Lasten uskonnonharjoitustilaisuudet kodin kasvatusvastuulle
Koulu- ja päiväkotipäiviin liitettävät ev.-lut. kirkon uskonnolliset tilaisuudet voitaisiin siirtää vapaa-ajan ja kodin kasvatusvastuun puolelle. Näin lapsia ei enää tarvitse jakaa kirkolliseen ohjelmaan osallistuviin ja rinnakkaiseen, sitouttamattomaan ohjelmaan osallistuviin.
”Uskonnollinen, katsomuksellinen ja puoluepoliittinen sitouttamattomuus” on opetussuunnitelman ja varhaiskasvatuksen perusteiden linjaus. Se ohjaa kaikille yhteisen toiminnan kehittämiseen.
Kirkon tutkimuskeskus ja toiveista huolimatta Nuorisobarometrikaan eivät ole kyselleet kirkon koulujumalanpalvelusten suosiota. Suvivirren suosiota on sen sijaan aina uudestaan haluttu kysyä, vaikka noin 80 prosentin kannatus ei ole ollut uhattuna.
Kuitenkin Kirkon tutkimuksen Gallup Ecclesiasticassa kysyttiin pari vuotta sitten uskonnollisten päivänavausten kannatusta. Koko väestöstä enää alle puolet piti niitä hyvinä, ja kouluikäisten lasten vanhempien ikäryhmissä, 30- ja 40-vuotiassa noiden päivänavausten kannatus oli alle neljäsosan.
Uskonnollisten päivänavausten suosion laskusta voisi päätellä, että koulujumalanpalvelusten liittäminen koulupäivään ei sekään nauti enää mitään suuren suurta suosiota.
Hyvät rehtorit ja päiväkodin johtajat, tarjolla on kaikille helpotuksen huokaus, kun päätätte jättää seurakuntien uskonnolliset tilaisuudet koulu- ja päiväkotipäivien ulkopuolelle, kodin kasvatusvastuun piiriin.
Ylikosken kirjoitus Keski-Uusimaassa
11
<50
Vastaukset 11
- Anonyymi00001
Helsingin Sanomien mielipidesivu ei tällä kertaa julkaissut tätä ajankohtaan liittyvää kirjoitusta, mistä tiedosta antivapari oli hyvin hyvin iloinen.
- Anonyymi00003
Huoltajat voivat sanoa rehtoreille ja johtajille, että me hoidamme, teidän ei tarvitse vaivautua.
- Anonyymi00004
Antivaparia harrrmitttaa kirjoituksen julkaiseminen lehdessä.
- Anonyymi00005
Hyvin sanottu. Moite Nuorisobarometrin tekijöille, jotka eivät myöskään kysyneet ET:n avaamisesta.
- Anonyymi00006
Tämä hyvä. Jakoon.
- Anonyymi00007
Näistä voi muistuttaa rehtoreita. Ja kasvatuksen ja koulutuksen lautakuntien jäseniä.
- Anonyymi00008
Näitä ajatuksia tarvitaan joka kuntaan.
- Anonyymi00009
Jaetaan joka kuntaan.
- Anonyymi00010
Oppimattomien elämänta pasoopaa ET
levitetään yleisönosastokirjoituksin "tieteellisenä"
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19487553/ajankohtaista-elokuu-2026#comment-143983847 - Anonyymi00011
Tätä toivoisi näkyvän kautta maan.
- Anonyymi00012
Huoltajat voivat edistää. Samoin kuntien luottamushenkilöt.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi251645Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀681387- 961171
Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R771114Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84799Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni48747Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29746- 64667
Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,43656- 38639