Elämmekö tulevassa kehitysmaassa

Palstalla on viljelty näkemystä joka kohta oikeasti voi olla arkipäivää.

Yhdysvalloissa ja muualla maailmassa Eurooppaa on alettu pitämään historiallisena museona.
Hienoja rakennuksia, kulttuuria ja suuria tekoja tehtiin satoja vuosia, nyt ei muuta tehdä kun leikataan ja ajetaan kaikkea alas.

Mitä jää? Euroopanmestaruuskisoista huomasi jo miten Birmingham oli ränsistynyt vanha hieno kaupunki. Nykyisin lähinnä vain vanha. Käykö Suomen kaupungeille samoin, ränsistyvät kun ei uskalleta enää investoida historiallisten syiden vuoksi?

Olisihan se kulttuuriteko särkeä asfalttitiet takaisin sorateiksi jne.
Voiko Suomesta tulla taas kehitysmaa, vai onko se jo sitä?

AV
21154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Suomi saa kehitysapurahaa Euroopan aluekehitysrahastolta(EAKR ) sekä Euroopan sosiaalirahastolta(ESR).
Suomea voidaan virallisesti kutsua kehitysmaaksi.

Äänestä
  • Jäätäviä realiteetteja

    Äänestä

Nopeasti Suomi tuhottiin. Viimeinen niitti arkkuun oli pandemian aiheuttama globaali lama. Pandemia, mikä oli mahdollisesti keinotekoisesti luotu ja maailmalle levitetty.

Äänestä
  • Totta. Totta. Ja tuplatotta tuo 3.kin

    Äänestä

Meillä ollaan olevinaan.
Se, miten asiat oikeasti ovat, on eri.
Vilma

Äänestä
  • Nimenomaan. Mikä on hyvin surullista, koska mikäli totuudet ja faktat myönnettäisiin ensin itselle ja sittemmin julkisestikin, voisi eheytyminen kohti mielekkäämpää kokonaisuutta - tai edes kohti perustason sivistystä - alkaa, uudelleen.

    Äänestä

Huomaan miten maaseudut autioituu, tiestö rapistuu ja jopa kaupunkitaajamien asunnot ovat käyneet arvottomiksi.

Huomaan miten terveydenhoito on romahtanut. Iltapäivälehdet pitivät valhetta yllä. Uutisoinnit uusista tutkimustiloksista ja varoitukset sairauksista, vaikka todellisuudessa hoitoonpääsy on tehty hankalaksi ja löytyy kahden kerroksen väkeä. Lasten syntymistä pidetään poikkeuksena. On varauduttava matkustamaan kauas.

Kaupunkikeskusten ankeutuminen ja kauppakeskusten rähjistyminen. Hyllyillä on tyhjää, nautintoaineet kalliita ja eivätkä hedelmätiskit enää notku. Johtuu varmaan useammastakin asiasta

Emme omista omaa sähköverkkoa. Emme omista kauppakeskuksia, emme niiden toimistokiinteistöjä. Ei ole teolliisuustuotantoa, ei ulkoisesti varakkuuden prameutta kunnissa. Ruokajonoja ja kirpputoreilla vilkasta.

Huoltoasemien wc:t ovat käyneet saastaisiksi. Ei aikaa ja rahaa puhtauteen haaskata. Teiden penkoilla rehottavat luvattomat lubiinit ja balsamit.

Poliisit on vaihdettu tolppiin. Oikeusvaltion ajatus on kortilla.

Tv:stä tulee halpaa viihdettä. Uutisetkaan eivät ole enää itseselvyys. Ilmaiset sanomalehdet eivät enää ilmesty.

Äänestä
  • "Tv:stä tulee halpaa viihdettä".
    Totta, hitokseltaan uusintoja uusintojen perään.

    AV

    Äänestä

  • Terveydenhoito ei ole romahtanut minnekään.

    Äänestä

Kyllä varmasti eletään. Menee pahemmaksi vaan ja kaikki on päätetty ulkomailta. Lähtisin täältä pois, jos olisin nuori.

Äänestä

Kun Euroopan maat täyttyvät kehitysmaalaisista, ei mitään muuta lopputulemaa voi odottaa.

4Äänestä

Eurooppaa koettelevan kuivuuden vaikutukset voivat olla jopa järisyttäviä.

Ajatellaan vaikka sähkön hintaa Euroopassa. Vesivoima matelee, muutama ydinvoimala on jouduttu sulkemaan. Saksassa on suljettu väliaikaisesti terästehtaita jokien pintojen laskiessa ennätyksellisen alhaalle.

Toivotaan rankkoja vesisateita, muuten Suomessakin sähkönhinta voi olla yli 0.5 euroa kilowattitunnilta pidemmän aikaa. Pörssit käyttävät tilannetta hyväkseen, kun voidaan nostaa niin nostetaan hintaa niin paljon kun pystytään.

Hyvä aika tehdä määräaikainen kiinteähintainen sähkösopimus?

AV

Äänestä

no kun kehi tys maalaisia tänne on pitkän aikaa rahdattu niin eikö se vähän pakosti ole lopputulos siitä touhusta.

1Äänestä

Eurooppa tulee olemaan kuivaa ja kuollutta seutua, eikä siihen mene edes tolkuttoman kauan. Ihmiset siirtyy niin kauan ja kauas kuivuutta karkuun kun pääsee, sitten sekin pakeneminen loppuu.

Äänestä
  • Ja ei, jumalat ei pelasta silloinkaan.

    Äänestä

  • Se voi olla kuten maapallon yleensä. Perustetaan vaan golfkenttiä lisää ja tuhlaillaan vettä.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Se voi olla kuten maapallon yleensä. Perustetaan vaan golfkenttiä lisää ja tuhlaillaan vettä.

    Juu, kastellaan tehotuontantoa, vaikkei ole juomavettäkään. Jotta saadaan tomaatit yms. maailmalle.

    Äänestä

What?
Kesä vielä ja sähkön hinta nousee jo tosi korkealle.
Talvella käy puhuri, pitäkää pipoistanne kiinni!

"Sähkön pörssihinta nousee tiistaina jälleen uusiin kymmenlukuihin. Kun pörssihinta on veroineen pitkään pysynyt noin 5 sentissä kilowattitunnilta tai sitä halvempana, noustaan tiistaina jo 20 senttiin."

Äänestä
  • Mieluummin pieni maja puussa mitä kuutiokauhu omakotitalo 25 000 kilowatin sähkönkulutuksineen.

    Orava käpy suussa

    Äänestä

Eurooppa on maailman rikkain maanosa ja hyvinvointi on täällä paremmassa kuosissa kuin missään.

Äänestä
  • Noin oli ehkä vielä 20-vuotta sitten, nyt suomalaisten bkt on alhaisempi mitä esimerkiksi Etelä-Korealaisten.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Palstalla on viljelty näkemystä joka kohta oikeasti voi olla arkipäivää.

Yhdysvalloissa ja muualla maailmassa Eurooppaa on alettu pitämään historiallisena museona.
Hienoja rakennuksia, kulttuuria ja suuria tekoja tehtiin satoja vuosia, nyt ei muuta tehdä kun leikataan ja ajetaan kaikkea alas.

Mitä jää? Euroopanmestaruuskisoista huomasi jo miten Birmingham oli ränsistynyt vanha hieno kaupunki. Nykyisin lähinnä vain vanha. Käykö Suomen kaupungeille samoin, ränsistyvät kun ei uskalleta enää investoida historiallisten syiden vuoksi?

Olisihan se kulttuuriteko särkeä asfalttitiet takaisin sorateiksi jne.
Voiko Suomesta tulla taas kehitysmaa, vai onko se jo sitä?

AV

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu