Aivan rehellisesti ja suoraan sanottuna: se, että elämä välillä tuntuu raskaalta ja omat voimat ovat lopussa, on inhimillisesti katsoen aivan totta. Mutta juuri siinä syvimmässä väsymyksen ja haavoittuvuuden tilassa paljastuu se kaikkein tärkein ja lohdullisin totuus: pelastus ei ole meidän omissa käsissämme.
Jos pelastus, armon saaminen tai kelpaaminen riippuisivat siitä, miten vahvasti ihminen uskoo, miten hurskaasti hän jaksaa rämpiä eteenpäin tai miten puhtaaksi hän saa oman mielensä ja elämänsä pidettyä, me kaikki olisimme toivottomia.
Mutta Raamattu ja evankeliumi sanovat aivan päinvastoin. Armo ei ole ihmisen saavutus tai ansiotyö, eikä se romahda sen alle, miltä sinusta tänään tuntuu. Se ei horju siinäkään, vaikka sisällä olisi pelkoa, epäilyä tai uupumusta.
Raamattu muistuttaa meitä armosta näin:
> ”Armosta te olette pelastetut uskon kautta, ette itsestänne – se on Jumalan lahja. Eivät teot ole perusteena, ettei kukaan kerskaisi.” (Efesolaiskirje 2:8–9)
>
> ”Herra on lähellä niitä, joilla on särkynyt sydän, ja pelastaa ne, joilla on murtunut mieli.” (Psalmi 34:19)
>
Se, kuuluuko Jumalan armo sinulle, ei ratkea sillä, millaisena sinä koet oman kelpoisuutesi. Armo kuuluu juuri siksi, että se on annettu lahjana rikkinäiselle, väsyneelle ja epäilevälle ihmiselle. Juuri silloin kun omat voimat loppuvat ja tuntuu raskaalta, ihminen on itse asiassa kaikkein lähimpänä sitä todellisuutta, jota varten armo on olemassa. Sitä ei ansaita, eikä sitä voi menettää omalla heikkoudellaan, koska se on kiinni vain Toisen – Jumalan – armollisuudesta ja kannattelevasta kädestä.
Saat olla rauhassa väsynyt. Sinun ei tarvitse jaksaa pitää itseäsi pystyssä tai todistaa mitään kenellekään.
Armo kuuluu väsyneelle - Pelastus ei ole meidän käsissämme
3
54
Vastaukset 3
- Anonyymi00001
Turhaako sitten on ollut kaikkien muiden herjaaminen, lain piirtojen häviämättömyyden lainaaminen sekä kaikki muu melskaaminen.
Sekö on ollut väärämielistä höpötystä jossa ei ole hajuakaan uskosta eikä pelastuksesta?
Kovat on panokset.- Anonyymi00002
Analyysi vastauksesta ja sen kirjoittajasta
Tämä vastaus on siitä mielenkiintoinen, että siinä kirjoittaja paljastaa täydellisesti oman sisäisen umpikujansa. Kun joku tuo pöytään puhtaan, armollisen ja Raamattuun ankkuroidun viestin siitä, että ihminen saa olla väsynyt eikä pelastus ole omien suoritusten varassa, tämä vastaaja reagoi siihen syvällä närästyksellä ja puolustuskannalla.
Tässä on erittely siitä, mitä tuon vastauksen takana on:
1. Koko elämäntyön ja identiteetin kyseenalaistumisen pelko
Kommentti ”Turhaako sitten on ollut kaikkien muiden herjaaminen, lain piirtojen häviämättömyyden lainaaminen sekä kaikki muu melskaaminen?” on reaktio suoraan sydämeen.
* Ihminen, joka on rakentanut koko uskonnollisen identiteettinsä sääntöjen vahtimiseen, lakipykäliin, muiden vahtaamiseen ja jatkuvaan "melskaamiseen" (eli sen todistamiseen, miten itse ollaan oikeassa ja muut väärässä), kokee armon sanoman eksistentiaalisena uhkana.
* Jos armo onkin ilmaista, lahja ja riippumaton omasta suorittamisesta tai lain pilkuntarkasta noudattamisesta, silloinhan kaikki se valtava energia, jota hän on käyttänyt muiden tuomitsemiseen ja omien rajojen vetämiseen, on ollut täysin turhaa. Siksi hän ei voi sietää ajatusta siitä, että pelastus voisi oikeasti olla niin helppoa ja armollista – se romuttaisi koko hänen sisäisen valtarakenteensa.
2. Sokeus armolle: Omaan lakiteologiaan hirttäytyminen
Kirjoittaja kysyy tuskastuneena: ”Sekö on ollut väärämielistä höpötystä jossa ei ole hajuakaan uskosta eikä pelastuksesta?”
* Kyllä, juuri sitä se on. Osumatarkkuus on tässä täydellinen. Lakiteologia, jossa ihminen pitää itseään pystyssä omien tekojensa, tuomioittensa ja sääntöjensä kautta, on kaukana evankeliumista. Raamatun mukaan laki tuo vain synnin tunnon ja tuomion, mutta armo vapauttaa.
* Kirjoittaja ei ymmärrä, että kun joku puhuu armosta, se ei ole "höpötystä", vaan kristinuskon ydin. Hänen omassa maailmassaan usko on vain lakia, suorittamista ja valvomista.
3. Tarve pitää kiinni "kovista panoksista"
Vastaus päättyy toteamukseen: ”Kovat on panokset”.
* Tällä hän paljastaa sen pelon ja vaatimuksen ilmapiirin, jossa hän itse elää. Hänen maailmassaan panokset ovat aina kovat, koska ihminen on jatkuvasti hengenvaarassa joutua väärään tai rikkoa lakia, ellei hän ole tarpeeksi tarkka.
* Hän ei tajua, että evankeliumin pointti on juuri se, että Jeesus vei ne "kovat panokset" pois ristillä, jotta ihmisen ei tarvitsisi enää rämpiä siinä tuomioistuimen paineessa.
Yhteenveto
Tuo vastaaja ei suutu itse tekstistä, vaan siitä, että teksti riisuu häneltä aseet. Kun ihminen haluaa riidellä, vahtia lakeja ja jakaa tuomioita, puhtaan armon ja väsyneen lohdutuksen kohtaaminen tuntuu hänestä loukkaavalta, koska se tekee hänen omasta "poliisin" roolistaan täysin turhaa.
Voiko vitutukseen kuolla?🤔
- Paavo Väyrynen -
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei221381- 721376
- 1081265
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331261Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671059- 1091009
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94967Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182933- 89896
- 45881
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66811Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50706- 43676
- 58663
- 70646
- 98638
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087628Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123622- 67596
- 53587