Ylikosken kirjoitus Keski-Uusimaassa

Anonyymi-ap

Lasten uskonnonharjoitustilaisuudet kodin kasvatusvastuulle

Koulu- ja päiväkotipäiviin liitettävät ev.-lut. kirkon uskonnolliset tilaisuudet voitaisiin siirtää vapaa-ajan ja kodin kasvatusvastuun puolelle. Näin lapsia ei enää tarvitse jakaa kirkolliseen ohjelmaan osallistuviin ja rinnakkaiseen, sitouttamattomaan ohjelmaan osallistuviin.

”Uskonnollinen, katsomuksellinen ja puoluepoliittinen sitouttamattomuus” on opetussuunnitelman ja varhaiskasvatuksen perusteiden linjaus. Se ohjaa kaikille yhteisen toiminnan kehittämiseen.

Kirkon tutkimuskeskus ja toiveista huolimatta Nuorisobarometrikaan eivät ole kyselleet kirkon koulujumalanpalvelusten suosiota. Suvivirren suosiota on sen sijaan aina uudestaan haluttu kysyä, vaikka noin 80 prosentin kannatus ei ole ollut uhattuna.

Kuitenkin Kirkon tutkimuksen Gallup Ecclesiasticassa kysyttiin pari vuotta sitten uskonnollisten päivänavausten kannatusta. Koko väestöstä enää alle puolet piti niitä hyvinä, ja kouluikäisten lasten vanhempien ikäryhmissä, 30- ja 40-vuotiassa noiden päivänavausten kannatus oli alle neljäsosan.

Uskonnollisten päivänavausten suosion laskusta voisi päätellä, että koulujumalanpalvelusten liittäminen koulupäivään ei sekään nauti enää mitään suuren suurta suosiota.

Hyvät rehtorit ja päiväkodin johtajat, tarjolla on kaikille helpotuksen huokaus, kun päätätte jättää seurakuntien uskonnolliset tilaisuudet koulu- ja päiväkotipäivien ulkopuolelle, kodin kasvatusvastuun piiriin.

11

<50

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Helsingin Sanomien mielipidesivu ei tällä kertaa julkaissut tätä ajankohtaan liittyvää kirjoitusta, mistä tiedosta antivapari oli hyvin hyvin iloinen.

    • Anonyymi00003

      Huoltajat voivat sanoa rehtoreille ja johtajille, että me hoidamme, teidän ei tarvitse vaivautua.

    • Anonyymi00004

      Antivaparia harrrmitttaa kirjoituksen julkaiseminen lehdessä.

    • Anonyymi00005

      Hyvin sanottu. Moite Nuorisobarometrin tekijöille, jotka eivät myöskään kysyneet ET:n avaamisesta.

    • Anonyymi00006

      Tämä hyvä. Jakoon.

    • Anonyymi00007

      Näistä voi muistuttaa rehtoreita. Ja kasvatuksen ja koulutuksen lautakuntien jäseniä.

    • Anonyymi00008

      Näitä ajatuksia tarvitaan joka kuntaan.

    • Anonyymi00009

      Jaetaan joka kuntaan.

    • Anonyymi00010

      Oppimattomien elämänta pasoopaa ET
      levitetään yleisönosastokirjoituksin "tieteellisenä"

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/19487553/ajankohtaista-elokuu-2026#comment-143983847

    • Anonyymi00011

      Tätä toivoisi näkyvän kautta maan.

    • Anonyymi00012

      Huoltajat voivat edistää. Samoin kuntien luottamushenkilöt.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      25
      1645
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1387
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1171
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      77
      1114
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      799
    6. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      747
    7. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      746
    8. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      64
      667
    9. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      656
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      639
    Aihe