Ateistien lapsiin kohdistuu 8. luokan alettua evl kirkon rippikoulumarkkinointia, jossa kesällä leireilleet ja isosiksi pyrkivät markkinoivat yli-innokkaasti kesän 2027 rippikoululeirejä nuorille, jotka eivät ole kirkon jäseniä.
Koulua ei pidä antaa rippikoulumarkkinoinnin alustaksi. Kirkko voi hyvin pitää rippikouluinfot omissa tiloissaan.
Suurin osa rippikoululeireille houkutelluista nuorista houkutellaan myös liittymään kirkkoon. Heille saatetaan lupailla, että sitten "rippijuhlissa" saa rutkasti rahaa.
En ole antanut senttiäkään kirkkoon rippikoulun myötä liittyneelle, enkä anna jatkossakaan.
Rippikoulumarkkinoinnille rajaa kouluissa
13
<50
Vastaukset 13
- Anonyymi00001
Suurin osa käy rippikoulun..
Nyt kun koulut alkavat myös
ekaluokkalaiset saavat jo tuntumaa
Tulevaan. Enemmistön ehdoilla
missä perheet kotona tukevat.
Ja ystävät
On ihan ok. Ateistit voi järjestää
myös omia indokrointeja.
Perinteet ei muutu.
Suvivirsi- Anonyymi00004
Kohdistin avauksen ateistille ja muille uskonnottomille, en kirkollisille hegemonisteille.
- Anonyymi00014
Anonyymi00004 kirjoitti:
Kohdistin avauksen ateistille ja muille uskonnottomille, en kirkollisille hegemonisteille.
Täällä ei kohdistella vain tietyille ryhmille!!!
Missä luulet olevasi ?
Vähän vajaalla …
- Anonyymi00002
Sun rahat ovat yhtä tyhjän kanssa. Kehtaatkin näyttää naamasi juhlissa, kun et anna lahjaa! Kuokkavieras.
- Anonyymi00005
Ei ole pakko mennä juhlistamaan kirkkoon liittymistä. En mene.
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Ei ole pakko mennä juhlistamaan kirkkoon liittymistä. En mene.
Jos on pakko mennä, voi antaa tiedepohjaisen tietokirjan.
- Anonyymi00003
kun ajattelee kuka kävi rippikoulun kanssani niin ei tainnut tepsiä ei se kämmenen päällä pito 🤣
- Anonyymi00009
Jep, hyvä tietää, että kirkon lapsilähetystyö aktivoituu jo noin aikaisin syyslukukaudella.
- Anonyymi00010
Rippikoulumarkkinoinnissa kyseenalaisia piirteitä
Koulujen toimiminen evankelis-luterilaisen kirkon rippikoululeirien markkinointialustana ei sovi koulujen uskonnolliseen ja katsomukselliseen sitoutumattomuuteen. Kysehän on korostuneen tunnustuksellisista uskonnollista leireistä.
Niin sanottujen rippikouluinfojen tuominen 8. luokan alussa kouluihin on 14-vuotiaisiin kohdistuvaa uskonnollista lähetystyötä ja maksullisten leirien markkinointia. Kirkko tavoittaisi jäseninään olevat nuoret aivan hyvin seurakuntataloillaan. Kouluun tuotujen tilaisuuksien kohderyhmänä ovatkin juuri ne nuoret, jotka eivät ole kirkon jäseniä.
Yli viikon kestävien kesäleirien tarkoituksena on selvästi saada leirille tulleet nuoret, jotka eivät ole jäseniä, liittymään jäseniksi. Kirkon tiedotus on kehuskellut, että viime vuonna yli 2100 nuorta liittyi kirkkoon rippikoulujen yhteydessä.
Voidaan perustellusti puhua manipulatiivisista aivopesuleireistä, jossa sekulaari maailmankatsomus pyritään siirtämään sivuun opeteltavan evankelis-luterilaisen uskontunnustuksen tieltä. Jeesuksen lähetyskäskykin opetellaan ulkoa. Huipennuksena olisi konfirmaatio (vahvistusseremonia).
Kriittistä huomiota on kohdistettu myös niin sanottujen isosten eli rippikoulun käyneiden tulevien apuohjaajien yli-innokkaaseen ei-kirkollisten nuorten houkutteluun. Se on koettu jopa eräänlaisena rippileirigroomingina; onhan hienoa päästä viikoksi pois kotoa, ei tiedä mitä tapahtuu, ja lopuksi voi saada rutkasti rahaa.
Mitä uskonnottomat vanhemmat voivat tehdä? Suosittelen, että vanhemmat kunnioittavat omaa maailmankuvaansa eivätkä kustanna nuorelle kirkon lähetyskäskyleiriä. Rajan vetäminen on rakkautta.
Ensi kesälle ja vuoden 2027 kesälle voi suunnitella muuta hyvää ohjelmaa. On erilaisia sekulaarien järjestöjen ja seurojen leirejä. Maantiede, matkailu ja retkeily avartaa. Vanhempien lisäksi myös isovanhemmille, tädeille, enoille ja sedille voisi olla kiva kokemus ottaa nuori matkaan mukaan.
Vanhemmat voivat jo nyt keväällä ilmoittaa koulun rehtorille, että he eivät halua lapseensa kohdistuvaa rippikoulumarkkinointia koulupäivän aikana koulun tiloissa. Fiksut rehtorit itsekin tajuavat, että kirkko saa hoitaa rippikouluinfonsa muualla kuin koulussa. Nehän eivät kuuluu uskonnonopetukseenkaan.- Anonyymi00015
Kyllä sun pitää haastaa valtio oikeuteen kun sua on loukattu.
- Anonyymi00011
Ja perheessä.
- Anonyymi00012
Rakkautta ja jotain rajaa. Jotain muuta ohjelmaa nuorelle ensi kesäksi.
- Anonyymi00013
Niin kun et ole kutsuttu rippijuhliin koskaan!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi251645Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀681387- 961171
Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R771114Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84799Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni48747Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29746- 64667
Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,43656- 38639