Voi käydä kauempana kaupassa kaupungissa sähköautolla ,ruokatavarat ovat kaupungissa halvempia mitä lähikaupoissa...50% halvempaa..siinä säästää satasen ihan hyvin viikkossa...50km matkaa..
Uusi etu jonka huomasin
Anonyymi-ap
1263
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Minä huomasin edun, jota aloin käyttää, kun ostin ladattavan hybridin.
Ennen mentiin mökille koko kesäksi ja käytiin kaupassa pari kertaa viikossa, 45 km suuntaansa. Nyt mennään aamulla mökille, ja illalla kotiin, lataus taloyhtiön laskuun autotallissa.
Ei sähkörimpulaa voi edes harkita, mökki on siellä 1000 kilometrin päässä, eikä siellä tietenkään ole sähköä. Näin kesällä käyn joka viikonloppu, tie perille on huono, pitää olla neliveto ja diesel. Kauppaa ei ole, joten peräkärryllinen tavaraa joka perjantaina lastaan, ja kun sinne menen, teen talveksi polttopuita tai kohennan mökkiä ja sitä varten pitää olla kunnon kärry. Ei sitä millään sähkövatkaimella pärjäisi HEH. Kateellinen naa purikin kehui viiteliäisyyttäni. Oli lähdössä sillä Teslan rimpulallaan Savonlinnaan oopperajuhlille snobi. Ei sillä pääsisi pysähtymättä mökillä käymäänkään, sanoi syyksikin sen, kun toissavuonna kysyin sitä mökille talkoisiin laiturin tolppia laittamaan. Tyttären perheessä on joku mikä lie Polestar tai joku sanoivat ettei sähköllä oikein voi niin kauas lähteä, kun sitä joutuu jatkuvasti lataamaan. Syksyllä sitten tuon polttopuut liiteriin, kyllä naapuria ottaa päähän, se osti siihen pihasaunaansa ja takkaan 6 kuutiota ja maksoi 400€, minähän saan puut ilmaiseksi. Talvella ei sinne mökille millään Teslalla pääsekään, sinne juuttuisi hankeen HEH HEH.
Tykkään ajella, mutta en tiedä ketään, joka ajelisi 1000 km mökkimatkoja viikonloppuisin... Meille jo 300 km on liikaa pelkkiä viikonloppuja ajatellen.
Mut joo, 4-veto sähkörimpula soveltuu meidän mökkimatkoihin todella hyvin ja kärrykin on koukussa todella usein. Viimeksi eilen, kun toimme polttopuita mökiltä kotiin.
Palsta täynnä niitä ja vielä traileri perässä kesät talvet ja 12 tonnii, kun pistää jne ......loputonta jargonia. Oli illalla tutkittavana verstaalla Teslan takaripustus lievän ääntelyn takia. Siinä teinit kiihdyttelivät jollain rupisella Micralla teollisuusalueen hiljaisilla kaduilla, sanoin kaverille, kuten Kummelissa, " Make näytä pala". HEH HEH.
Onhan täällä jo moneen kertaankin ollut esillä, että sinunkaltaisille sankariautoilijoille, jotka ajavat pysähtymättä 1000 km viikottain raskasta peräkärryä vetäen, ei moderni sähköauto ole paras vaihtoehto. Perinteinen polttismaailman diesel on parempi. Ja kun vielä mökissäni ei ole edes sähköä, niin varsinkin siksi.
Joo, mäkin käyn kaupungissa isommilla ruokaostoksilla. Lähikaupasta ostan vain pienet ostokset. Tulee halvemmaksi bensallakin. Eikä tarvitse kenenkään piikkiin lataa sähköllä vaan omasta pussista. 20€:lla ajelee pitkän matkaa, kun lopetin työt.
Löhikaupoissa on huonot tarjoukset...kahitarjous enää harvoin mutta kaupungista saa 3pk kympillä ja jne tavarat. paljon halvempi ja tuoretta leipää..maaeudun kaupoissa myydän vanhat alta pois...ahenilla on aina p....loppu..
Miten tämä liittyy sähköautoihin...?
Vain sähköautolla pääsee kauppaan?
ruoka on halvempaa kaupungissa.,,,,sähköauto tykkää että sillä ajetaan,
Koska polttiksella ajaminen on hirrmuisen kallista ja sähköautolla ajo käytännössä ilmaista.
Tai sitten sähköauton hankinnan jälkeen rahatilanne on niin tiukilla että pakko ajella kauas halvemman ruuan perässä.
Polttiksia ja hybridejä on perinteisesti mollattu siitä että niillä joutuu välillä käymään vähän pitemmällä lenkillä, niin kyllä nekin ajamisesta tykkää. Ehtii moottori lämpenemään ja akut latautumaan jne.