ja silti valittavat. Muistan vielä miten meillä 50-60 lukujen vaihteessa tuotiin luokan eteen ämpäri, josta jaettiin meille ruokia. Opettaja jakoi ämpärin tyhjäksi uhrin mielipiteestä piittaamatta. Kauhein ruoka oli mannavelli. En ole koulun jälkeen syönyt kertaakaan mannavelliä. Mannapuuro on kyllä hyvää ja eri asia.
Ei ollut mitään salaatteja ym. Voileivät oli pakko tuoda itse. Jos ei ollut ottanut eväsleipiä mukaan jäi jälki-istuntoon.
Nykylapsilla on koulussa hyvät pöperöt
7
<50
Vastaukset 7
- Anonyymi00001
Totta. Eräässä kehyskunnassa alkoi lounastunnilla vaellus paikalliseen mäkkäriin. 70-80-luvulla tollasta ei sallittu.
- Anonyymi00005
Kouluruoka vaan pois ja lapset tuokoon omat eväät.
- Anonyymi00002
Nykykakarat ovat ääliöiksi passattuja. Ei edes kilometriä jakseta kävellä kouluun, ryhti on etukeno ja laahustetaan kuin seniili satavuotias. Vanhemmat ovat suurimpia ääliöitä ja molopäitä, kun eivät opeta kakaroitaan syömään aamulla aamiaisen kotona, ja herääminen ajoissa. Jos ei jaksa, potku persuksille. Aamiaisella jaksaa kouluruokailuun. Ja kouluruuan pitää kelvata, ei rahaa mihinkään Mäkkärin sontaruokaan tai marketin paistopisteen mättöihin ja energiajuomiin. Jos ei silti kouluruoka kelpaisi niin olkoot nälässä. Kieroon kasvatetuista kakaroista ei tule kuin molopäitä.
- Anonyymi00003
PERRREKELE!! MINUN NUORUUDESSANI KAIKKI OLI PAKKO SYÖDÄ VAIKKA OLI MONESTI PELKKÄÄ HOMEISTA JA PUOLIMÄTÄÄ KAATOPAIKALLE KELPAAMATONTA "RUOKAA" SE SYÖTIIN EIKÄ JUMALAUTA VALITETTU!! NYKYÄÄN PELKKÄÄ PULLANÖSSÖ PORUKKAA JOTKA VALITTAA IHAN KAIKESTA SAATANA SENTÄÄN ETTÄ PISTÄÄ VIHAKSI!!!
- Anonyymi00006
ja vali vali, mene itseesi ruoka lautasella oli ehdottomasti hyvää. tuntemettomasta
- Anonyymi00004
Vähän väliä valitus on päällä kuinka vanhuksille tarjoiillaan huonoa ruokaa palvelutaloissa ja kotiinkuljetuksissa. Nyt kun alkoholit aletaan toimittamaan vanhuksille kotiin niin ei valituksia kuulu.
- Anonyymi00008
Niin onkin hyvät eväät ylkäolulaist ostaa tosta kausta enrgiajuomia noccoja karkkia ja suklaata hyvät on eväät nykypäivän kolussa kun hankkivat omat eväänsä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi251645Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀681387- 961171
Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R771114Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84799Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni48747Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29746- 64667
Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,43656- 38639