Sisäministeri Mari Rantaselta suorat sanat :
"Espanja on täysin epäonnistunut suojaamaan Schengen-alueen ulkorajan maahantunkeutumiselta. Näin ei voi jatkua. Kaikkien Euroopan maiden tulee tukea Melonin esitystä. Sellaiset maat jotka eivät täytä velvollisuuttaan suojata ulkorajaa, eivät voi olla Schengenin jäseniä."
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/e707eb3d-4990-4211-a021-64109b0858f6
"Espanja on täysin epäonnistunut suojaamaan Schengen-alueen ulkorajan maahantunkeutumiselta. Näin ei voi jatkua. Kaikkien Euroopan maiden tulee tukea Melonin esitystä. Sellaiset maat jotka eivät täytä velvollisuuttaan suojata ulkorajaa, eivät voi olla Schengenin jäseniä."
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/e707eb3d-4990-4211-a021-64109b0858f6
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ensin ulos Schengenistä ja sitten heti kohta koko EU:sta.
persujen älämölö kuka jaksaa.
mutta eikös ole FRONTEX vai Fontex joka niitä rajoja pitäs EUssa vartioida,,, ?
EU-natsipersut pääsis oikeen rajapoliiseina alistamaan turvattomassa asemassa olevia pakolaisia?
Onneksi meillä on edes Perussuomalaiset. Ennen kunnon AfD:tä.
persut tuoeniten maahanmuuttoa, moninkertainen ennätysmaahanmuutto persuilla taas
250 000 uutta mamua tuo Purra
Tosin vaikka tämä Ceutan kuuluu periaatteessa Schengenin alueeseen, ei sieltä voi silti vapaasti matkustaa muihin schengen maihin. Miksi ihmiset eivät ota asioista selvää?
On kyllä ihan nyt maaliviivalla Espanjan toimet. Suorat palautukset VÄLITTÖMÄSTI. Tai heti ulos Schengenistä.
Mitenkäs persut aikovat toteuttaa Espanjan irtosanomisen Schengen-sopimuksesta?
Onpa lyhytnäköistä ja typerää.
Jos lähdetään malliin, jossa rajavaltioilla yksin on vastuu suojata koko aluetta ulkorajojensa osalta, niin onpa Suomella melkoinen vastuu Venäjän kanssa.
Kyllä tässä pitää olla yhteispeliä, eikä niin, että keskemmällä sijaitsevat pääsevät vapaamatkustajina ja laitavlatiot maksavat kaiken.
Joku Suomen ja suomalaisten etuja ajava pestiin kiitos!
Persu taas ihan onnessaan tviittaamassa. Ottaa koville kun tuleva hallitus on viherpuna ja oikeisto poljetaan alas ja heitetään tyrmään.
Voi voi islamistipoju. Noin ei tule käymään. Kannattaa lopettaa se radikalisoiva kotikoulusi ja mennä ulos toisten lasten kanssa tasa-arvoistumaan.
Vai oikein "tyrmään". Hemmetin kakara. Olet oiva esimerkki islamistista, joita ei kukaan halua vastaanottaa omaan maahansa.
Islamistit on niin lapsellisia , lapsia itsekin. Luulevat että voivat vaan marssia minne huvittaa, että niistä oikein tykätään. Mutta ei, totuus on karvas. Kukaan ei halua islamisteja omaan maahansa.
Noinhan Rantanen sanoi... Ennen kuin kävi EU-päättäjien kokouksessa. Sieltä tultuaan olikin ihan toinen ääni kellossa ja Espanjalle oli luvannut lisää rahaakin :)
Älä kiusaa persuja muistuttelemalla ikävistä jutuista.
Espanja suojasi ihan hyvin Schengen alueen rajoja. Ceuta ei kuulu Schengen alueeseen, mitä Rantanen ei tiennyt😂