Duraphat hammastahna

Anonyymi-ap

No niin.... Aamulehdessä joku mäkätti siitä kun hampaita ei hoideta. No, kyllähän niitä hoidettaisin mutta kun hammaslääkärille ei pääse. Sairaalasta sanoivat, ja kirjoittivat potilaskertomukseen, että terveyskeskus hoitaa hampaat. loppuun. No, terveyskeskus lääkäri sanoi suoraan että "me ei hoideta pieniä reikiä" ja laittoi ajan suuhyvienistille 9kk päähän.

Terveyskeskuksessa on 32 huoneta hammaspuolelle. Tulin puolta tuntia aikaisemmin ja olin ainoa jonka näin käytäsällä odottavat tai tulevan/menevän.. Kaikissa huoneissa paloi kyllä punainen lamppu ja hoitajat pingviini-kävelivät niihin ja niistä. Kai ne sitten piti etävastaanottoa.

Mutta turha on mieltänsä pahoittaa Aamulehden yleisönosatolle. Syy on yksinkertaisesti hammashuollossa itsesssään. sielä ei haluta tehdä töitä. Hammaslääkäritkin tekevät "kahdesta eteenpäin paperitöitä" eli menevät yksityiselle puolelle tienaamaan.

Se kun sairaala teki kolme juurihoitoa á2h ja 70e/kpl niin sain sieltä kullanarvoisen vinkin. Ostakaa Duraphat hammastahnaa ja harjatkaa joka toinen päivä hampaat sillä. sen fluori lopettaa reikiintymisen, poistaa hammaskiven ja valkaisee hampaat !!!

Duraphattia saa apteekeista kun kysyy. Se ei tarvitse reseptiä mutta on tiskinalus tavaraa. Ja kun ne tiskillä kysyy "Mistä kuulit" niin "Hammaslääkäri neuvoi".

Toivon että ihmiset kun harjaaavat hampansa tällä niin vuoden päästä ei ole jonoja !!

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

        Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
        Maailman menoa
        598
        1475
      2. Anteeksi arkuuteni

        Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
        Ikävä
        44
        817
      3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

        https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
        Maailman menoa
        472
        698
      4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

        Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
        Iisalmi
        8
        590
      5. Mikä on ollut

        Söpöintä välillämme?
        Ikävä
        37
        551
      6. kenen näköinen

        kaivattusi on ?
        Ikävä
        41
        547
      7. Tykkäätköhän vielä minusta?

        Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
        Ikävä
        29
        518
      8. Olet ihana

        Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
        Ikävä
        37
        490
      9. Hyvännäköinen pakkaus

        Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
        Ikävä
        29
        458
      10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

        Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
        Sinkut
        152
        448
      Aihe