Mielenterveysongelmaisia pitää ymmärtää, katsoa läpi sormien?
Miten pitkälle
Anonyymi-ap
20143
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Se ei ainakaan ole ok porukalla yrittää pilata jonkun elämä ja sitten uhriutua.
-sivusta tai reunadta
Ehkä mm tästä syystä en nk lämpene aloitukselle uli uliuu, luen rivien välistä
Ihan yhtä pitkälle kuin muitakin.
Niinpä samaa mieltä, mutta tässä kohtaa, ei sit kai
Kuinkahan niin ei tässä kohtaa?
Voimia Pateva sinne ny
Niin ja lisään että tämä asia on jo sellaisten ihmisten tiedossa, joittenka jo lain mukaan pitäisi kipin kapin alkaa selvittää täät
Ehkä nämä ihmiset eivät usko tarinaasi, mutta eivät kehtaa tai voi sanoa sitä ääneen toistaiseksi dudkinnallisista syistä
Ei kai sitä tarvitse läpi sormien katsoa. Mutta vähän ymmärrystä pitäisi löytyä tietysti. On niitäkin, jotka menevät sinä sairauden taakse, sitä en hyväksy. Mitähän ap tarkoitti? Jotain sellaistako, että pahuus hyväksytään, jos päässä on vikaa?
* Menevät aina sairautensa taakse.
Jos ihminen on ymmärrystä vailla viisaampi ohittaa koko jutut eikä jää vääntämään. Lait ja säännöt koskee kaikkia eli rikollinen toiminta on aina rikollista. Vaikka ihminen ei sitä ymmärtäisi. Ihan muidenkin turvallisuuden kannalta.Sitte jää hoitotahojen arvioitavaksi kuinka sopiva ihminen on yhteiskuntaan.
Ei pidä. Mutta silti heitä voi rakastaa. Hakea/ vaatia heille oikaa hoitoa, ei kostaakseen vaan auttaakseen. Kuulostaako vaikealta? 🤷♀️
Kunhan nyt sitten vaan muistat sinäkin sen, ettet IKINÄ vaadi ja hae jotain hlvetin
apua ja hoitoa kenenkään selän takana.
Siitä ei meinaan ole todellakaan apua.
Kenellekään, ehkä jopa vähiten sille jollekin.
Kannattaa AINA keskustella asiasta ensin sen ihmisen kanssa ennen kuin tekee jotain päätelmiä toisen tilanteesta sekä siitä mahdollisen avun tai hoidon tarpeesta.
Ok. Eikö sinua huomioitu?🤷♀️
Ei kai noin tarvitsekaan.
Mutta ennen kuin valittaa toisesta jossain
tai vastaavaa, kuten tämä aloitus,
olisi asiallista kyllä keskustella asiasta suoraan kyseisen henkilön kanssa.
Eikös vaan?
Jos et itse ole mt ihminen,
tämä aloitus on aika ala-arvoinen,
sekä jopa jollain tavalla noloa käytöstä........
Ja sit kaikki on asiakkaan syytä jos hoitajat ajaa oman elämänsä solmuun kirjoittelemalla asiakkaistaan palstoille, hyvin erikoista. Ja asiakas on N a R sis. Ti. Hyvin erikoista! Ja asiakkaankin elämä on ulalla. Vastuuta nyt
Ja minä en todellakaan halunnut tätä!!! Enkä tilannut tällaista, luotin, että hoitajat voi olla näin pöhköjä!! No ei hän he vois olla lain mukaan !
Riippuu mitä tarkoitat tuolla "ymmärtämisellä".
Kenenkään harhoja, pakkomielteitä tmv. ei saisi kannustaa ja ymmärtää, vaan niiden paikkansapitämättömyys tulisi jaksaa tuoda ilmi. Tuossa mielessä ei siis saisi lainkaan "ymmärtää". Se ei ole kenellekään hyväksi.
Jos taas tarkoitat ymmärtämisellä sitä, että hyväksyy sen, ettei se ihminen itse niille mielenterveysongelmilleen mitään mahda, niin tuo taas pitäisi aina ymmärtää. Mielenterveysongelmainen ei ole itse valinnut niitä ongelmiaan ja sairauttaan, eikä hän parana sillä, että joku vain lakkaa "ymmärtämästä".
Vaikka en sairauden "ymmärtää ja hyväksyy", niin kannattaa silti aina kannustaa hakemaan apua. Huonona esimerkkinä voin mainita vaikkapa oman eksäni, joka minun viimein haettuani apua masennukseen ja saatuani diagnoosin jne. kutsui sitä pelleilyksi ymv. tuollainen ei auta ketään parantumaan.
Kerroppa mitenkä luulit ymmärtäväsi jos et ole itse koskaan mielenterveysongelmasta kärsinyt