Jeesus pelastaa!
”Varas ei tule muuta kuin varastamaan ja tappamaan ja tuhoamaan. Minä olen tullut, että heillä olisi elämä ja olisi yltäkylläisyys.”
Jeesus Kristus
”Varas ei tule muuta kuin varastamaan ja tappamaan ja tuhoamaan. Minä olen tullut, että heillä olisi elämä ja olisi yltäkylläisyys.”
Jeesus Kristus
Vastaukset 80
Vanhimmat
Siksi haluan turvata Jeesukseen. Hän on hyvä Vapahtaja. 😊
Antikristukset ottivat Jeesus-nimen käyttöönsä eksytystarkoituksessa.
Siksi Jeesus pyysi rukoilemaan suoraan Isäänsä, Isä meidän, joka olet taivaissa.
Ei itseään.
Samoin hän käski oikeita apostoleita kastamaan nimeen Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen.
Matt.28:16-20
Matt. 24:5
Sillä monta tulee minun nimessäni sanoen: 'Minä olen Kristus', ja he eksyttävät monta.
Matt. 24:11
Ja monta väärää profeettaa nousee, ja he eksyttävät monta.
Matt. 24:24
Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin.
Mark. 13:6
Monta tulee minun nimessäni sanoen: 'Minä se olen', ja he eksyttävät monta.
Voi Teuvo! Miten perusteellisesti oletkaan itsesi eksyttänyt!
Ei Teuvo ole eksyksissä, vaan perillä Jeesuksensa hoivissa taivaankodissa. Jälkeen jääneiden on se vain hyväksyttävä, vaikka hampaita kiristellen.😇
"Yhteys kuolleisiin ihmisiin, ja yhteyden tavoittelu kuolleisiin,
on vakavaa eksytystä ja vaarallista toimintaa.
Raamattu on Jumalan ilmoitus meille ihmisille.
Raamatussa Jumala varottaa vakavasti ihmisiä ottamasta yhteyttä vainajahenkiin"
Sinä olet yksi niistä eksyttäjistä Teuvo. Sinä mm. väität itseäsi edesmenneeksi, vaikka et suinkaan ole. Elät valheessa ja Savitaipaleella. Olen seurannut elämääsi ja varsinkin Jumala seuraa sinun vilppiäsi ja herjojasi.
Älä enää valehtele. Se on kadottava synti!
Raamattu on ihmisen ilmoitus ihmiselle.
Jumala ei ole viivan viivaa vetänyt raamattuun.
Jatkuva Jeesustelu ei takaa mitään oikeata uskoa, päinvastoin.
Matt.7
22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
Jos sinä jatkat Teuvo valheessa elämistä, sinä voit jatkaa, mutta jos haluat päästä Jeesuksen luo, sinun pitää tehdä parannus valheistasi ja herjoistasi.
En halua olla Jeesuksen morsian!
Teuvo
Jeesustelijat viittaa kintaalla Jumalan lakien noudattamiselle. Hurmostelut ja sekoilut on heille merkki oikeasta uskosta. 2. Tim. 4:4 ja kääntävät korvansa pois totuudesta ja kääntyvät taruihin.
1. Joh. 3:4
Jokainen, joka tekee syntiä, syyllistyy laittomuuteen, sillä SYNTI MERKITSEE JUMALAN LAIN RIKKOMISTA.
Moniaat luopuvat uskosta ja noudattavat villitseviä henkiä ja riivaajien oppeja.
Raamatun alkukielen mukaan uskolla on tarkoitetaan Jumalan lakien ja käskyjen mukaan elämistä mahdollisimman hyvin. Uskon kuuliaisuutta Jumalan tahdolle.
LOPETA SIIS VALEHTELU.
OIkea menestysteologia ei ole mitään hurmospäissään hillumista ja meuhkaamista.
Joos. 1:8
Älköön tämä lain kirja sinun suustasi poistuko, vaan tutkiskele sitä päivät ja yöt, että tarkoin noudattaisit kaikkea, mitä siihen on kirjoitettu, sillä silloin sinä onnistut teilläsi ja silloin sinä menestyt.
Luehan tarkasti, mitä Raamattu sanoo pitkä iän salaisuudesta.
1. Kun. 3:14
"Ja jos sinä vaellat minun teitäni, noudattaen minun säädöksiäni ja käskyjäni, niinkuin sinun isäsi Daavid vaelsi, niin minä suon sinulle pitkän iän."
Sananl. 28:9
Joka korvansa kääntää kuulemasta lakia, sen rukouskin on kauhistus.
Ja Kristuskin on kreikkaa ja tarkoittaa 'balsamoitua muumiota', joka on kirous, ja tulee kaikesta päätellen Tutakhamonista, faarao Akhenatonin isästä kiroukseksi kirottuna, kun Aton-kulttilaiset Ra-kultin voittamina vaeltavat valtaamaan muiden maita, ja on uusi nimi pakanahallitsija Sol Invictukselle, Auringonjumalalle (piispa Huovinen, Auringonpalvontaa).
Aton kultti oli yksjumalainen auringon kehällä, kun taas Ra-auringon palvonta monijumalainen.
Näitä auringon kuvia kehällä on kirkot täynnä.
Kreikankielellä moni kikkailee ja eksyttää ihmisiä.
Jeesus ei puhunut kreikkaa, vaan arameankielen galilean murretta, äidinkieltään, mitä Jumala käski puhumaan kun kaatoi Baabelin tornin.
No, ei tämä ole mitään kikkailua - tulee 2.Mooseksen kirjasta, kun Jumala sanoo tappaneensa esikoiset Egyptissä, ja tarinan tiedetään kertovan, että se oli faarao.
Mooseksen suulla siis todistettavasti puhuu faarao Akhenaton, joka pakenee vallanvaihtoa hovinsa kanssa - ja oli myös faaraoista ainoa, joka julisti itsensä Jumalaksi.
Ei Jeesus ollutkaan juutalainen, vaan israelilainen.
En tiedä miuta kuin, että EU:n Strasbourgin rakennus on mukailtu Baabelin tornista. Vertaa kuvia.
Missä tuollainen Baabelin tornin kaataminen on?
- Pystyssä on Ranskan Strasbourgissa ja vankasti, mihin olemme myös Suomen perustuslailla sidottu diktatuurina.
Ja Baabelin tornin Jumala on kristinuskon Baal-jumala juutalaisuuteen perustuen.
Ja Baal-jumala tulee 5000 vuoden takaa.
Sotket tahallasi asioita.
Baal oli epäjumala, jota palvottiin Iisebelin aikana. Täysin eri kohde kuin Israelin Jumala Jahve, Herra Sebaot, kaikan Luoja ja ylläpitäjä.
Ei siihen aikaan ollut mitään Ranskaa olemassakaan, kun Baabelin torni hajotettiin ja pahuuden kielen "glossolalian" puhuminen kiellettiin.
Tosin se pahuuden kieli "glossolalia" nytkin nostaa päätään hurmoslahkoissa kun ne sitä rallattavat silmät kiiluen.
Paavaliltakin se onnistui, mutta sitten kuitenkin kielsi sitä Korintossa käyttämästä.
1. Kor. 14:19
Jotta voisin opettaa muitakin, haluan seurakunnassa silti puhua mieluummin viisi ymmärrettävää sanaa kuin tuhansia hurmoskielen sanoja.
1. Kor. 14:9
Samoin tekin: jos ette kielellänne saa esiin selvää puhetta, kuinka voidaan sellainen puhe ymmärtää? Tehän puhutte silloin tuuleen.
Paavalin saama Saatanan enkeli ne Egyptin esikoiset tappoi.
Miksi kirkoissa ei meillä saarnata arameankielellä ja galilean murteella?
Minä vaan kysyn.
Daavidin poika eli juutalainen.
Niinkö?
Jeesus ei enää käytä samaa tavallista miehen nimeä, koska antikristukset ottivat sen nimen käyttöönsä.
Ilm. 3:12
Joka voittaa, sen minä teen pylvääksi Jumalani temppeliin, eikä hän koskaan enää lähde sieltä ulos, ja minä kirjoitan häneen Jumalani nimen ja Jumalani kaupungin nimen, sen uuden Jerusalemin, joka laskeutuu alas taivaasta minun Jumalani tyköä,
JA OMAN UUDEN NIMENI.
Nyt Jeesusta puhutellaan pelkäksi "Herraksi", ei enää Jesukseksi Kristukseksi.
Fil. 2:11
ja jokaisen kielen pitää tunnustaman Isän Jumalan kunniaksi,
että Jeesus Kristus.... ON HERRA !
Sitä tarvitaan totuuden Hengeksi hänen puolustajakseen uusi nimi, jolle hän antaa valkoisen kiven (valtakirja), löytyy ilm.2:17. Se tarkoittaa toimijaa hänen hyväksi.
Ai niin, ja löytyy raamattuhaulla 'totuuden Henki'.
Jeesus käytti itsestään myös nimeä Totuus, Jeesuksn omaa Totuuden Henkeä,
sitä hän puhalsi suustaan oikeille apostoleille (ei Paavalille).
Valkoinen kivi voi myös viitata Uurim ja Tummin jalokiviin, millä tehtii arvontoja.
Toinen kivistä oli tumma ja toinen valkea.
Ps. 16:6
Arpa lankesi minulle ihanasta maasta, ja kaunis on minun perintöosani.
2. Moos. 28:30
Ja pane jumalanvastausten rintakilpeen uurim ja tummim, niin että ne ovat Aaronin sydämen päällä, hänen astuessaan Herran eteen. Ja niin kantakoon Aaron Jumalan vastaukset israelilaisille sydämensä päällä aina Herran edessä ollessaan.
Aaronin rintakilpi ja uurim ja tummin tuodaan Liitonarkussa uuteen Jerusalemin temppeliin ja ne otetaan alkuperäiseen käyttöönsä tuhatvuotiseen valtakuntaan.
Hepr. 9:4
Siellä oli kultainen suitsutusalttari ja liitonarkku, joka oli kauttaaltaan kullalla päällystetty. Arkussa oli kultainen, mannaa sisältävä astia ja Aaronin sauva, joka puhkesi lehteen, sekä liiton taulut.
Tätä Jeesus tarkoitti omien apostoliensa kastamisella Hengellä eli omalla Totuuden Hengellä. Heille Jeesus antoi erityisiä henkilahjoja. Paavali ei siihen joukkoon kuulunut.
Joh. 20:22-23
Sanottuaan tämän hän puhalsi heitä kohti ja sanoi: "Ottakaa Pyhä Henki.
Jolle te annatte synnit anteeksi, hänelle ne ovat anteeksi annetut. Jolta te kiellätte anteeksiannon, hän ei saa syntejään anteeksi."
Jeesuksen sylki oli myös ihmeitätekevä.
Sillä hän paransi sokean näön.
Jeesus-nimeä käyttävät antikristukset olivat yleisiä jo alkukirkon aikana, saatikka nykyisin. Siksi alkukirkko hajosi omaan mahdottomuuteensa samoihin aikoihin kun temppeli hajotettiin noin 70 jKr.
1. Joh. 2:18
Lapsukaiset, nyt on viimeinen aika. Ja niinkuin te olette kuulleet, että antikristus tulee, niin onkin nyt monta antikristusta ilmaantunut; siitä me tiedämme, että nyt on viimeinen aika.
Antikristus on Jeesuksen uusi tuleminen, kun teiltä lähtee uhrinne. Sorry.
Antikristukset on lahkolaisten Jeesuksia. Ja nitä on paljon.
Mark. 13:6
Monet tulevat esiintymään minun nimelläni. He sanovat: 'Minä se olen', ja eksyttävät monia.
Jeesus tulee ihmisen hahmossa näkyvällä tavalla Galilean vuorelle.
Ap. t. 1:11
Nämä sanoivat: "Galilean miehet, mitä te siinä seisotte katselemassa taivaalle? Tämä Jeesus, joka otettiin teidän luotanne taivaaseen, tulee kerran takaisin, samalla tavoin kuin näitte hänen taivaaseen menevän.
Jeesus on fyysinen ihminen koko ajan. Oikea usko on uskomista, että Jeesus on ihminen. Ei Jeesus muutu miksikään henkiolennoksi tai haamuksi, joita monet väittävät nähneensä.
Hepr. 2:14
Nämä lapset ovat ihmisiä, lihaa ja verta, ja siksi hänkin tuli ihmiseksi, heidän kaltaisekseen. Siten hän kykeni kuolemallaan riistämään vallan kuoleman valtiaalta, Saatanalta,
1. Joh. 4:2
Tästä te tunnette Jumalan Hengen: jokainen henki, joka tunnustaa Jeesuksen Kristuksen ihmiseksi, lihaan tulleeksi, on Jumalasta.
2. Joh. 7
Maailmassa on nyt liikkeellä monia eksyttäjiä, niitä jotka eivät tunnusta Jeesusta Kristusta ihmiseksi, lihaan tulleeksi. Siinä teillä on Antikristus, eksyttäjä.
Matt.7
21 Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
No, uskoa JEESUKSEEN Paavalin opilla se juuri on sitä NIMEEN tekemistä, voi helvetti, tahkoamattakin näitä kopiointeja ne tietävät jotka haluavat tietää!!! Löytyy Ap.19.
Jos Saatanan omat eivät halua ymmärtää tai eivät kykene, niin se ei toistoista parane.
Henkimaailmassa pelkällä Jeesus-nimen hokemisella saadaan erilaisia vaikutuksia aikaiseksi, vaikka oikea Jeesus ei ole siinä mukana ollenkaan.
Karmeeta eksytystä puhua vain joskus tulevaisuudessa ilmestyvästä yhdestä antikristuksesta.
Jeesuksena esiintyviä antikristuksia eli valejeesuksia ilmestyi heti monta kun Jeesus nousi taivaaseen.
Matt.24:24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin.
Jos Jeesus sanaa hokee, ei siinä mitään tapahdu.
Eri asia jos hokee samaa herjaa koko ajan tai yhdistää sen hokemalla samaan Raamatun jakeeseen, niin siinä on selkeä pyrkimys eksyttää. Ei Jeesus sana ketään eksytä. Tai jos eksyttää, niin ei kukaan ole mitään muuta kuin eksyksissä.
Amen. Perusterveys ei tarkoita perusteellisesti velkaantumista. Elämässä on kolme merkittävää ”uudelleensyntymää”, sanoo psykologi – Näin tunnistat, onko se jo lähellä???
Dont stand by me.
Herra Sebaot loi Saatanaksi muuttuvan arkkienkeli Luciferin, vaikka kaikkitietävänä ilman muuta tiesi tästä tulevan vastustajansa ja ihmisen syntiin houkuttajan, joten vastuu Saatanan olemassaolosta ja vallasta Maan päällä on yksinomaan Herra Sebaotin, joka olisi koska vain voinut lakkauttaa Saatanan olemassaolon.
Jobin kirjan mukaan Saatana on Jumalan poika, siksi se saa mellastaa aika vapaasti.
Job 2:1
Eräänä päivänä Jumalan pojat tulivat taas koolle ja asettuivat Herran eteen.
Myös Saatana oli heidän joukossaan.
Saatana on väkevä olento, jolla on omia pahoja enkeleitä, joita se lähettää murhamiehiin ja valehtelijoihin. Siitä tulee sen ihmisen henkiopas.
2. Kor. 12:7
Ja etten niin erinomaisten ilmestysten tähden ylpeilisi, on minulle annettu lihaani pistin, SAATANAN ENKELI, rusikoimaan minua, etten ylpeilisi.
Entisistä taivaan enkeleistä 1/3 on Saatanan enkeleitä, jonka esim. Paavali sai henkioppaakseen.
2. Kor. 12:7
Ja etten niin erinomaisten ilmestysten tähden ylpeilisi, on minulle annettu lihaani pistin, SAATANAN ENKELI, rusikoimaan minua, etten ylpeilisi.
Ja siitäkös se Paavali vain innostui ylpeilemään.
Fil. 3:4
vaikka minulla on, mihin luottaa lihassakin. Jos kuka muu luulee voivansa luottaa lihaan, niin voin vielä enemmän minä,
1. Kor. 9:26
Minä en siis juokse päämäärättömästi enkä nyrkkeillessäni huido ilmaan.
Jumala sai myös auringon ja kuun pysähtelemään!
Liittyi siihen valon heijastumisen pysähtymiseen. Ihminen näki vain sen valon.
Valokin on voinut lähteä sieltä kohteesta paljon aikaisemmin.
Jeesus on ainoa pelastaja.
Eksyttäjät ottivat Jeesus-nimen käyttöönsä,siksi Jeesus ei käytä enää sitä tavallista miehen nimeä Joshua.
Ilm. 3:12
Siitä, joka voittaa, minä teen pylvään Jumalani temppeliin, eikä hän joudu milloinkaan lähtemään sieltä. Minä kirjoitan häneen Jumalani nimen ja Jumalani kaupungin nimen, uuden Jerusalemin, joka laskeutuu taivaasta Jumalani luota, JA OMAN UUDEN NIMENI.
Matt.7
22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
Jeesus pyysi rukoilemaan suoraan Isäänsä, Isä meidän, joka olet taivaassa..
Jeesus käski kastamaan nimeen Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen (Matt.28:18-20)
Paavali opetti asioita eri tavalla kuin Paavali.
Paavalin oppeja tyrkyttämällä Jeesus laitetaan taka-alalle.
Jeesuksen puheista lainataan vain esim.vuorisaarnaa ja annetaan ymmärtää, että kaikki Jeesuksen puheet ovat pelkkiä vertauskuvia ja symbooleja, joiden merkitystä voidaan muutella aina tilanteen mukaan Paavalin oppeihin soveltuviksi.
Esim. Jeesus sanoi, että ihminen syntyy uudeksi Jumalan tekona vedestä ja Hengestä. Mikä viittaa kasteeseen. Eksyttäjä muuttaa selvän sanan pelkäksi vertauskuvaksi ja symbooliksi.
Jeesus sanoi, että lait ovat voimassa prikulleen samoina edelleen sitä varten, että niitä noudatetaan. Eksyttäjät muuttaa lait pelkäksi symbooleiksi, ja lait ja käskyt on kumottu ja kuoletettu ja haudattu. Nyt puhutaan vaan rakkaudesta ja armosta, milla voidaan kaikki korvata.
po. Paavali opetti asioita eri tavalla kuin Jeesus.
Paavali ei koskaan nähnyt Jeesusta, eikä kuullut Jeesuksen opetuksia.
Jeesus oli silloin jo taivaassa, kun Paavali oli tappamassa Stefanosta.
Ap. t. 7:55
Mutta Pyhää Henkeä täynnä Stefanos nosti katseensa taivasta kohti ja näki Jumalan kirkkauden ja Jeesuksen, joka seisoi Jumalan oikealla puolella.
Paavalikin valehteli käyneensä taivaassa Jeesusta morjestamassa. Samoin monet lahkopastorit keksivät tarinoita taivaassa käymisistään.
Joh.3:13
Ei kukaan ole noussut ylös taivaaseen, paitsi hän, joka taivaasta tuli alas, Ihmisen Poika, joka on taivaassa.
1. Tim. 6:16
Hän yksin on kuolematon, hän asuu valossa, jota ei voi lähestyä. Häntä ei yksikään ihminen ole nähnyt eikä voi nähdä. Hänen on kunnia ja ikuinen valta. Aamen.
Se Jeesukseksi mainittuhan vakuutti palaavansa niin pian takaisin Maan päälle tuomitsemaan ihmiset, että osa kuulijoistaan yhä henkeä huokuisi, vaan onkopa miestä nähty tuomarin toimessaan?
Ei ole.
Petkuhuiputtaja.
Matteus 16:27-28
"27Sillä Ihmisen Poika on tuleva Isänsä kirkkaudessa enkeliensä kanssa, ja silloin hän maksaa kullekin hänen tekojensa mukaan.
28Totisesti minä sanon teille: tässä seisovien joukossa on muutamia, jotka eivät maista kuolemaa, ennenkuin näkevät Ihmisen Pojan tulevan kuninkuudessaan."
Amen Todistetusti. Maailma näyttää sormimerkkejä herjaten kaikkea jumalisuutta.
Jeesus vie omansa Taivaan Kotiin. 😊
Vie kuin pässiä narussa, päädyt paistiksi.
Näytöt ei tue teoriaasi.
Jeesus on aiheuttanut enemmän tuhoa kuin kukaan muu.
Jeesushan itse tulee kuin varas yöllä....
Ja saa susihauleja kintuilleen.
Niin on!
Paha pysyy pahana.
Totta!