Nykylapsilla on koulussa hyvät pöperöt

Anonyymi-ap

ja silti valittavat. Muistan vielä miten meillä 50-60 lukujen vaihteessa tuotiin luokan eteen ämpäri, josta jaettiin meille ruokia. Opettaja jakoi ämpärin tyhjäksi uhrin mielipiteestä piittaamatta. Kauhein ruoka oli mannavelli. En ole koulun jälkeen syönyt kertaakaan mannavelliä. Mannapuuro on kyllä hyvää ja eri asia.

Ei ollut mitään salaatteja ym. Voileivät oli pakko tuoda itse. Jos ei ollut ottanut eväsleipiä mukaan jäi jälki-istuntoon.

7

<50

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Totta. Eräässä kehyskunnassa alkoi lounastunnilla vaellus paikalliseen mäkkäriin. 70-80-luvulla tollasta ei sallittu.

      • Anonyymi00005

        Kouluruoka vaan pois ja lapset tuokoon omat eväät.


    • Anonyymi00002

      Nykykakarat ovat ääliöiksi passattuja. Ei edes kilometriä jakseta kävellä kouluun, ryhti on etukeno ja laahustetaan kuin seniili satavuotias. Vanhemmat ovat suurimpia ääliöitä ja molopäitä, kun eivät opeta kakaroitaan syömään aamulla aamiaisen kotona, ja herääminen ajoissa. Jos ei jaksa, potku persuksille. Aamiaisella jaksaa kouluruokailuun. Ja kouluruuan pitää kelvata, ei rahaa mihinkään Mäkkärin sontaruokaan tai marketin paistopisteen mättöihin ja energiajuomiin. Jos ei silti kouluruoka kelpaisi niin olkoot nälässä. Kieroon kasvatetuista kakaroista ei tule kuin molopäitä.

    • Anonyymi00003

      PERRREKELE!! MINUN NUORUUDESSANI KAIKKI OLI PAKKO SYÖDÄ VAIKKA OLI MONESTI PELKKÄÄ HOMEISTA JA PUOLIMÄTÄÄ KAATOPAIKALLE KELPAAMATONTA "RUOKAA" SE SYÖTIIN EIKÄ JUMALAUTA VALITETTU!! NYKYÄÄN PELKKÄÄ PULLANÖSSÖ PORUKKAA JOTKA VALITTAA IHAN KAIKESTA SAATANA SENTÄÄN ETTÄ PISTÄÄ VIHAKSI!!!

      • Anonyymi00006

        ja vali vali, mene itseesi ruoka lautasella oli ehdottomasti hyvää. tuntemettomasta


    • Anonyymi00004

      Vähän väliä valitus on päällä kuinka vanhuksille tarjoiillaan huonoa ruokaa palvelutaloissa ja kotiinkuljetuksissa. Nyt kun alkoholit aletaan toimittamaan vanhuksille kotiin niin ei valituksia kuulu.

    • Anonyymi00008

      Niin onkin hyvät eväät ylkäolulaist ostaa tosta kausta enrgiajuomia noccoja karkkia ja suklaata hyvät on eväät nykypäivän kolussa kun hankkivat omat eväänsä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      25
      1645
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1387
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1171
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      77
      1114
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      799
    6. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      747
    7. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      746
    8. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      64
      667
    9. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      656
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      639
    Aihe