALA SANOO JUUTALAISISTA.
TUO ON VIHJE!!!!
Yhden kohdan hokemisessa, ilman että se on vihje seuraavaan kohtaan, niin siinä ei ole mitään merkitystä tai järkeä tässä palapelissä, jos ei osaa lukea vihjeitä. Ja tuosta vihje on Jeremian kirjan 7. luku.
Ei kuulu Mooseksen lait kristityille, koska nämä seuraavat kiroukseksi kirottua Kristusta Jahve-jumalan uhreiksi, kun juutalaiset pelastuivat lain kirouksesta, kun Kristus tuli kiroukseksi heidän edestään (Gal.3:13).
Sitä minä en tiedä, että olisiko lain noudattamisesta vahinkoa, mutta ei sillä ole Paavalin luoman kristinuskon kannalta mitään merkitystä, koska te päädytte tulenliekkeihin kuitenkin (1.Kor.3:12).
Aabraham ja Jeesus kehottivat lukemaan ja uskomaan Moosesta, ei mitään Tarsolaisia murhamiehiä, jotka yrittivät kiemurrella vapaaksi lain määräyksistä.
Luuk. 16:31
Mutta Aabraham sanoi hänelle: 'Jos he eivät kuule Moosesta ja profeettoja, niin eivät he usko, vaikka joku kuolleistakin nousisi ylös'."
Joh. 5:46
Sillä jos te Moosesta uskoisitte, niin te uskoisitte minua; sillä minusta hän on kirjoittanut.
Auts väärä koodi, oikea 1.Kor.3:13, on pari tuolle kiroamiselle Gal.3:13.
Mooseksen lait eivät kuulu kristyille, koska niitä noudattamalla joutuu oikeuden eteen tai Haagiin ihmisoikeusrikkomuksista.
On parempi elää paljon siistimmin.
Paavalin henkiopas "The messenger of Satan" opetti, että lait ja käskyt eivät ole enää voimassa.
Juu EDELLEEN 5.MOOS.13, KUN JAHVE KÄSKEE TAPPAA IHMEIDENTEKIJÄN, JOKA HOUKUTTELEE MOOSEKSEN JUMALAN LUOTA TOISEN JUMALAN LUO.
Juu ja Jeesus tapettiin Mooseksen lakien vastustamisesta.
Lait on Jumalan lakeja, jotka Mooses kirjasi ylös.
Mooses on ihminen, lait on Jumalan lakeja.
Yritti elää vähän siistimmin, ja pääsi kirotuksi tosi Jumalaksi, että epäsiististi elävät pelastuvat Paavalin sanoin tekemään vaikka sitä pahaa mitä vihaavat (Room.7).
Älä tapa, älä varasta,älä valehtele ei kuulu kristityille.
Huijareita olivat kummatkin mutta rikos on jo vanhentunut.
Aina kun joku opettaa, että Jumalan lait ja käskyt on kumottu ja kuopattu, eikä niistä tarvi välittää, niin silloin on asialla Saatana lahkoapureineen houkuttelemassa ihmisiä syntiin.
1. Joh. 3:4
Jokainen, joka tekee syntiä, syyllistyy laittomuuteen, sillä synti merkitsee Jumalan lain rikkomista.
Jumalan lakien ja käskyjen vastustaminen tavalla tai toisella on kapinaa Jumalaa vastaan, mistä ei hyvää seuraa.
Hoos. 14:1
Samaria joutuu syystänsä kärsimään, koska se on niskoitellut Jumalaansa vastaan: he kaatuvat miekkaan, heidän pienet lapsensa ruhjotaan, ja heidän raskaat vaimonsa halkaistaan.
Lakien kieltäminen, hurmostelu, pelkkä Jeesustelu, pitäisikin laittaa hälytyskellot soimaan.
Matt.7 :22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
1. Joh. 3:4
Jokainen, joka tekee syntiä, syyllistyy laittomuuteen, sillä synti merkitsee
Jumalan lain rikkomista.
jumalan lait ja käskyt,,,,, ja aloittaja kuuluu hoitoon.
Kung Futsen kultainen sääntö riittää.
Älä tee toiselle sitä mitä et itsellesi tahtoisi tehtävän.
Jeesus puhuu Raamattuun kirjoitetuista Jumalan lain käskyistä.
Matt. 5:18
Totisesti: laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat, ennen kuin kaikki on tapahtunut. [Luuk. 16:17]
Jeesusta meidän on uskominen ja totteleminen, ei ketään Tarsolaisia murhamiehiä, jotka ei välittänyt edes ihmisten hengestä yhtään mitään.
Sinua on uskonto jymäyttänyt..
Jerusalemin temppeliin tulee laintaulut, jotka on voimassa tuhat vuotta.
Hepr. 9:4
Siellä oli kultainen suitsutusalttari ja liitonarkku, joka oli kauttaaltaan kullalla päällystetty. Arkussa oli kultainen, mannaa sisältävä astia ja Aaronin sauva, joka puhkesi lehteen, sekä liiton taulut. [2. Moos. 16:33, 25:10,16, 30:1; 4. Moos. 17:25]
Siellä on jo kaksi isoa moskeijaan.
Ei ole tilaa Salomonin kolmannelle temppelille.
Ehkä sen voisi rakentaa Amerikkaan.
Jeesuksen kautta lait juuri kumottiin. Ne eivät syytä enää niitä, jotka uskovat Häneen ja ottavat tarjotun Hengen vastaan.
Muutoin kukaan ei pelastu, joka ei ota liittoa ja Jeesusta vastaan.
Ei vaikka miten inttäisi harhaopiaan laista.
Pelastuuko japanilaiset jotka ovat shintolaisia?
Pakanat tuomitaan kotimaisssaan tekojen ja lakien mukaan.
Saatana julistaa, älä tapa, älä varasta, älä valehtele ei koske Kristittyjä.
Helluntailaiset kuulemma polttaa Katekismuksiakin, koska niissä on Jumalan kymmenen käskyä.
Matt. 5:17
Jeesus: "Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan."
Matt. 5:18
Totisesti: laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat, ennen kuin kaikki on tapahtunut. [Luuk. 16:17]
Isä, Poika ja Pyhä Henki yhdessä ovat ja ovat sitoutuneeet samoihin Jumalan lakeihin.
Ei ole erikseen mitään lievempiä Pojan lakeja tai Hengen lakeja.
No uskovaisetkin pelastuvat vain tekemään vaikka sitä pahaa mitä vihaavat - löytyy Paavalin Roomalaiskirje, luku 7.
Jahve-Baal Jumala, kun käskee tappamaan ihmeidentekijän, joka houkuttelee toisen Jumalan luo, määrää koston myös tämän seuraajille.
Löytyy 5.Mooseksen kirja, luku 13.
Uusi Jeruslemin temppeli laskeutuu sinne taivaasta. Kaikki Salomon aikaiset hienot teemppelimenot otetaan käyttöön. Ei sinne ole pakanoilla mitään asiaa.
Ilm. 3:12
Siitä, joka voittaa, minä teen pylvään Jumalani temppeliin, eikä hän joudu milloinkaan lähtemään sieltä. Minä kirjoitan häneen Jumalani nimen ja Jumalani kaupungin nimen, uuden Jerusalemin, joka laskeutuu taivaasta Jumalani luota, ja oman uuden nimeni.
No Salomo tästä nyt enää puuttuukaan, kun Ilmestyskirjan luvun 13. puhuvan Pedon kuvan luku on erään ihmisen luku, ja se on 666.
Tämä on tallenteina kulta, jonka vuodessa Salomo keräsi syntikiristyksin Baal/Jahve-jumalan määräyksellä esikoispoikien ja karjan urospuolten hengen säästämisestä.
Jos esikoispojan hengen säästämisestä ei oltu maksettu kultaa, nämä teurastettiin pääsiäisenä - kuin Jeesus - ja syötiin.
Ehtoollinen mukailee tätä riittiä.
Tässä kyllä puhutaan Jeesuksen opettamasta hyvästä Israelin Jumalasta, taivasten valtakunnan isästä.
Jeremia 7 luvussa tämä sanoo juutaisten Baal-jumalan palvontaa iljetykseksi, hän ei ole antanut mitään uhrimääräyksiä, ja kieltää viattoman veren vuodattamisen, jonka Baalin uhrikultti-iljetyksen juutalaiset olivat vieneet Israelin Jumalan nimiin laitettuun Jerusalemin temppeliin.
Israelilaisen Jeesuksen kapinayritys pelastaa temppeli pääsiäisenä, kun uhrattiin lapsia - ehkä myös heidät - päätyi ikävästä, kun joutui teidän uhriksenne itse opettamanaan Israelin Jumalana, ja hän epäonnistui.
Tässä on kristinuskon syntytarina.
Eikös Mooseksen lait ole juutalaisille?
Jumalan lakeja ne on ja ne on annettu ihmisille suojelukseksi ja siunaukseksi.
Lait on Jumalan rakkauden osoitus perisyntiin hengellisesti kuolleelle ihmiskunnalle.
Ei kiroukseksi.
Ei sinne pyhään kaupunkiin Jerusalemin temmpeliin ole pakanoilla mitään asiaa.
Ilm. 7:4
Minä kuulin myös sinetillä merkittävien määrän. Sinetin sai sataneljäkymmentäneljätuhatta, ja heitä oli kaikista Israelin heimoista:
Ilm. 21:12
Sitä ympäröi suuri ja korkea muuri, jossa oli kaksitoista porttia, ja niitä vartioi kaksitoista enkeliä. Portteihin oli hakattu Israelin kahdentoista heimon nimet. [21:12,13: Hes. 48:31-34]
Ilm. 21:14
Kaupungin muurissa oli kaksitoista peruskiveä, ja niissä oli kaksitoista nimeä, Karitsan kahdentoista apostolin nimet. [Hes. 48:31]
Et.Koreassa maailman suurimman hell.srk. johtaja Yonky Cho tuomittiin
4 v. vankeuteen.
Olisi kannattanut uskoa, että lait koskee heitäkin, niin maalliset kuin taivaalliset lait.
Uudessa liitossa juutalaisuus on Hengessä Hengen ympärileikkauksesa.
Ei ole muuta erotusta.
Heidät tulee siunata ja he siunauksen perivät.
Muulla ei ole mitään merkitystä.
Sen Kristus on tehnyt.
Isä, Poika ja Pyhä Henki yhdessä ovat.
Ei ole erikseen mitään lievempiä Pojan lakeja tai Hengen lakeja.
Isä, Poika ja Pyhä Henki ovat sitotuneet kaikki samoihin Jumalan lakeihin.
Matt. 5:18
Totisesti: laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat, ennen kuin kaikki on tapahtunut. [Luuk. 16:17]
"yksikään kirjain"....Jeesus puhuu Raamattuun kirjoitetuista laista, ei mistään pelkistä hengistä.
Jeesus ei puhu raamatussa.
Raamatussa on paljon Jeesuksen puhetta, mutta kaltaisesi väärämieliset eivät ota sitä vastaan.
20 prosenttia vain voidaan tulkita oikeaksi. Esimerkkinä sana 'kristus', mitä ei hänen aikanaan edes ollut, ja tarkoittaa kreikaksi balsamoitua muumiota. Se muu 80 prosenttia on sitten tehty teidän tai Jeesuksen pilkkaamiseen.
Ja jokainen syntisana Jeesukseen liittyen on liikaa, hänethän tapettiin, Paavalin toimesta, juutalaisen syntiopin vastustamiseksi.
Ja "kääntää toinenkin poski", on suorastaan hilpeä, kun tapettiin aikansa rerroristina kirkossaan riehumisesta - todella harrasta juutalaisuskovaisuutta.
Kristus -sana on sanottu satoja kertoja ennen Jeesuksen syntymää.
Mutta on siellä sen verran aitoakin, että juonesta pääsee kiinni, jos äly riittää.
Luuk. 2:11
Tänään on teille Daavidin kaupungissa syntynyt Vapahtaja. Hän on Kristus, Herra.
Jeesuksen tuomio oli poliittinen.Koska huhuttiin, ettäJuuda itsenäistyy ja Jeesuksesta tulee sille kuningas.
Kuolemantuomion syy
INRI =Jeesus Kristus Juutalaisten kuningas, oli kirjoitettu kolmella eri kielellä ristinpuun päälle.
Luuk. 18:32-33
Hänet annetaan PAKANOIDEN käsiin, häntä pilkataan ja häpäistään ja hänen päälleen syljetään, ja he ruoskivat häntä JA TAPPAVAT HÄNET. Mutta kolmantena päivänä hän nousee kuolleista.
Mormoonilahkon perustaja Joseph Smith kuoli vankilassa kun yritti paeta sieltä ja ammuskeli sinne viemällään revolverilla.
Onpa ollut erikoinen turpatarkastus.
Vai annettiinko etukäteen mukaan ja kysyttiin, että teetkö itse, vai teemmekö me?
Lue Wikipediasta: Joseph Smith
Hellluntailiikkeen perustaja Parhami vietiin vankilaan v.1907.
Charles Fox Parham was the father of Modern Pentecostalism.
Kukaan tervejärkinen ei enää oleta Raamatun olevan muuta kuin mielikuvituksen tuote.
Oletko sinä tervejärkinen.
Ne pointit, jotka sopivat tieteeseen, jättäisin tuon arvion ulkopuolella - kuten luomiskertomus kertoo, meidät on sidottu aikaan materialla, se sopii, myös se, että tämä tapahtui ajattoman tilan (ikuinen elämä) suojaamiseksi.
Ja koska juuri italialainen aivotutkija todisti, että miten toinen henkilö kykeni oman mielensä voimalla muuttamaan toisen henkilön verisoluja, sekä tiededokumenttisarja 'Mielen salattu voima', kertoo myös näistä ilmiöistä, niin ihmeet jättäisin.
Ja todella on kiinnostavaa, jos historiassa on elänyt tällainen henkilö, olkoonkin tilanteet vahvasti dramatisoituja.
Ja juutalaisten vimmatunmoinen opin sabotointi pahaan tietoon, viittaa ihmetekojen aitouteen - eihän tyhjää tarvitsisi sabotoida.
Mutta viittaa myös nyt Luojajumalan sanojen merkityksestä hyvään tietoon ja pahaan tietoon, liittyen ihmeiden aikaansaamiseksi 1.Mooseksen kirja luku 3:22.
Mutta tällähän nyt ei ole mitään tekemistä uskovaisten rämpimisen kanssa mahdollisimman alkukantaisissa ja mahdollisimman tyhmissä raamatun osuuksissa.
No, vaatihan kirkko Platonin akatemian sulkemisen, ajatteleminen kokonaan kiellettiin, tiedemiehiltä katkottiin kauloja, että joku iso vaara oli rahaan perustuvalle juutalaisajattelulle olemassa.
Ja kertoohan siitä liki sanatarkasti myös ilmestyskirjan 13. luku
Ja se tietysti onkin ollut manipuloinnin tarkoitus.
Eikä kukaan tunnu tietävän/ymmärtävän edes, että Jeesuksen oma ajatus oli se, että hänet lähetettiin tuomaan tietoa ihmisille pelastukseksi, ettei ihmisiä pystytä alistamaan rahan vallalla.
Joten todella pahasti ovat menneet pieleen kaikki uskovaisten luulot, kuvitelmat ja uskomukset Raamatusta.
Posketon vetoaminen jopa törkeällä pahalla tiedolla narsistiseen itserakkauteen puri kyllä ihan tyvipää edellä kaikkiin.
Sulla on enemmän höpökommentteja kuin lukijoita 🤣
Älyäisit lähteä mt-polille.
Ei ne siellä voi harhaopeille mitään.
Vain Jumala voi muuttaa kuten Paavalin.
Raamatun mielikuvitushahmo, "Jumala", voi vaikuttaa vain kyseisen kirjan mielikuvitustarinoissa. Todellisessa maailmassa tällä mielikuvitusolennolla ei ole kuitenkaan mitään valtaa yhtään mihinkään. Ette sunkaan te aivan tosissanne usko että olisi?
Juuri näin, edes joku tietää, että hän julistautui oman oppinsa Jumalaksi.
Nyt vasta humasin, että siellä olikin -n kirjain hänen nimensä perässä!
Paavalin henkiopas oli "The messenger of Satan" enkeliruhtinas. Sitä ei otettu miehestä pois ollenkaan, se ei saanut nousulupaa pois. Viimeisteli tekonsa Roomassa. Paha äkkikuolema, mihin ei liittynyt mitään armoa.
King James
2. Kor. 12:7
And lest I should be exalted above measure through the abundance of the revelations, there was given to me a thorn in the flesh, the messenger of Satan to buffet me, lest I should be exalted above measure.
2. Kor. 12:8
Sentähden olen minä kolmasti Herraa rukoillut, että hän läksis minusta.
For this thing I besought the Lord thrice, that it might depart from me.
Kai sen pakko uskoa tuohon mielikuvitus tarinaansa.
Ei se sitä muuten kertoisi.
Pakko niihin on edes itse uskoa, vaikka vähän ihmeellisiä ovatkin. Ei voi mitenkään kuvitella että kukaan muu uskoisi jos ei edes itse usko niihin mielikuvitustarinoihin on luonut.
Jumala on järjestyksen Jumala. Lait ja käskyt kuuluu terveeseen uskoon.
Raamattu varoittaakin lait kieltävistä ns. vapaista suunnista.
2. Piet. 2:19
He lupaavat teille vapautta, vaikka itse ovat turmeluksen orjia: kenen voittama ihminen on, sen orja hän on.
Njoo. Voidaan haudata ne samalla.
Jeesuksen nimeä käyteään väkevään eksytykseen ja samalla lait kirotaan ja kielletään.
Matt.7
22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
Eksyttäjät ovat "evakeliumin asialla"...ja heillä on paljon seuraajia.
13 Sillä semmoiset ovat valheapostoleja, petollisia työntekijöitä, jotka tekeytyvät Kristuksen apostoleiksi.
14 Eikä ihme; sillä itse Saatana tekeytyy valkeuden enkeliksi.
15 Ei ole siis paljon, jos hänen palvelijansakin tekeytyvät vanhurskauden palvelijoiksi, mutta heidän loppunsa on oleva heidän tekojensa mukainen.
Ja edelleen nimi KRISTUS on kreikkaa ja tarkoittaa BALSAMOITUA MUUMIOTA.
Tarina on luotu teidän ihmeidentekijän seuraajien pilkkaamiseksi.
Löytyy 5.Mooseksen kirja luku 13.
Jeesus ja hänen kanssaan kulkeneet apostolit puhuivat arameankielen galilean murretta.
UT on multattu tarkoituksella Kreikkalaisten käännyttämiseksi heidän kielelleen.
Mitä terve menestysteologia tarkoittaa?
No ei ainakaan mitään hillumista ja henkivaltojen kanssa sekoilua jossain lahkokellarisssa.
Joos. 1:8
Älköön tämä lain kirja sinun suustasi poistuko, vaan tutkiskele sitä päivät ja yöt, että tarkoin noudattaisit kaikkea, mitä siihen on kirjoitettu, sillä silloin sinä onnistut teilläsi ja silloin sinä menestyt.
Juu, ja Jumalana on Mooseksen suulla puhuva tulivuori 3.500 vuoden takaa, joka vaatii ihmisuhreja. Löytyy raamatusta 5.Mooseksen kirja, luvusta 4:10 alkaen. Lopettakaa helvetin hullut nyt hourimasta sen raamatun kanssa.
On idiotismin huippu poimia raamatusta jakeita todistaakseen jotakin asiaa puolesta tai vastaan.
Sulla taitaa olla pää sekaisin niistä tulivuoriteorioista, kun niitä hoet sata kertaa päivässä.
Vähemmästäkin ihminen voi mennä sekaisin.
Koko kirjan arvo on vain filosofinen hyvässä tiedossa ja pahassa tiedossa todistamaan juuri tuon idiotismin vielä vuonna 2026, ettei ihminen erota edes hyvää tietoa ja pahaa tietoa toisistaan, mistä syystä oli ihmeiden tekeminen suojattava.
Suojattava siis luomiskertomuksen mukaan sitomalla ihminen materialla aikaan, kun ihminen tuli jumalien kaltaiseksi luomaan sanan voimalla (1.Moos.3:22), ja nyt elämme todellisuudessa - katsokaa ympärillenne! - kun 2000 vuotta luotiin meidän todellisuus raamatun sanan voimalla ja pahalla tiedolla Saatanan (edustaa pahaa tietoa) ollessa 'Jumala' käsitteenä.
Mitähän se laki sanoo? Jää taas harvinaisen epäseväksi, kuten muukin raamatsta.
Hanki Raamattu ja lue se alusta loppuun asti. Jumalan sana on kokonansa totuus.
Eikä Jumala ole kuollut, eikä mitään testamentteja tehnyt, ei vanhempia eikä uudempia.
Raamatun luku pitää aloittaa alusta. 1. Moos.kirjasta.
Luominen
1 Alussa Jumala loi taivaan ja maan.
Juutalaisten pyhien kirjoituksien kutsuminen "Vanhaksi testamentiksi" on yritys hävittää valittujen uskonto ja tehdä se vanhentuneeksi.
Jeesus varoitti Juutalaisten eli valittujen uskon kimppuun tulevista uusista suuruuksista, kuten Paavalista ja henkijeesuksista, valejeesuksista, jota ilmestyvät kuin puskista.
Matt.24:24 Sillä väärät Kristukset ja väärät prophetat nousevat, ja tekevät suuria ihmeitä ja merkkejä: niin että myös, jos taitais tapahtua, valitutkin eksytettäisiin.
Alkukielen sana, mikä on väännetty testamentiksi, ei sitä tarkoita, vaan liittoa, Jumalan tekemät yksipuolisett liitot ovat ikuisia, niitä voi olla voimasssa yhtä aikaa useita, ne eivät kumoa toisiaan, vaan täydentävät toisiaan.
Ei Jumala ole kuollut, eikä mitään testamentteja tehnyt, ei vanhempia eikä uudempia.
Älä usko sellaisiin valheisiin.
1. Tim. 6:16
Hän yksin on kuolematon, hän asuu valossa, jota ei voi lähestyä. Häntä ei yksikään ihminen ole nähnyt eikä voi nähdä. Hänen on kunnia ja ikuinen valta. Aamen.