Vai, eikä kiilata ojaan. Nyt poliisi onkin se syyllinen. Mitä virkaa on kohta poliisilla? Ei kohta muuta kuin valvoa marsseja tai tulla katsastamaan kolaritapahtumia.
Eikö pikemminkin mopoilijan olisi pitänyt pysähtyä kun käsky annettiin poliisin toimesta ja kun näin ei tapahtunut mopoilijako olisi pitänyt vaan päästää menemään.
Osat ovat vaihtuneet, rikosta tekevät ovat niitä jotka tekevät oikein ja lakia pitävät tahot väärin.
USA,ssa tuollainen pakkopysäyttäminen on täysin arkipäivää poliisin työtä jos vaikka joku kaahari pitää pysäyttää ettei tule isoja vahinkoja, jos pakoon lähtijä ei pysähdy niin se on hänen oma valintansa ja hän vastaa seurauksista itse ei poliisi joka on jo pysähtymiskäskyn antanut.
Nyt poliisin toimia aletaan tutkimaan, aivan typerää, tällainen johtaa siihen, että kohta poliisia ei kunnioiteta millään lailla ja poliisin virka voitaisiinkin lopettaa turhana valtion varojen haaskauksena.
Laittomuuden ihannointi kasvaa suomessa tällä asenteella.
Kohta poliisi ei voi ottaa edes kiinni väkivaltaista kohdetta kun siinä voi väkivaltainen loukkaantua ja poliisi saa siitä syytteen.
Eikö pikemminkin mopoilijan olisi pitänyt pysähtyä kun käsky annettiin poliisin toimesta ja kun näin ei tapahtunut mopoilijako olisi pitänyt vaan päästää menemään.
Osat ovat vaihtuneet, rikosta tekevät ovat niitä jotka tekevät oikein ja lakia pitävät tahot väärin.
USA,ssa tuollainen pakkopysäyttäminen on täysin arkipäivää poliisin työtä jos vaikka joku kaahari pitää pysäyttää ettei tule isoja vahinkoja, jos pakoon lähtijä ei pysähdy niin se on hänen oma valintansa ja hän vastaa seurauksista itse ei poliisi joka on jo pysähtymiskäskyn antanut.
Nyt poliisin toimia aletaan tutkimaan, aivan typerää, tällainen johtaa siihen, että kohta poliisia ei kunnioiteta millään lailla ja poliisin virka voitaisiinkin lopettaa turhana valtion varojen haaskauksena.
Laittomuuden ihannointi kasvaa suomessa tällä asenteella.
Kohta poliisi ei voi ottaa edes kiinni väkivaltaista kohdetta kun siinä voi väkivaltainen loukkaantua ja poliisi saa siitä syytteen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Empä nähnyt punaista pysäytysmerkkiä.
Jotain se mopoilija kuitenkin pakeni. Mitä lie nähnyt.
Hyvä että kiilasi tyhmän rakkaripojan.
Ottanut käytöön luvatta ja kortitta.
Olitko pakenevan mopon tarakalla vai?
Huumeita taisi mopoloisella olla taskussa...
Tuusulassa asuu vaan hulluja ja tyhmiä.
Kuuleppa, poika oli suojattomassa mopossa. Ei autossa. Tappaminen ei ole sallittua poliiseillekaan.
Suojattoman mopoilijan olisi pitänyt pysähtyä, eikö se mene tajuntaan? Olisi säästynyt kaikelta, eikö sen pitäisi mennä näin päin? Tässä se ongelman ydin onkin, poliisin pysähtymiskäsky ei ole enää mikään auktoriteetti vaan kivointa on painella karkuun, että saa mainetta.
Vankilasta pakenijatkin saavat tätä menoa katsellessa mennä rauhassa.
Ei tässä ketään tapettu. Ei edes tuota kortitonta ääliötä.
Nyt menee tolloilla puurot ja vellit pahasti sekasin. Joku ottaa Amerikan mallin ja sinä vankilasta pakenijan vertaukseksi.
Katsoppa paikka. Aita, onneksi verkko sellainen, että jousti vähän, takana merikontti tai vastaava. Lisäksi luin, ettei poliisi tiedä, kutsuttiinko ambulanssi paikalle! Siis poliisi ei tiedä!
Riminaalit täällä vaan puolustaa tyhmiä mopohulluja.
Jos Suomessa poliisin tehtävänä on edelleen ottaa rikoksentekijät kiinni, niin sitähän poliisi oli tekemässä.
Kuka tapettiin?
Olisi pitää ajaa takana turva-autona vilkut päällä?
Täällä meidän kulmillakin mopot rälläävät keskustan kadulla yöaikaan edestakaisin ylinopeutta ja muutenkin viritetyillä mopoilla joissa ei ole äänenvaimentimia, poliisi on voimaton, mitä tehdä kun ei saisi ottaa kiinni mitenkään ja ainoa miten saa kiinni on kiilata, vaaran paikkahan se on mutta on se muutenkin jos mopo kulkee 80 km tunnissa.
Pakkohan se on pysäyttää kun ei käskyä noudateta.
100000 DDD
Poliisin heikko itsetunto murenee, viritetyn mopon edessa.
Mopoilijan vanhempien asenne pitäisi tarkistaa. Ja monen muunkin vanhemman asenne, joiden jälkikasvu ajelee viritetyillä mopoilla. Poliisin toiminta oli ylimitoitettua tuossa tapauksessa. Mopoilija olisi voinut kuolla. Olisiko se ollut mielestäsi OK, jos mopoilija olisi ollut vaikka oma lapsesi?
Kaikki me kuollaan ja osa kuolee tyhmyyttään.
Vanhemmille myös tuomiot ääliökakaran touhuista.
Miksi poliisi liikkeellä siviiliautolla?Autolla olisivat olleet aika mafiosot voineet olla liikkeellä nyt oli touhu sen näköisiä..
Hienoa toimintaa poliisilta ja toimikoon se varoittavana esimerkkinä noille uhmakkaille ja typerille kakaroille.
Mauri Peltokangas ei opi. On sentään aikuinen, vaikka onkin lapsen tasolle jänyt järkensä puolesta.
https://yle.fi/a/74-20180230
Entä jos kiilattu olisi kuollut?Ihme kun ei kuollut kun teräskontti vastassa..tämä on ihan käsittämätön homma...
Älkää selittää mitään mopon putken paukkesta,te häiriinnytte kaikesta.
Lait ovat vain rikkomista varten.
""Lait ovat vain rikkomista varten.""
Joo tuolla asenteella vaan niin Suomi ei ole enää Suomi. Lähinnä Kolumbia.
Lait koskee myös poliiseja.
Näin se on aina ollut, että lait ja lukot toimivat esteenä vain rehellisille.
Eikun olis pitäny ampua selkään.
Poliisien taso laskenu kun ämmiä koulutettu.
Yle on aloittanut lokakampanjan poliisia vastaan. Mopohäiriköt ottavat "uhrina" kaiken irti tästä. Miksi vanhemmat eivät tunnu välittävän missä alaikäiset viettävät aikaansa keskellä yötä. Viritettyjen mopojen suhteen huoltajat ovat sokeita ja kuuroja.
Sulla ei vissiin kakaroita ole tai sitten tyhmänä uskot, kaiken, mitä ne sulle runoilee😂
Poliisin omien toimien takia ns kunnioitus katoaa. Kai sulla on silmät päässä, kun videota katsoit. Täysin ylimitoitettu pysäytys. Hyvä, että pojalla säilyi henki. Jos olisin tuon pojan banhemmat, en jättäisi asiaa villaselle!
Ameriikassa nuo rikolliset on vähän eri sakkia, jos et sitä tiedä.
Juuri näin.
Amerikassa poliisi ampuu kun kysyy ajokorttia ja rekisteriotetta jos alat kaivaa niitä hansikaslokerosta. Ne kannattaa pitää autossa esillä näkyvällä paikalla. Jos menet hansikaslokerolle niin poliisi ei jää odottamaan josko otatkin sieltä coltin kouraasi.
En olisi kyllä koskaan uskonut, että homma menisi poliisin taholta noin hulluksi. Nykyisillä menetelmillä poika olisi saatu kiinni täysin takuuvarmasti jälkeenpäin. Mitään varsinaista vaaraa ei tuosta ajelusta sivullisille aiheutunut. Korkeintaan olisi kiilaajapoliisin touhutippa kuivahtanut. Ja aloittajan kaltaiset öyhöttää, että oikein toimittu, tapetaan kaikki...
Onko poliisiin palkattu ihmisiä, joilla hermot ei kestä? Joiden on pakko näyttää, että kansalainen jää aina toiseksi, vaikka sitten kansalaiselta lähtisi henki jonkun melko olemattoman rikoksen vuoksi?
Eikö poliisikoulutukseen pyrkiville tehdä enää soveltuvuustestejä?
Olihan poliisissa äskettäin vielä somevaikuttaja, joka ei kestänyt sitä että hänestä puhuttiin pahaa selän takana ja jopa selän edessä. Noh, sellaisia ne tahtovat olla, suomalaiset työpaikat. Hyväksy tai lähde. Ei silti tarvitse liittyä siihen pahansuopien kuoroon, ei myöskään yrittää muuttaa toisia ihmisiä.
Miulle omat vanhempani opettivat, että oma likapyykki pestään kotona. Nykyinen someaika on johtanut siihen, että kaikki asiat pitää tuoda julkisuuteen ja puida julkisuudessa, mikä tuskin lisää luottamusta ja yhteenkuuluvuutta työpaikoilla.
Julkisuudessa sitten kerrotaan hymy korvissa kuinka inhottavia olivatkaan ne työkaverit ja lässynlässyn. Ei tipu empatiaa.
Onhan niitä paljon rikoksia, missä tekijä on saatava kiinni verekseltään. Jälkeen päin se on turhaa. Rattijuoppoa on turhaa mennä enään viikon kuluttua puhalluttamaan.
Huumekauppias vetää huumeet WCn pöntöstä alas, jos kotietsinnässä viivytellään, jne...
Herää pahvi,nyt oli kyse mopopojasta,eikä mistään paatuneesta rikollisesta.
Mopopoikaa epäillään mm. törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, mistä tuomitaan vankeutta enintään 2 v. Eli, paatunut rikollinen.
Poliisi toimi oikei. Jos poika olisi päässyt pakoon mitä olisi voinut tapahtua
Lymyillyt yön mettässä, piilottanu moponsa, paskat ja kuset housuissa vaatteet rikki ja sotkettu
Tämäkin on nähty
Miksei olisi voinut tapahtua vaikka poliisi saisikin kiinni. Normaalistihan nämä päättyy niin että poliisi saa kiinni jolloin mopoilija käskee poliisia painumaan vittuun ja poliisi kirjoittaa sakot. Siinä se Ei tuollaisesta voi mitään istumista tulla eikä poliisilla ole edes aikaa "kiusata" yhtä mopoilijaa pitkään.
Molempien ajan haaskuuta on poliisien ottaa kiinni mopoilijoita mistään syystä. Vaikka sais kiinni niin mitään seuraamuksia ei tule. Eikä noiden tulot anna mahdollisuutta edes isoihin sakkoihin.
Poliisi olisi voinut mennä pojan kotiin odottelemaan ja pyytää vanhempia soittamaan pojalle, että alkaisi ajella kotia kohti.
Siinä olisivat kotona kahvitelleet ja jutelleet kaikessa rauhassa. Mitään peruuttamatonta ei tapahtunut.
Ei olisi pitänyt päästää karkuun, mutta ei myöskään kiilata aitaan päin.
"Mopoilijan vanhempien asenne pitäisi tarkistaa. Ja monen muunkin vanhemman asenne, joiden jälkikasvu ajelee viritetyillä mopoilla. "
Naapurissa ja meillä oli saman ikäiset påojast, jotka saivat 15 vuotiaina mopot. Naanpurin faija tutki ja tilasi ja jeesasi asentaman viritysosaty paikkalleen.
Nähty on.
Eräs kirja ennustaa tämän laittomuuden. Se on iso kirja.
usassa tuli BLM jätti mielenosoitukset
kun poliisi otti kiinni
floydin ..
mitä vikaa siinä kun floyd tekee aseellisia ryöstöjä ihmisten koteihin, kaikkien ihmisten vihollinen kiinni ? oli väärä väri vain??
Ja mopoäpärä poistunut kaikki videot YouTubessa, missä hän häiritsee ihmisiä romullaan