Tiitisen lista, miksi tuollainen on niin tärkeä?

Itä-Saksan tiedustelupalveluun vuosikymmeniä sitten yhteydessä olleiden nimet....

Siis WHO CARES?!

Kyllä siellä SUPOn arkistoissa on paljon enemmänkin ja hyvin ajankohtaisempaa tietoa.
2699
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Maanpetos ei vanhene koskaan.

Äänestä
  • Se on murha joka ei vanhene koskaan.

    Maanpetturi on se joka häviää, mutta kansallissankari jos voittaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Se on murha joka ei vanhene koskaan.

    Maanpetturi on se joka häviää, mutta kansallissankari jos voittaa.

    Murha, maanpetos ja valtiopetos ovat lain mukaan kaikki rikoksia jotka eivät vanhene koskaan.

    Äänestä

Onhan se erittäin tärkeä että saadaan tietää onko Venäjällä otetta suomalaisista politikoista kiristysmomentin avulla. Moni päätös voisi saada uuden valon jos luurangot napataan kaapista esiin !

Äänestä

No tämähän selittää Demareiden päätöksiä

Äänestä

Monikaan noista ei ole elossa tai ainakaan asemissa.
Julki vaan. Putsataan luurangot kaapista vielä kun voivat myös puolustautua.... ainakin selitellä.

Äänestä
  • Sosiaalidemokraattien pääjehut yhä hengissä ja ottavat yhä tuon tuosta yhteiskunnallisiin asioihin kantaa julkisuudessa ties missä ja miten yhä taustalla vaikuttavat. Tiedustelija-agentit ovat koko elinikänsä itätiedustelun omaisuutta ja käyttötavaraa. Ehkä muihinkin ilmansuuntiin lupautuneet rahasta ja hyödykkeistä.

    Tarja Halonen (toiminut mm. tasavallan presidenttinä)

    Erkki Tuomioja (toiminut mm. ulkoministerinä)

    Paavo Lipponen (toiminut mm. pääministerinä)

    Eero Heinäluoma (toiminut mm. valtiovarainministerinä ja pääministerin sijaisena)

    Äänestä

Ei siis ole ihme että Mauno Koivisto(SDP) tunki nimet kassakaappiin.

Äänestä
  • Nää stasilistajehut täytyy saada valtamedioiden etusivuille minne koko uransa ajan muutenkin tänne saakka kuuluneetkin.

    Äänestä

Se oli tärkeä lähinnä siksi, että sitä vaadittiin näytöksi hallinnon salailusta ja valehtelusta ihmisille.
Siitä oltaisiin nähty että epäilyt Neuvostoliiton mieleistelystä ja pyrkyryydestä olivat totta ja olisi lista keitä ne politiikan nilviäiset olivat.
Parhaita esimerkkejä sellaiset kuin Ilkka Kanerva ja Paavo Lipponen jne jne.
Jos Neuvostoliitto vaikutti Suomen asioihin, tapahtui se muuta kautta kuin näiden kotimaisen rapakon sammakoiden kautta.
Mutta mitä merktystä sillä enää on, kun Suomi on rähmällään toiseen suuntaan tavalla, jota se ei koskaan ollut sitten Saksan aseveljeyden.
Tiitisen listan ajat ovat muisto vain ajalta, kun Suomessa tehtiin itse politiikkaa, kun se nykyisin on räikeää tyhjää sirkusta ja maata ohjataan 100% ulkoa.

Äänestä

Se on Suomen nykyisistä sisäpoliittisista syistä johtuen tärkeä, jolla halutaan leimata kaikki ne ihmiset jotka vielä kannattavat sitä aiempaa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikan järkiperäistä johtamista, nykyisen poliittisen kunnian tavoittelun sijaan.

Äänestä

Miksi ei ole kyselty yhteyksistä Länsi-Saksaan tai kysytä nykyään. Tai Yhdysvaltoihin? Eihän mitkään yhteydet vielä ole maanpetosta vaan se mitä on tehty. Jonkinlainen petoshan sekin on jos kansalaisten mielipiteitä muokataan oletuksilla ja poliittisilla aatteilla.

Äänestä

Kyllä jokainen sen ilman listojakin tietää ketkä poliitikot olivat kieli ruskeana itään päin. Mielenkiintoa olisi lähinnä siinä kuinka laajalti ryömittiin, oliko mukana kuinka paljon virkamiehiä, yritysjohtoa jne.

Äänestä
  • Miksi vain itää päin?
    Hi, c'moon, mitenkäs on tänä päivänä?
    Vaikka erään A. G. Stuppin (tah. virhe) pyrky niille golfkentille, joilla päätöksiä tehdään?
    Tai valmennus, s.o. seeiiaa koulutus ym., jolla on luotu luottamus sellaisena, kuin se nykypäivänä esiintyy.
    "Luottamus" oli muuten erään elokuvan nimi muinaisilta ajoilta.

    Äänestä

Ei ole ihme kun muualla maailmaa käryää vuosittain jatkuvasti itävakoojia, mutta Supo se ei vain saa vakoilijoita kiinni, kun on salannut oikein kassakaapissa jo 35 vuotta näitä valmiin olemassa olevan maanpetturilistankin henkilöitä.

Äänestä

Suomihan sai Stasin tiedot nimenomaan jenkeiltä.
Eli CIAn hallussa oli kaikkien suomalaisten poliitikkojen kytkökset.
Ja epäilemättä se selittää sen täydellisen nöyryyden länsikäännökselle, joka meillä on nähty.
Ja siellä on tiedot edelleenkin kaikista tekemisistä siihen asti ja sen jälkeen.
Siihen tapaan, kuin vierailu Jeffry Epsteinin pidoissa, on antanut keinon hallita koko länsi eliittiä.
Siinä taas salaliittoa joka on käytäntöä ja totta, ei teoriaa.

Äänestä
  • Rikospoliisikaan ei vieläkään tutki maassamme tapahtuneita vakavia talousrikoksepäilyjä ja seksuaalirikosyksikkö Trumpin 2018 Suomen vierailullaan (tapasi Putinin) antamaa epsteinlistaa nimekkäistä suomalaisvaikuttajista. Trump esikuntineen luovutti isot nivaskat materiaalia kahdelle nimetylle naispoliisille. Löytyy netistä sekin tieto.

    Äänestä

  • Tuo on eri asia kuin Tiitisen lista. Tuossa puhutaan Rosenholz-aineistosta.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Tuo on eri asia kuin Tiitisen lista. Tuossa puhutaan Rosenholz-aineistosta.

    On on, mutta vakoiluun ja ulkomaiden vaikuttamiseen ja agentteihin liittyy sekin. Tieto on valtaa.

    Selvennäksenä vielä kaikille: Tiitisen-listaan on koottu Rosenholz-aineiston suomalaisnimet.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    On on, mutta vakoiluun ja ulkomaiden vaikuttamiseen ja agentteihin liittyy sekin. Tieto on valtaa.

    Selvennäksenä vielä kaikille: Tiitisen-listaan on koottu Rosenholz-aineiston suomalaisnimet.

    Tuo ei pidä paikkaansa.

    Äänestä

Ei tämä mene noin.
Eivät nämä henkilöt ole välttämättä olleet yhteydessä Stasiin.
Stasi on laatinut listan henkilöistä, jotka se on arvioinut mahdollisesti hyödyllisiksi tulevaisuudessa.
Nämä henkilöt ovat olleet tai ovat tulevaisuudessa sellaisessa asemassa, että heillä on hallussaan Stasille hyödyllistä tietoa.
Nämä henkilöt eivät edes tiedä, että Stasi on arvioinut heidät mahdollisiksi yhdyshenkilöiksi.
Tiitisen lista ei ole luettelo vakoojista.

Äänestä
  • No hyvä on, mutta en minä siitä tiedä. Olen vain siviili joka ihmettelee.

    Äänestä

Ei tuolla listalla ole enää mitään väliä. Listalaiset vanhoja tai haudassa.

Äänestä
  • Juuri näin t: sdp

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Juuri näin t: sdp

    Juuri näin.
    Aloitettiin mekin aseellinen kapina laillista hallitusta vastaan. Mutta joka vanhoja muistaa, sitä tikulla silmään. t: sama

    Äänestä

Miksi vasurit pelkäävät
"Tiitisen listaa"?
😁

Äänestä

Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Itä-Saksan tiedustelupalveluun vuosikymmeniä sitten yhteydessä olleiden nimet....

Siis WHO CARES?!

Kyllä siellä SUPOn arkistoissa on paljon enemmänkin ja hyvin ajankohtaisempaa tietoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu