Trendit tulevat ja menevät. Rauta on ikuista:
https://www.talouselama.fi/uutiset/a/d2663e95-4fd0-4861-8279-0b0d3cbada72?ref=ampparit%3A507b
https://www.talouselama.fi/uutiset/a/d2663e95-4fd0-4861-8279-0b0d3cbada72?ref=ampparit%3A507b
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Tunturi kaatui valmistuksen siirtämiseen ulkomaille.
Kiinalaiset pikkukädet tekevät halvemmalla.
Tunturin pyörät tulivat isoimmalta osin emoyhtiön Accel Groupin Unkarin ja Turkin tehtailta joissa valmistetaan pyöriä usealle muullekin emoyhtiön omistamalle pyörämerkille
Eli kaatuiko sitten siihen, ettei kiinalaiset pikkukädet tehnytkään halvemmalla?
Kiinalaiset pikkukädet tekee satasella pyörän.
Suomalainen johtaja 200 euroa, suomalainen maekkinointipäällikkä 150 euroa, muutama konttoristi 50 euroa. Pääomarahoittajabottaa satasem
Nöin on tehty avainlipputuote, 600 euroa.
Tuollainen on yksi syy siihen, että moni kallispalkkainen suomalainen on työtön ja ulkomainen työvoima pörrää Suomessa tilalla vähän siellä täällä.
Toivottavasti Tunturille löytyy jatkaja, joka valmistaa polkupyöriä 80-luvun filosofialla. Niillä pystyy hoitamaan liikkumisen tarpeen ympäri vuoden kaikissa olosuhteissa.
Ilman mitään omituisia söhkömoottoreita ja hydraulikkoja.
Tunturillahan ei ole muuta myytävää kuin Brändi, pieni suunnitteluosasto ja markkinointi organisaatio (jotka todennäköisesti "hajosivat" konkurssin tullessa), vuokralla olevia varastotiloja, toimistoa ja toimiston varustusta. Mitään valmistukseen viittaavaakaan ei Tunturilla ollut.
Kerrotko siis mitä "jatkaja jatkaisi" jos haluat "80-luvun filosofialla olevia pyöriä"?
Seitsemän napavaihdetta, jalkajarru, miellyttävä satula ja ajoasento. Leveät renkaat ja edullinen hinta.
Helkamalta ja Pelagolta (kotimaisista merkeistä puhuttaessa) löytyy muutama sopiva malli tuohon listaa kun poistaa vaatimuksista edullisen hinnan.
Jos tuo edullinen hinta on ehdoton vaatimus, niin sitten tuon edes osittaisen kotimaisuuden saa jättää listalta pois.
Triplan "narkkiparkista" lähtee Pelagot jopa osina, lukko ei paljon auta, useampikaan.
Nykypäivänä Pösilön alfa-jengille kelpaa jopa Triaclet.
Teräsrunkoinan laatupyörä nahkasatulalla on haluttua tavaraa laatutietoisten keskuudessa, syystäkin arvokkaita.
Bulkkialumiinirunkoinen saa jäädä telineeseen vaikka omistaja toivoisikin että voro vie.
Peukku sekoittaa aivot lopullisesti, kuten monet muutkin huumeet tekevät.
Oman taloyhtiön pyöräkellarissa seisoo kolme 80-lukulaista Tunturia. Olleet koskemattomia koko 2020 luvun. Odottavat arvonnousua ?
Kun kulta romahtaa, Tunturi nousee.
Lapin vuokraamoilla on hyviä kokemuksia Tunturimerkistä, mutta esim Hibiket joutui käyttökieltoon jo -10 asteessa. Tuntsuille kieltoja ei ollut.
Itse ole ajanut Fitnord 700 rangerilla -20 pakkasessa. Akku tyhjenee nopeasti, mutta avustus ja vaihteetkin toimivat. 7 km työmatka, lataus päivittäin.
Tunturi Ltd maahantoi Haibikeä. On nyt tainnut sekin loppua. Vuokraamot ostavat pyörät usein maahantuojan ohi. Jää sekin 40% omaan katteeseen.
Accell:n omistamista brändeistä Tunturi kuului sinne pääasiallisesti vain tietyissä maissa myytäviin pyörämerkkeihin joilla ei ole isoa kansainvälistä markkina-arvoa, kuului samaan sarjaan vaikkapa saksalaisen Winoran kanssa.
Accelin "premium brändit" olivat sitten Hollantilainen paljolti käsityönä syntyvä Koga, Ranskalainen Lapierre sekä etenkin titaanirunkoisista pyöristään tunnettu Van Nicholas.
Sekä sitten maastopuolelta tunnetut Haibike ja Ghost. Näistä Haibike oli tuossa vajaat kymminisen vuotta sitten "kukkulan kuningas" sähköavusteisissä maastopyörissä mitkä tuolloin tekivät tuloansa.
Tunturi voisi alkaa valmistamaan hipstereille teräsrunkoisia fillareita joissa jotain pientä retrohenkisyyttä menneiltä hyviltä ajoilta ennen 1990-luvun jälkeen tulleita kielteisiä sosiaalisia ilmiöitä.
Malliston peruspilarit: kippurasarvi 1x11 sorapyörä, kaupunkipyörä sekä jäykkäperä maastopyörä. 1500€ alkaen hinta, Taiwanissa hitsattu ja kasattu. Suomessa kiinnitetyt Tunturin tarrat.
Kuullostaa hyvältä. Valitettavasti Tunturin taru on pelattu kun sortuivat hilavitjuttimiin.
Tuntureita on maassa vielä satoja tuhansia ja niiden matka jatkuu edelleen.
Toivottavasti joku suomalainen taho elvyttää takaisin kotimaisen Tunturin. Saa maksaa hiukan enemmän verrattuna temuihin, jos tekevät järeää käyttöpyörää.
Hömppäkansa ostaa vain avusteisia rollaattoreita.
Mutta ongelma on siinä että tuo termi "järkevä käyttöpyörä" tarkoittaa eri ihmisille ihan eri asioita ja itse kyllä näkisin että niin Helkaman kuin sitten vaikka tuon mainitun Pelagon mallistosta kyllä pitäisi löytyä näitä "järkeviä käyttöpyöriä" vai oletko erimieltä?
Molemmat merkithän ovat olleet vuosia paljon "kotimaisempia" kuin tuo Accell Groupin brändinä ollut Tunturi.
Tietysti tuo Tunturin Brändin marmastikkin voi konkurssipsältä ostaa jollain hinnalla, mutta sen mukana ei tule sitten mitään käytännön valmistusta, eli kuka sitten sen ostaisikin niin joutuisi aloittamaan tyhjältä pöydältä vain Tunturin Brändia hyödyntäen.
Hauska huomata etten minä(kään) aina ole oikeassa.
En osannut huomioida sitä että Helkama voisi olla kiinnostunut Tunturin brändistä, mutta niin vain sitten osti sen konkurssipesästä.
Näin ajateltuna saattaa olla jopa
Ihan järkevä liike, koska kaikesta huolimatta niin Tunturin nimellä on yhä markkina-arvoa Suomessa, etenkin jos/kun kaupan myötä pyörien kokoaminen palautuisi Suomeen.
Jännä nähdä minkä tyyppisiä ja mitä hintaluokkaa tuon Tunturin brändin alla tullaan jatkossa tekemään, koska ei ole järkeä alkaa kaikissa luokissa suoraan kilpailemaan nyt tulevan emomerkin Helkaman tuotteiden kanssa vain runkoteippejä vaihtamalla.
Ihan mielenkiinnolla odotan mitä ovat Tunturin osalta nyt suunnitelleet.
Hienoa, että kotimainen merkki säilyy ja jopa vahvistuu. Säilyy usko tulevaisuuteen.
Tunturin valmistus saattaa siirtyä Hankoon.
Teräsrunko ja nahkasatula eivät ole edellytys hyvälle pyörälle.
Tunturin ostajilla tuskin on varaa kunnolliseen nahkasatulaan.
Hienoa kun ko. merkki meni ulkomaiseen omistukseen josku 20- 30 vuotta sitten.
Minä matkustan Finnlinesin laivoilla koska ne ovat niin kotimaisia. Tosin firman omistaa Italialainen Grimaldi- group mutta mitäs me pienistä...
Nahkasatulan saa 50-100 eurolla.
Teräsrunkoa ei halua juuri kukaan.
Satu Helkamalle hatunnosto, että uskoo Helturiin, Inseranakin tunnettuun merkkiin.
Kiinassa tehdään parhaat pyörät. Ja siellä tehdään huonoimmatkin pyörät koska siellä tehdään kaikki pyörät, siitä sitten valitsemaan.
Taiwan ei ole Kiina.
onko laake3r4it6 kunnossa, minä.. jotäin hiton tör5ppöjä, prempi takuraa kuin ajaa vanteilla asfalrri-yhäkkiseen jyejkään...
minä laitoin kuntoon oman uuden piiki-kumin, kokokumia siis etrurenfas ja puu-euuvipiikkwjä, teräväi, papenki kuin nasr4a...
Jäikö aamupilleri ottamatta?
Ei vaan aamupiikki
Helkaman edustaja kommentoi että Helkama haluaa tarjota kuluttajalle monimutkaisempia pyöriä.
Epäselväksi jäi mitä hyötyä kuluttajalle seuraa kun omistaa tavallista monimutkaisemman polkupyörän?
Helkama tarjoaa kuluttajille lähinnä sellaisia pyöriä sellaisista (hieman ylemmistä) hintaluokista joissa kotimaiselle kasaustyölle yms. pystytään laskemaan sellaisen hinta jolla yritys pystyy vielä kannattavasti toimiman.
Mitä enemmän "peruspyöriin" menneeään sitä tiukemmin valinta tehdään puhtaasti hinnan perusteella.
Kysymys kuuluikin, mitä kuluttaja hyötyy monimutkaisemmasta pyörästä?
Siinä on sähköt ja se kootaan Hangossa. Tosin tehdas on nykyään seis kun ei ole menekkiä.
Riippuu mitä pitää "monimutkaisena" pyöränä. Jollekulle jo vaihteet ovat monimutkaisuutta, jousituksesta puhumattakaan...
Pyörä ja sen ominaisuudet pitää valita halutun käyttötarpeen mukaan, ei kukaan hyödy myöskään "yksinkertaisuudesta" jos ei sovellu siihen mitä pyörältä haluaa.
Suomessa harvoin nykypäivänä kannattaa valmistaa (liian) yksinkertaista ja halpaa tuotetta.
Pappa tuntsa takaisin! Bensa, kaasu ja sähkömoottorilla ja tietysti polkimilla!
Eiköhän suurin syy ole se ettei valmisteta pyöriä joita kuluttajat haluavat. Perus kauraa tai kuraa riittää. Jos olisi vähän enemmän panostettu laatuun niin tilanne voisi olla toinen.
Tunturin uusi tuotanto on laadukasta.
Käy tutustumassa kivijalassa.
Toisaalta, jo tälläkin palstalla on todella paljon eroavia käsityksiä sille mitä "kuluttajat hakuavat", osalle se asia tarkoittaa jotain ihan muuta kuin toiselle ja nämä eri kuluttajien mielipiteet jakautuvat niin isolle hajonnalle että oikein mikään valmistaja ei koko kirjoa tarjoa.
Tunturin osalta pitää vielä muistaa se että se oli yli kahden vuosikymmenen ajan yhden isoimmista pyörävalmistajista (Accel Group) merkkinä muiden joukossa asemoituna sille tasolle miten emoyhtiö sen oli asemoinut, ei enempää eikä vähempää. Accelilla kun oli portfoliossaan oikeitakin "huippumerkkejä" ja Tunturi oli heidän listallaan siellä alemman keskiluokan paikallisena merkkinä.
>>> Accelilla kun oli portfoliossaan oikeitakin "huippumerkkejä" ja Tunturi oli heidän listallaan siellä alemman keskiluokan paikallisena merkkinä.
Aika vahvasti sanottu, jossa kaikki faktat loistivat poissaolollaan. Mielipiteenä väite on ihan ok: "huippumerkit" vastaan "alemman keskiluokan merkki".
Kerrotko mikä tuossa ei pitänyt paikkaansa?
Eli oletko sitä mieltä että Accel Group ei "arvoittanut" eri merkkejään (noin 15kpl joista Tunturi sii yksi) eri lailla ja että ne eivät tehneet selvästi eri "hintapisteisiin" olevia pyöriä? (ja että ne eivät suoraan kilpaile keskenään).
Accelin "ykköskorin" muodostivat Lapierre joka on UCI tason menestynyt kilpapyörämerkki. Haibike joka oli pitkään etenkin sähkömaastopyörien edelläkävijä sekä Koga joka on Hollantilainen pitkälti käsityönä koottava korkean tason retki yms pyörä.
Accelin "kakkoskorin" muodostivat sitten urheilupyörämerkki Ghost ja "retro" Raleight
Ja Accelin "kolmoskorissa" sitten Tunturi, Batavus, Winora ja Babboe.
Tunturin SähköFat:it (EMax sarja) olivat sitten kyllä ihan oman luokkansa "yläpäätä", mutta muuten Tunturi oli Accelin kategoriassa "paikallismerkin" asemassa jota myytiin vain Suomessa ja pienessä määrin Ruotsissa ja sen tuotekehitykseen ei isoja rahoja laitettu.