Täällä ja muualla ennakkoluuloiset entiseen elämään jämähtäneet provoilevat miten sähköautojen akut eivät kestä...
https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/6d5b3225-92b7-4b4e-9755-73beb02585f2?fbclid=IwY2xjawTmX9dwZG9mAWV4dG4DYWVtAjEwAGJyaWQRMEczNU1CUTlHd2hvbW91MkxzcnRjBmFwcF9pZBAyMjIwMzkxNzg4MjAwODkyAAEeC75K6t2JLLuPCJdaC4oBNiuBObBGzcPf4iPJIK6b2GTCUxY5BMlcslcHUPQ_aem_wb4sHdJ-0qUGAgwUhE3Puw
https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/6d5b3225-92b7-4b4e-9755-73beb02585f2?fbclid=IwY2xjawTmX9dwZG9mAWV4dG4DYWVtAjEwAGJyaWQRMEczNU1CUTlHd2hvbW91MkxzcnRjBmFwcF9pZBAyMjIwMzkxNzg4MjAwODkyAAEeC75K6t2JLLuPCJdaC4oBNiuBObBGzcPf4iPJIK6b2GTCUxY5BMlcslcHUPQ_aem_wb4sHdJ-0qUGAgwUhE3Puw
Vastaukset 31
Vanhimmat
kestää mitä kestää .... ei tuo ihan moitteeton ollut tekniikan osalta,,,jos jotain johtopäätöksiä voisi ottaa niin osta uusi sähköauto ja aja takuu loppuun..elä osta käytettyä ilman takuuta
Uuden auton ostaja harvoin pitää autoaan kovin montaa vuotta, akkutakuuhan on tyypillisesti 8 vuotta ja harva ajaa tuona aikana 160tkm rajaakaan puhki.
Kun akusto kunnolla testataan ja mitataan, niin se kertoo sen kunnon, kapasiteetin ja eri moduulien kunnon.
Ja noita testejä on helppo huijata. Esimerkiksi KIA ja Hyundai huijaavat SOH-testejä ja niiden kohdalla SOH-testit ovat pelkkää arvotonta sontaa.
Polttisko on moitteeton yli 200 000 km.n matkalla?
Ei ehkä moitteeton, mutta toimintamatka on edelleen lähes 100% alkuperäisestä. Lisäksi aika monet ajavat yli 300 000 ajetulla polttiksella ja jotkut jopa yli 400 000 km ajetulla polttiksella.
Moitteeton mutta ei viaton. Mutta oman diiselin korjauskulut tuolta matkalta alle 3000 € .
Samahan koskee polttiksiakin. Uskaltaako niitä ostaa, kun takuu on päättynyt.
Hyvin monessa polttiksessahan takuu on edelleen kaksi vuotta/100.000 km.
Jahas 50.000 ja vetoakseli...100.000 ja vetoakseli....paljonko olisi kustantanut ilman takuuta..
Ei enempää kuin polttiksenkaan vetoakseli..
Aika onneton jos kestää vain 100.000 ...tulee heti mieleen jos ostaisi 100.000 ajetun käytetyn ,mikä rumpali alkaa...vetonivelet,iskarit ,jarrut ,laakerit jne..kyllä 200.000 menee jo useampi satsi renkaita,jarrupaloja jne...jotensakkin tuota testiä on kaunisteltu..
Koko artikkeli on pelkkää paskaa. Akun kestossa on todella paljon satunnaista vaihtelua, joten vain yhden auton käyttö esimerkkinä on arvotonta tietoa. Akun kesto riippuu siitä kuinka paljon pikalataa autoaan, millä tavalla muuten lataa (esim. lataako 20-80% tai 0-100%), auton säilytysolosuhteista, säästä jne. Jo pelkästään tehtaasta tulevissa autoissa on satunnaisvaihtelua akun laadussa, ei ne ole vakiolaatuisia.
Samalla automerkillä ja mallilla voi akun SOH olla samoilla kilometreillä 75 - 95%. Siis ihan samoilla kilometreillä, joten yhden ainoan auton "tutkimus" on arvotonta paskatietoa.
Lisäksi 220 000 km ei edes ole pitkä matka autolla, monet ovat ajaneet yli 400 000 km polttomoottoriautolla. 220 000 km on vasta alkutaipale autolle.
Älä ääliö sössötä kaikki 300000 ja yli ajetut polttomoottoriautot ovat romuja ja turvattomia paskoja, jotka pitäisi kieltää. Toiseksi mielipiteesi ovat pelkästään paskaa joka kuuluu Wc pönttöön ei muualle. BUAHAHAHA BUAHAHAHA
Miksi toimivaa autoa pitäisi romuttaa? Hyvällä huoltamisella polttikset kestävät kevyesti vaikka 400 000 km. Ja käytännössä kaikki 2000-luvulla valmistetut autot ovat turvallisia eikä autot ole enää 20 vuoteen tulleet merkittävästi turvallisemmiksi.
Ongelma on yleensä penkin ja ratin välissä eli kuljettajassa, ei autossa. Ja toki joskus myös siinä, että renkaat tai jarrut on liian kuluneet, mutta se ongelma ei liity auton kilometreihin vaan heikkoon auton hoitoon.
Muutenkin kaikenlaisten asioiden kieltäminen ja muiden määrääminen on sairaan kommarin tapa hoitaa asioita. Jokainen saa ajella millä autolla heitä huvittaa eikä jotkut sinunlaisesi kommarit tähän vaikuta.
Mielipiteesi on täyttä arvitonta paskaa, sinua itseäsi lainatakseni. 400000 km. ajettu on ruosteinen turvaton paska eikä se paljon kehumista tai palkkaamisesta muutu.
BUAHAHAHA BUAHAHAHA
Sitäpä nämä polttisfasistit tekee. Eivä hyväksy että joku voi tehdä toisenlaisen valinnan kuin he.
BUAHAHAHA 400000 ajettu auto ei todellakaan ole kuin uusi
niin jos autot todella autot kestöisi 200.000 ilman remontteja niin korjaamot menisi konkurssiin..ja tehtaat
Ei sen tarvitsekaan olla kuin uusi, riittää että auto toimii kunnolla.
Suomessa polttomoottoriautojen keskimääräinen romutusikä on 250 000 km.
Eli tuurilla tai jatkuvalla tekohengityksellä eli remontoimisella pääsee 300 000 km.
Kokeilin kaverin dieselpassattia jolla ajettu 190 000 km. Olihan hirvee kökötys, Joka paikka natisi, ei menny suoraan, jarrut oli heikot. Jotenki pelotti ajaa... Kaveri kertoi juuri korjauttaneensa sitä kahdella tonnilla. Suuttimet ja egr ym. uusittu, olivat epäilleet turbossakin olevan jotain häikkää, sitä ei kuulema enää korjauta jos hajoo koska arvio 4- 5 k€.
Jälleenmyynti arvo oli liian korkeaksi laitettu ..en maksaisi tuollaiseta 5000 euroa enempää...ei järkeä..
Onko tuo vetoakseli tyyppivika..näkyy olevan paljon 80- 100.000 ajettuja myynnissä ympäri Eurooppaa..
Syö vetoakselieita kuin hauki ahvenia..
https://www.autonvaraosat24.fi/vetoakseli/vw-id-3
On aivan turhaa arvailla sähköauton akuston kestävyyttä kun asian ydin on seuraava !
PM-auton akun vaihto maksaa 100-300€
EV- auton akuston vaihto maksaa 15000-40000€ tai Toyotassa jopa enemmän !?
Nokkelimmat hoksaavat eron !?
PM-auton polttomoottorin vaihto maksaa 15000-40000€ tai enemmän.
EV-auton polttomoottorin vaihto maksaa 0€, eikä sitä tarvitse edes koskaan vaihtaa
Nokkelimmat hoksaavat eron!
Onko kirjoittaja 10 vuotias vai nuorempi ??
Samanikäinen kuin tuon kirjoituksen kirjoittaja eli sinä, johon se oli kommentti. Tai paljon fiksumpi, mutta laskeutui samalle tasolle kuin sinä….
eli osta uus ja vaihda 8v päästä,,
Ja jätä kallis remontti uuden omistajan maksettavaksi tai romutettavaksi
Saattavat joskus kestää kuten moottorin jäähdytysneste vuoto moottoriin . Saattaa kestää tai sitten ei takuuajan mutta sen jälkeen maksaja olet sinä
Sähköauton akku on kertakäyttökamaa
"Jonkinlainen raja kulkee noin 80 %, kertoo Uppsalan yliopiston materiaalikemian professori Daniel Brandell Aftonbladetille. Jos akun kapasiteetti on alle tämän, akku alkaa menettämään kapasiteettiaan huomattavasti aiempaa nopeammin.
– Jos viittaan muihin asiantuntijoihin, osa katsoo, ettei akkua tämän jälkeen enää käytetä ajoneuvossa, vaan se päätyy kierrätykseen tai muihin käyttötarkoituksiin. Tämä on myös linjassa sen kanssa, miten valmistajat näyttävät asiaa tarkastelevan, sillä ne myöntävät akuille usein noin seitsemän vuoden takuun, Brandell kertoo.
Reinholdsson puolestaan arvioi, että raja menee lähemmäs 70 %
– Sanoisin, että jonkinlainen kriittinen raja kulkee noin 70 %, mutta mitään virallisesti määriteltyä rajaa ei ole. Akku voi kuitenkin olla käyttökelpoinen vielä alle 70 % SOH-lukemallakin, vaikka sen suorituskyvyn heikkeneminen on tällöin jo hyvin selvästi havaittavissa."
IS